Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtracja
28.11.2019, 19:20
Post: #1
Filtracja
Witam, mam takie pytanie. Testuje nowy filtr AQUAEL w akwarium. Dziś dokupiłem wkład na dodanie np BIO CERAMIKA , ZEOLIT , TORF GRANULOWANY, WĘGIEL AKTYWNY. Moje pytanie czy stosując nawozy do roślin i codziennie węgiel w płynie , można równocześnie któryś z wyżej wymienionych produktów stosować? Ktoś też wykorzystuje to? Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
28.11.2019, 19:38
Post: #2
RE: Filtracja
Torfu granulowanego nigdy nie stosowałem,ale węgiel aktywny będzie Ci wyciągał w jakimś stopniu nawozy z wody ,szczególnie Fe

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
28.11.2019, 20:37
Post: #3
RE: Filtracja
No to torf może sobie odpuszcze. A węgiel zastosuje w przewie gdy nic nie będę wtedy podawał, albo po zakończonej kuracji leczniczej w celu oczyszczenia wody z resztek związków chemicznych. Ceramikę to żeby się bakterie szybciej i lepiej miały gdzie mnożyć. A co z ZEOLITEM?
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
28.11.2019, 21:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.11.2019 21:31 przez GMO.)
Post: #4
RE: Filtracja
Zeolit działa także na podobnej zasadzie - absorbuje , podobnie jak węgiel aktywny (nie tylko NO3, niestety).Przeżyłem to ( dałem go pewnie za dużo). Nigdy go nie użyję bez potrzeby. dotarło do mojej mózgownicy, że nie ma substancji, która chłonie wybiórczo tylko jeden związek. Testy zaczęły pokazwać Fe!!!Zeolit wyjałowił mi wodę na maksa.Dobra ceramika to lepiej załatwi.Daj bakterie i czekaj, aż się zbiornik ustabilizuje. Przez zeolit straciłem stabilizację. Lałem mikro i makro, a testy pokazywały mi ciągle braki.Teraz tak naprawdę widzę, że rośliny rosną, wybarwiają się.No i nitki zginęły. Jak skończę odrobaczanie ryb, bo przywlokłem sobie z rybami nicienie, zrobię podmianę, dam węgiel aktywny na kilka dni i będzie git.
A, jeszcze jedno - związki Fe podawane są do akwa w formie helatów, a światło je dezaktywuje do formy nieprzyswajalnej przez rośliny, więc wszystkie nawozy, które mają w swym składzie Fe lej przy zgaszonym świetle, w nocy,by rośliny mogły je przyswoić. Powodzenia!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
28.11.2019, 21:33
Post: #5
RE: Filtracja
Coś znalazłem w swoich starych notkach odnośnie filtracji - wklejam.
Biokulki (Bioballe): Na powierzchni tego wkładu rozwijają się pożyteczne bakterie. Dzięki nim nieczystości ulegają rozpadowi i neutralizacji na drodze biologicznej. Można je stosować tak długo, dopóki można usuwać brud z ich powierzchni przez zwykłe przemywanie.

Węgiel aktywny: usuwa z wody zanieczystości organiczne, chemiczne detergenty, fenole, pestycydy, pozostałości związków leczniczych po zakończonych kuracjach. Zaleca się używanie tego wkładu, aby usunąć pozostałości związków leczniczych po zakończonych kuracjach albo, gdy akwarium jest w trakcie dojrzewania.

Pianka bioaktywna: umożliwia rozwój pożytecznych bakterii, które rozkładają cząstki zabrudzenia i biologicznie je odfiltrowywują. Zaleca się wymiane gąbki co ok. pół roku.

Ceramika: przeznaczony do wstępnej filtracji z grubszych zanieczyszczeń stałych. Zapewnia dłuższą i skuteczniejszą pracę pozostałych wkładów, a co za tym idzie całego filtra. Jest takze doskonałym podłożem dla bakterii nitryfikacyjnych, oczyszczających wode ze związków azotowych. Kształt i wielkości granulek zwieksza długość drogi przepływu wody nie zwiększając znacząco oporów. Woda przepływając przez filtr wielokrotnie zmienia swój kierunek, dzieki czemu zostaje wytrącona wiekszość zanieczyszczeń stałych. W razie potrzeby wkład można wyczyścić przez płukanie w bieżącej wodzie. W żadnym wypadku nie może to być gorąca ani chlorowana woda, poniewaz zarówno wysoka temperatura jak i chlor niszczą florę bakteryjną. Do tego celu najlepsza będzie niewielka ilość wody odlanej bezpośrednio z akwarium.

Zeolit: produkowany jest z minerału pochodzenia wulkanicznego. Doskonale sprawdza się jako wkład do filtrów akwarystycznych, lub rzadziej bezpośrednio na podłoże w zbiorniku. Pochłania amoniak, jony amonowe (w ilości 8% swojej masy). Przez to korzystnie wpływa na równowagę biologiczną zbiornika, stabilizuje pH i utrzymuja na niskim poziomie zawartość zanieczyszczeń organicznych. Znacznie ogranicza rozrost glonów, a tam gdzie jeszcze nie wystąpiły zapobiega ich powstawaniu. Doskonale klaruje wodę i sprawia, że woda jest krystalicznie czysta. Wiąże fenole i metale ciężkie. Standardowe dawkowanie wynosi 500ml zeolitu na 100l wody.
Czas aktywności do 5-ciu miesięcy. W zbiornikach przerybionych lub przy większej koncentracji zanieczyszczeń należy zwiększyć dawkę lub częstotliwość wymiany, aby utrzymać skuteczność na wymaganym poziomie.

Nitras (wypalana glinka): Mikroporowata struktura stwarza doskonale warunki do osiedlenia i rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, które znacząco odpowiadają za jakość wody w naszym zbiorniku. Dzięki temu znacznie wspomaga rozkład azotynów i azotanów. Wchłania fosforany, które są głównym czynnikiem powodującym niekontrolowany wzrost glonów. W filtrze powinien być umieszczany w końcowej fazie filtracji tak, aby przepływająca przez niego woda była już wstępnie oczyszczona mechanicznie. Zapobiegnie to zapychaniu się mikro-porow, a tym samym zmniejszaniu powierzchni aktywnej. Dodatkowo można go chronić (np. warstwa waty perlonowej). Jest to ważne, ponieważ zamulony wkład nie będzie spełniał wyznaczonego zadania. Przed użyciem dokładnie wypłukać. Po umieszczeniu w filtrze dobrze jest dodać preparat wspomagający rozwój bakterii (tzw., Bio-starter), aby skrócić okres uaktywniania biologicznego.

Czas działania do 3 miesięcy, w zależności od warunków pracy wkładu.
Standardowe dawkowanie wynosi 0.5l/120l wody.
Można ja zmieniać w zależności od potrzeb danego zbiornika.

Torf (granulowany): Granulat w sposób naturalny I wysoce efektywny pozwala zmiękczyć wodę oraz uzyskać pH odpowiednie dla większości ryb tropikalnych. Granulki zawierają sole mineralne, hormony, kwasy humusowe, składniki garbnikujące oraz inne cenne składniki niezbędne do procesów życiowych. Granulat torfowy może być również stosowany jako nawóz dla roślin. Wkład ten jest bardziej skoncentrowany niż włókna, działa również o wiele szybciej.

Wata perlonowa: chroni wkłady biologiczne przed zamuleniem, zatrzymuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Torf włóknisty (naturalny): Wkład torfowy zmiękcza i zakwasza wodę w akwarium.
Wywołuje także efekt „ czarnej wody”.
Stosowanie tego wkładu zalecane jest w akwariach z rybami preferującymi wodę – kwaśną i miękką. Ułatwia on symulację warunków naturalnych panujących w Amazonce.
Należy go stosować w akwariach słodkowodnych. Zalecany jest do akwariów z twardością węglową (KH) powyżej 3,5.
Włókna torfowe mogą być również stosowane jako nawóz do roślin.

Nie należy umieszczać wkładu w komorze górnej – włókna mogą wkręcić się w wirnik i go uszkodzić. Wkład należy wymieniać regularnie, co miesiąc lub częściej.

Żwir amonowy: usuwa związki azotowe z wody, zanim te zdążą zaszkodzić rybom. Wkład pomaga usunąć nadmiar tych związków, powstałych na skutek uwolnienia przez chloraminę wolnych cząsteczek amoniaku. Żwirek amonowy należy stosować wyłącznie w akwariach słodkowodnych, gdyż żwirek traci swoją zdolność do wiązania amoniaku pod wpływem słonej wody. Utrata właściwości absorpcyjnych nie wiąże się ze zmianą wyglądu żwirku – niemniej jednak jego aktywność systematycznie maleje, dlatego wkład nie powinien być stosowany dłużej niż jeden miesiąc.

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
cypeks (29.11.2019)
28.11.2019, 23:35
Post: #6
RE: Filtracja
O dzięki . Widzę że trafiłem na chodzące encyklopedie... I doświadczenie
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.