Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poważne problemy z roślinami
12.06.2019, 18:09
Poważne problemy z roślinami
Witam Was serdecznie
Pisze do Was z prośbą o jakieś rady gdyż moje pomysły się wyczerpały.
Akwarium 160 litrów. Oświetlenie led 0,6W/L
pH= 6,9-7,0
KH= 6
Jest butla z CO2
Wapń i magnez 80:20
Potas 20
PO4 1
NO3 20
Podłoże – czarny żwir, nawożę tylko wodę.

Wszystko rosło…i nagle są problemy. Jade na osmozie i sztucznie dopracowuje parametry – także uwzględniając siarczany ( bo jakbym dawał wszystko w postaci chlorków to w pewnym momencie byłby niedobór siarki w akwarium).
Nie mam pomysłu co się dzieje z tymi roślinami. Głównie takie coś widać na: Limnophila sessiliflora (załączyłem zdjęcia byście wiedzieli o co chodzi), Rotala rotundifolia, Bacopa caroliniana, Pogostemony. Nie wiem czy może coś trafia do osmozy czego osmoza nie zatrzymuje…trudno mi powiedzieć.
Dam Nobla temu który mi powie co się dzieje, bo za chwile się wkurzę na to akwarium Duży uśmiech Robiłem podmianki itd.
Obsada: stadko razbor klinowych i tyle.
Nie wiem czemu te rośliny się tak rozpuszczają. Albo rozpuszcza się (najpierw mocno jaśnieje) czubek cały, albo łodyga blisko czubka i następuje fragmentacja rośliny. Już nie wiem co robić… pomóżcie. Może macie jakieś typy? Mikro daje 2-3ml co parę dni do uzyskania 0,1 ppm Fe (żelaza).

Załączone pliki Miniatury

Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
12.06.2019, 18:44
RE: Poważne problemy z roślinami
Parametry lipa Smutny
Butla jest i co? Ile tego cełodwa masz ?
Potasu za dużo no3 też żelaza za mało.

Musisz zrobić dobre testy najlepiej kropelkowe jbl-
I więcej informacji o akwarium ,światło, filtracja itd.

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
13.06.2019, 01:10
Przecież podałem ile światła.0,6W na litr led. NO3 za dużo? Przecież podaje się że przy nawożeniu słupa wody spokojnie tyle azotu może być... od 10 do 20 chyba że to Low Tech na ziemi ogrodowej wtedy max 5.

To co się dzieje z tą limnophilą to chce zauważyć że stosowałem już różne dawki. Było 5 NO3 było 10 później nawet 50 a teraz jest 20. Za każdym razem to samo. Może zwiększe mikro. Zawsze nadmiar mogę wyciągnąć węglem albo podmianką...

Potasu wszędzie podają że od 15 do 30 powinno być...

A propos testów JBL to mit. Jestem chemikiem. Całe zło na temat zooleka to jakieś obiegowe opinie po tym jak raz trafiła się wadliwa seria. I to lata temu. Porównywałem wyniki z wynikami roztworów wzorcowych i wszystkie testy pokazują prawidłowe wartości więc nie wiem czemu tak wszyscy stawiają na tego JBL który metody stosuje dokładnie te same.
13.06.2019, 08:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.06.2019 08:05 przez atbm.)
Jeżeli masz już dane pomiarów z innych źródeł i się ich trzymasz kurczowo ,to jak chcesz żeby Ci pomóc .?
Tu na forum mamy też sprawdzone testy JBL kropelkowe i są najdokładniejsze, no ale Ty jesteś chemikiem ok- nie ważne.

zrób te testy to zobaczymy, Ja trzymałem się w przybliżeniu tych stężeń i zawsze było dobrze ,z twardosciami było zwykle więcej Oczko ale...

TWW 4-5
 TWO 6-10
Ph 6.8-6.9 przy CO2 20-30mg/l
Mg~10mg/l
 K~15mg/l
 Fe~0.3mg/l
 NO3~5-10mg/l

Edit :pytanko jeszcze , te wierzchołki się rozpuszczają czy zmieniają kolor ?
Jeżeli zmieniają kolor to roślina po prostu rośnie dochodzi do miejsca gdzie dostaje więcej światła i się przebarwia to wtedy jest normalne przy tych roślinach

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.