Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
30.01.2012, 23:09
Post: #1
Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Jak wiadomo każdemu producentowi zdarzają się potknięcia: a to w smatfonach palą się baterie, laptopom odklejają się chipsety czy układy grafiki, serwisy samochodowe wzywają tysiące właścicieli pojazdów na usunięcie usterek fabrycznych, tudzież inny dowolny sprzęt (milion razy testowany przez producenta) w warunkach użytkowania okazuje się mieć wady. Chyba nie ma producenta który nie zaliczył takiej wtopy i tak też jest w świecie akwarystyki: przepalające się na potęgę lampki, przeciekające filtry itp. Tym razem pod lupę poszła Tetra której 2lata temu bolączką była partia filtrów kubełkowych EX z wadą która objawiała się przeciekami spod głowicy i z przycisku pompki, jak również zawór aquastop. W sumie właśnie przez opinie na forach byłem negatywnie nastawiony do EX'ów i nie wiedziałem o wprowadzonych w nich zmianach aż do targów zooexpo 2011 gdy przedstawiciel tetry na moje marudzenie o przeciekach pokazał mi poprawioną wersję filtra. W dni dzisiejszym dotarł do mnie poprawiony EX 700, a jako iż mam dostęp do tego z cieknącej serii to zrobimy sobie porównanie co się zmieniło

Zewnętrznie obie głowice niczym się nie różnią, no może poza delikatną zmianą tonacji koloru (po lewej stara, po prawej nowa głowica)
[Obrazek: p1140878.jpg]

Od spodu też nie da się dostrzec żadnych różnic
[Obrazek: p1140879.jpg]

Skoro nic nie widać to pora zajrzeć głebiej: Śrubokręt, chwila pracy i na pierwszy rzut oka nic...
[Obrazek: p1140882v.jpg]

Dopiero po chwili przyglądania się zwróciłem uwagę na wloty/wyloty wody wewnątrz głowicy:

Stara głowica:
[Obrazek: p1140883.jpg]

Nowa głowica:
[Obrazek: p1140884.jpg]

Po ściągnięciu pompki zmiany są już widoczne na pierwszy rzut oka:

Stara głowica
[Obrazek: p1140885.jpg]

Nowa głowica:
[Obrazek: p1140886y.jpg]

Dodatkowa gumowa uszczelka(?)
[Obrazek: p1140887c.jpg]

I pokrywy pompki: (Uwaga: ślimak widoczny na zdjęciu nie stanowi standardowego wyposażenia filtrów tetra EX i nie można na podstawie tego zdjęcia żądać od firmy Tetra wyposażenia w postaci ślimaka przy zakupie filtrów Tetra EX)
[Obrazek: p1140889.jpg]

Przy zaworach aquastop widać zmiany już na pierwszy rzut oka, całkowicie go przekonstruowano.

Stare zawory:
[Obrazek: p1140892q.jpg]

[Obrazek: p1140896.jpg]

[Obrazek: p1140898.jpg]

Nowe zawory:
[Obrazek: p1140891.jpg]

[Obrazek: p1140894z.jpg]

[Obrazek: p1140897u.jpg]

Dodatkowo można zauważyć że dodano dodatkową uszczelkę:
Stare zawory:
[Obrazek: p1140901.jpg]

Nowe zawory:
[Obrazek: p1140899p.jpg]

Widać iż Tetra wyciągnęła wnioski z błędów i odrobiła lekcje: przekonstruowała miejsca w których występowały problemy, tak więc o ile zmiany przyniosły skutek to mamy bardzo przyzwoity kubełek który w moim prywatnym rankingu kubełków zająłby drugie miejsce na podium.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
30.01.2012, 23:24
Post: #2
 
Sepher, jako że masz oba filtry, pytanie. Czy nowy, poprawiony zawór Aquastop pasuje do starej głowicy? I to samo pytanie na temat pompki.

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
30.01.2012, 23:35
Post: #3
 
Aquastopy ładnie wchodzą zamiennie stare do nowej głowicy i nowe do starej, nie wiem jak z szczelnością, w dalszych testach sprawdzę. Co do pompki raczej będzie problem gdyż zmieniona jest cała wylewka głowicy w tym miejscu, nie tylko dodano uszczelkę
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
30.01.2012, 23:41
Post: #4
 
Rafal napisał(a):Sepher, jako że masz oba filtry, pytanie. Czy nowy, poprawiony zawór Aquastop pasuje do starej głowicy? I to samo pytanie na temat pompki.
Aquastop tak, pompka nie.
Sprawdzone na modelu ex700.

Zawór aquastop da się łatwo naprawić tanim kosztem.
Jeśli będzie potrzeba to wrzucę mały tutorial jak to zrobić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
30.01.2012, 23:55
Post: #5
 
Mam Tetrę ex1200. Na razie, po wymianie kompletu uszczelek i pompki nie cieknie. Ale zawór aquastop chyba i tak wymienię na ten nowy, poprawiony.

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
02.02.2012, 16:25
Post: #6
 
No to pora wziąć tego EXa w obroty Oczko
Najpierw jak zwykle w przypadku testów podamy co pisze producent
Cytat:Nowoczesny filtr kubełkowy, jeden z najpopularniejszych filtrów do średniej wielkości akwarium.

Filtr Tetra EX 700 oferowany jest z całkowitym wyposażeniem, pozwalającym na natychmiastowe rozpoczęcie filtrowania wody.
Przeznaczony do akwarium o pojemności 100-250 l, zawiera w zestawie wszystkie niezbędne akcesoria instalacyjne jak 2-częściowa deszczownia, teleskopowa rurka zasysająca wodę, 2 rodzaje uchwytów mocujących z przyssawkami oraz węże.

Jako wkłady filtracyjne EX 700 wyposażony jest w doskonałej jakości biologiczne wkłady gąbkowe, pierścienie ceramiczne do filtracji wstępnej, biokulki (bioballe), węgiel aktywny oraz wkład z włókniny do filtracji końcowej. Wszystkie wkłady znajdują się w specjalnych koszach z wysuwanymi uchwytami.

EX 700 posiada niezależne zawory węży i główny zawór odcinający, który wraz z wężami można bezpiecznie odłączyć od filtra na czas czyszczenia. Napełnienie filtra wodą jest proste dzięki pompce, której przycisk umieszczony jest na głowicy.

Dane techniczne:
Wydajność max - 700l/h
Wysokość pompowania - 1,5 m
Objętość filtra - 6,6 l
Średnica wewn. węży - 11,3 mm
Pobór mocy - 13 W

Za dużo tego nie ma, ale podstawowe informacje są. Pora obejrzeć co dostajemy w zestawie.
Pudło solidne, wygodna rączka do holowania pudełeczka. Dosyć ładnie wszystko rozrysowane, opisane (wadą jest że niestety brakuje języka polskiego) jednakże rekompensuje nam to dokładna instrukcja opisująca krok po kroku odpalanie i eksploatację. W manualu znalazło się parę błędów nie rzutujących jednak na całość (brak polskich znaków w jednym akapicie, nie przetłumaczone zdanie w tabelce rozwiązywania problemów)

[Obrazek: p1140945.jpg]

[Obrazek: p1140946u.jpg]

[Obrazek: p1140947.jpg]

[Obrazek: p1140948v.jpg]

Wewnątrz pudełeczka mamy solidnie zabezpieczony przed poobijaniem się kubeł oraz pudło z akcesoriami.

[Obrazek: p1140949p.jpg]

Wygląd filtra nie odbiega od wcześniejszych wersji o czym już pisałem. Jedyna zauważalna zmiana to inne logo na zatrzaskach oraz leciutka zmiana kolorystyki filtra (trzeba mieć starszą i nowszą wersję obok siebie aby to dostrzec)

Nowa głowica
[Obrazek: p1140962.jpg]

Stara głowica
[Obrazek: p1140963l.jpg]

Wypełnienie koszy:
Ano tutaj mamy całkiem przyjemnie:
Kosz nr 1 włóknina + gąbka
Kosz nr 2 gąbka + węgiel (producenci węgla mają chyba jakieś lobby, jest on dokładany do wszystkich filtrów jakby co najmniej był niezbędny do ich działania :|. Większość z nas i tak pierwsze co robi to go wywala z filtra)
Kosz nr 3 gąbki
Kosz nr 4 jest pełniutki biobali.
[Obrazek: p1140951.jpg]

Dodatkowo zwróciła moją uwagę włóknina: składa się z dwóch warstw, jedna jest typową włókniną, zaś druga jest niesamowicie gęsta:
[Obrazek: p1140953.jpg]

Akcesorium:
[Obrazek: p1140954.jpg]

Bardzo fajnie wykonane przelewy: solidne tworzywo, dodatkowe uszczelki na łączeniach i porządny wygląd. W porównania do przelewów z JBLi które gną się w palcach i mają wygląd mini rurek kanalizacyjnych to tetra oferuje coś czego nie trzeba się wstydzić nawet w akwariach pokazowych. Problemem i zaletą może być to iż są przeźroczyste: W akwarium wyglądają świetnie, jednak jeżeli zaczną zarastać glonami to szybko spadnie przepływ wody.

W końcu ktoś nie poskąpił przyssawek jak to ma miejsce w filtrach w/w "wiodącego niemieckiego producenta filtrów" który raczy nas połową zestawu który jest w zestawie EXa.

Węże jak mi się wydaje są idealnej giętkości: Nie załamują się, ani też nie są sztywne jak w unimaxach.

No to odpalamy !!!
Standardowo najpierw odpalenie w wiaderku celem przepłukania:
[Obrazek: p1140956.jpg]

Filtr odpalił bez problemu, parokrotne wciśnięcie pompki zassało wodę i po chwili po wypluciu powietrza filtr ślicznie pracował.
"W uszy rzuca się cisza" z jaką pracuje filtr. Aby był słyszalny musiałem powyłączać większość urządzeń w pokoju łącznie z kompem. Z odległości około metra nie słyszymy nic.

A skoro już odpalił to pora zrobić próbę przepływu. Standardowa metoda russian test lab Sephera czyli 3x z wiaderka do wiaderka Oczko
[Obrazek: p1140958.jpg]

Czasy napełnienia 10l wiaderka wyszły 58 i 59 sekund. Czyli 3600/59 sekund daje nam 61 wiaderek na godzinę czyli wynik wg mnie bardzo dobry. Trzeba uwzględnić to iż to że filtr był testowany przy pełnym załadunku.

Skoro jest tak dobrze to pora sprawdzić podnoszenie słupa wody. Deklarowana wartość jest 150cm. Co by się nie bawić filtr został podłączony do akwarium na górze regału, krawędź akwa znajduje się na wysokości 190cm.


[Obrazek: p1140961j.jpg]

I zaskoczenie. Filtr podniósł wodę momentalnie i po chwili bulgotania rozpoczął normalną pracę. Skoro pracuje to dlaczego by nie podmienić sobie przy okazji wody w akwa ? Oczko
Wlot został zapakowany do butelki, wylot pozostał na 3 piętrze regału. Po drobnych problemach z zapowietrzeniem wlotu butelka została wyekspediowana do akwarium. Podnoszenie na tą wysokość to naprawdę duży sukces. dotychczas poradziły sobie z tym dwa filtry, wymiękło za to całkiem sporo między innymi eheim 2228.

Jeszcze jedna uwaga, tym razem negatywna: połączenie długiej rurki wlotowej (miejsce regulacji długości) czasami jest nieszczelne i zasysa powietrze. Wprawdzie wystarczy lekko przesunąć lub przekręcić rurkę, jednak minus za to.
[Obrazek: p1140968.jpg]

[center]W testach udział wzięli
W rolach głównych
Filtr Tetra EX 700 jako testowany filtr
Akwarium 63l jako środowisko testowe
Woda
W ramach testerów:
Sepher: jako Sepher:
Multifasciatusy jako rybki w akwarium[/center]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
04.02.2012, 23:44
Post: #7
 
a ja mam pytanko jak Tetra podchodzila do cieknacych filtrow? jak zachowywal sie serwis? to jest dla mnie ciekawe.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
11.06.2014, 21:00
Post: #8
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Whyduck, mógł byś wżucić ten poradnik jak naprawić? Mam tetre 1200 i ostatnio po czyszczeniu juz nie dało się go używać. Woda lała się z niego jak z kranu, sprawiał wrażenie jakby zaciągał gdzieś powietrze. Chodził całą noc w misce i ciągle z niego kapało, po czyszczeniu zalałem go do pełna a co kilkanaście sekund jakby załapywał skądś powietrze i wtedy wycieka trochę wody. Wystarczy, że wyłącze go z prądu i od razu zaczyna lać się ciurkiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
11.06.2014, 22:08
Post: #9
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
wampir803 napisał(a):Whyduck, mógł byś wżucić ten poradnik jak naprawić?
Aquastop wymaga naprawy.
Trzeba całość rozebrać i wymienić małe oringi pomiędzy jednym a drugim zaworem. Oringi te zużywają się poprzez przesuwanie klamry zapinającej całość do głowicy.
Oringi są bardzo malutkie, ale można takie kupić w sklepie z takimi rzeczami np. http://www.oring.pl/ Cena to chyba 10 gr./sztuka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
11.06.2014, 22:22
Post: #10
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Mowa o tym? Nie jest to drogie tylko chcialbym miec pewnosc ze to napewno toUśmiech http://allegro.pl/adapter-aqua-stop-2-za...79375.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
12.06.2014, 07:38
Post: #11
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Tak.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
14.06.2014, 15:19
Post: #12
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Witam, narazie wymienilem oringi w starym adapterze bo nowy jeszcze nie doszedł ale nie pomoglo, moze byc jeszcze cos innego przyczyną ciekniecia wody?
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
14.06.2014, 15:46
Post: #13
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
wampir803 napisał(a):Witam, narazie wymienilem oringi w starym adapterze bo nowy jeszcze nie doszedł ale nie pomoglo, moze byc jeszcze cos innego przyczyną ciekniecia wody?
Pęknięcie plastików mocujacych węże tzn ten cały moduł ma dwa uszka i to może pękło?
Odpowiedz cytując ten post
14.06.2014, 15:50
Post: #14
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Nie, to jest w porządku. Rozkrecilem jeszcze raz, wszystko przesmarowałem wazeliną ale nie pomogło.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
14.06.2014, 15:57
Post: #15
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Musisz dokladnie zlokalizować miejsce przecieku ja dopiero po rozkreceniu obudowy i podłączeniu bez niej zorientowałem się skąd cieknie woda.
Odpowiedz cytując ten post
14.06.2014, 18:18
Post: #16
RE: Tetra EX reinkarnacja czyli ewolucja filtrów z serii EX.
Niestety po rozkręceniu obudowy woda leje się wokoło spod głowicy bo nie można zapiąć klamr dociskających, myślę że uszczelka głowicy też jest do wymiany bo pamiętam, że kiedyś głowica wchodziła dość ciasno a teraz jakby "wpada" na swoje miejsce. Zauważyłem też, że cieknie z adaptera od rurki "out". Poczekam na części i odezwę się jak poskładam z nowymi. Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post

Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Filtr Ikola Maxx 1200 - nowa seria filtrów Rafal 22 22 956 03.05.2018 13:56
Ostatni post: Jaro
  Uszkodzony tetra 1200 serol 2 2 435 07.03.2018 19:49
Ostatni post: atbm
  Tetra EX vol 3 czyli seria plus sepher 8 11 545 11.06.2014 08:49
Ostatni post: irekw71

Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: LOGIKA.edu.pl.