Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Restart akwarium
02.10.2019, 00:47
Restart akwarium
Witam.
Przymierzam się do restartu akwarium, gdyż ciągle przegrywam walkę z glonami i postanowiłem trochę zainwestować w akwarystykę. Posiadam baniak 200 l, oświetlenie belka "samoróbka" 60 x 1w power led(bez dodatkowych soczewek), filtr ncf 1500, co2 z bimbrowni, nawożenie oraz testy brak.
Zależy mi, aby założyć akwarium mocno obsadzone roślinami (nie koniecznie o dużych wymaganiach)
I tak się zastanawiam, oraz bardzo proszę o poradę czy w tej sytuacji zaczynać przygodę z filtrem RO, solami, testami, oraz podłożami aktywnymi. A może pójść w stronę low tech'a na ziemi ogrodowej... Mam mętlik w głowie, zastanawiam się która z opcji będzie "najbezpieczniejsza" , aby nie powstało kolejne glonarium w którym rośliny padają jedna po drugiej. Za każdą radę serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
02.10.2019, 09:11
RE: Restart akwarium
Z tego co widzę, masz 60w LED na 200l, czyli około 0,33 w/l. Nie jestem pewien czy przy ledach liczy się w ten sam sposób w/l, ale jest to dość mało. Przy takiej ilości nie poszalejesz z roślinami, tylko jakieś mało wymagające, no i nie potrzebujesz co2, ale nie zaszkodzi jak będzie, jednak w takim litrażu powinieneś już pomyśleć o butli co2. Jeżeli nie chcesz dokładać światła, to na twoim miejscu nie bawiłbym się w aktywne podłoże, do takiego litrażu wyjdzie kupa kasy, a efektów takich jakich się spodziewasz nie będzie. Najlepiej właśnie zacząć z ziemią ogrodową/gotowym substratem podżwirowym i na to żwirek. W sole warto się zaopatrzyć, są tanie, a większość gotowych nawozów to praktycznie to samo co sole. Musisz też pamiętać, że glony to nie tylko problem z nadmiarami, ale często z niedoborami, więc jeżeli miałeś glony mogło to być spowodowane własnie tym drugim, dlatego w testy i sole powinieneś się zaopatrzyć, nie potrzebujesz testów na pH, gH, kH jeżeli lejesz kranówkę, bardziej na no3, fe, po4.

Na twoim miejscu, a piszesz, że chcesz zainwestować, dołożyłbym światła, chociaż do tych 100w, zaopatrzył się w zestaw co2 (ja właśnie wczoraj nabyłem swój pierwszy zestaw, za nowy dałem łącznie 440zł, ale można taniej złożyć, lub kupić używany), sole, testy i na starcie solidnie obsadził akwarium. Po 1 pomoże to z ew.wysypem glonów, po 2, szybciej otrzymasz zamierzony efekt.

A i jescze jedno - możliwe, że masz za słaby filtr do takiego litrażu, ale tutaj się nie wypowiem, nigdy nie miałem kubełka, więc nie pomogę.
02.10.2019, 11:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.10.2019 11:24 przez spejsondemarko.)
Ledy chyba inaczej się przeliczało, ale zawsze mogę dołożyć parę diod bo sam robiłem tą belkę. A co do nawożeniu solami przy ziemi ogrodowej i kranówce to trochę się obawiam że szybko powstaną nadmiary i bez ro nie wiem jak będzie można je zbić. Niby można też zrezygnować z ziemi ogrodowej i skupić się na nawożeniu słupa wody, lecz jeśli mam o wiele za słabe oświetlenie to raczej brak szans na powodzenie takiego baniaka. Co do co2 to w sumie najlepsza opcja jest z butlą i zaczynam się powoli rozglądać.

Tak na marginesie, czy taki zestaw nada się do 200 l baniaka ?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-co2-z-b...8204597901
02.10.2019, 12:14
Fakt, kranówka zawiera już w sobie jakieś związki, dlatego ważne są testy. Ziemia ma zapewnić mikro i makro, a sole makro. Nie ma co się martwić o „przedobrzenie”, jeżeli będziesz dozowac azot, potas i fosfor w stosunku 10:15:1 i w ciągu tygodnia do akwarium wlejesz 15 ppm azotu, 22,5 potasu i 1,5 fosforu to nie wpłynie to zbyt mocno na zachwianie równowagi akwarium. Przy cotygodniowej podmianie dość mocno rozcieńczysz to, co przez tydzień wlałeś, część z tego pobiorą rośliny. Najważniejsze przy nawożeniu to obserwowanie reakcji roślin. Tak to wygląda w teorii, w praktyce każde akwarium jest inne. W dodatku sam zaczynam zabawę z co2 i nawozami i nie mam aż tak dużego doświadczenia, jedynie teorie znam, więc będzie lepiej jak się wypowie ktoś doświadczony.

Co do zestawu jest okej, jedyne czego brak to elektrozaworu, ale można podawać co2 całą dobę, tylko wtedy musisz zadbać o napowietrzanie w nocy, w dodatku szybciej zużyjesz butlę. Ja zakupiłem reduktor z zaworkiem precyzyjny z elektrozaworem aquario, jak poszukasz dobrze to za około 210zł możesz kupić nowy, wtedy tylko potrzebujesz butli i dyfuzora.
02.10.2019, 23:46
czyli na początek wystarczy sam azot, potas i fosfor w solach + testy do tego ? czy lepiej od razu kupić "wszystkie" sole i testy ?
05.10.2019, 19:38
Nie chcę zakładać nowego postu a mam pytanie jeszcze jedno, gdzie w gw lub okolicy nabijają butle co2 ?
05.10.2019, 19:50
Tutaj masz adresy i dane kontaktowe: http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=14517

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
07.10.2019, 13:25
Popytaj na składnicach tam często mają co2.

Odpowiedz