Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chihiros doctor
02.12.2019, 18:50
Chihiros doctor
Hej.

Zmagam się z glonami odkąd zresetowałem swój baniak, powoli wychodzę na prostą, roślinki mi bąblują jak szalone, ale glony dalej próbują przejąć kontrolę. Obecnie walczę z zielonymi kropkami, próbuję zwiększyć po4, jednak zero reakcji ze strony glona, dalej wyłazi na szybach. Jednak moją największą zmorą są krasnorosty, porastają wszystkie moje bucephalandry, trochę mikrozorium i powoli rzucają mi się na nowe anubiasy. Filtr to kaskada FZN-2, ustawiona na dość słaby nurt, wypełniona ceramiką NeoMedia, wersja soft, do tego wata i kawałek gąbki włożony do środka rurki, coby nie szpeciła akwarium. Nie mam pojęcia co jest przyczyną krasnorostów, czy zbyt duże no3 może być przyczyną?

To tak słowem wstępu, ale moim głównym pytaniem jest, czy w tym wypadku dałby coś chihiros doctor 3in1? Czy może najpierw szukać przyczyn glona w parametrach wody i spokojnym dostosowaniu nawożenia do potrzeb roślin?
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
02.12.2019, 19:23
RE: Chihiros doctor
To nie jest lekarstwo na glony, napierw musisz usunąć przycznę, pozbyć się skutków. Doctor może pomóc w prowadzeniu zbiornika, jak wszystko będzie już ok.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
02.12.2019, 19:50
Jakieś eksperymenty z nawozami ostatnio były??Uśmiech
powodem może być za dużo micro A na krasnale to raczej słaba
filtracjia i kiepski przeplyw wody miedzy roslinami zbyt niski poziom dwutlenku też

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
02.12.2019, 21:39
To fakt, odkąd podaję CO2 krasnorosty są w odwrocie. Podawanie mikro i makro bardzo zmniejszyłem.Podaję połowę dawek. Rośliny co prawda nie rosną tak jak kiedyś, ale są w dobrej kondycji.Nie robiłem przycinki od 3 tygodni, ale mi to pasuje. Żeby była jasność, używam tylko tanich preparatów Zooleku. Żadnych topowych!Myślę, że z tego wszystkiego najważniejsze jest Fe i K ( pokazały mi to testy). Nitki też w totalnym odwrocie, a miałem z nimi też duży problem. Cały szkopuł w tym, że każdy zbiornik ma swoją specyfikę. Po prostu metodą prób i błędów chyba zmierzam ze swoimi problemami ku końcowi.Dodatkowym utrudnieniem jest u mnie zapewne fakt, że mój zbiornik to nie jest typowy roślinniak. Ryby są tak samo ważne. Musiałem szukać ,,pacaneum" na moje problemy.Bardzo mi pomogli koledzy z forum i media społecznościowe. Nie wiem, czy CO2 ma taką moc, ale na pewno przyspieszyło poprawę.
02.12.2019, 23:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.12.2019 23:11 przez Nohan.)
atbm napisał(a):Jakieś eksperymenty z nawozami ostatnio były??Uśmiech
powodem może być za dużo micro A na krasnale to raczej słaba
filtracjia i kiepski przeplyw wody miedzy roslinami zbyt niski poziom dwutlenku też

Skądże, od początku restartu nawożę mniej więcej tak samo, troszkę zwiększyłem te wartości. Może pokrótce opiszę co i jak to ktoś mi podpowie co mam zrobić. Po restarcie roślinki wyglądały ładnie, zdrowe, zielone. Nawet zaczęły bąblować. Po jakichś 2 tygodniach hygrophila zaczęła marnieć, stare liście robiły się żółte, zahamował również wzrost. Wszystko pokryły okrzemki, zdecydowałem się na odciążenie akwarium (za dużo hardscape'u - nie miałem jak robić cokolwiek akwa, żeby nie zahaczyć jakiegoś korzenia/kamyka, w dodatku za dużo cienia padało na niektóre roślinki). W obecnej formie akwarium istnieje prawie miesiąc, na początku zielsko stało, zlokalizowałem przyczynę i od tamtego momentu wszystko powoli rośnie, zaburzenie balansu Mg:Ca. Obecnie wszystko hula, krasnorosty w sumie mam od poprzedniej wersji aranżacji (prawdopodobnie brak prefiltra, dużo syfu naleciało do środka i zaczęło się). Całość wygląda tak:
Światło 0,5w/l
Co2 2-3 bąble/s
nawożę codziennie solami, w skali tygodnia N 10ppm, K~25-30ppm, P 1ppm, ostatnio zwiększyłem dawkę do 2ppm/tydzień - walczę z zielonymi kropkami. Do tego podaję mikro planta gainer 1x w tyg, 4 naciśnięcia pompki ( 1 pompka na 4l podmienianej wody, ja podmieniam 15l), stare liście hygrophili żółkną mi i odpadają, więc zgaduję, że brak mikro.
Kaskadę ustawiłem na bocznej ściance, miałem dość mocno ustawioną ją, obecnie jest dość powolny nurt, dyfuzor co2 pod wylotem kaskady.

Najbardziej martwi mnie, że pojawiają mi się krasnorosty na nowych anubiasach. No i mam straszną plagę rozdętek i zatoczków, co chwilę widzę jakiś kokon z jajami, a moja helenka niechętnie poluje na nie. Zastosowałbym no planarię, ale boję się o równowagę zbiornika.
03.12.2019, 11:55
Wpuść kolcobrzucha karłowatego. Mam 3 sztuki w 250 litrach i nie wiem co to ślimaki, a była plaga. Krewetki też mam i żadnego zainteresowania z ich strony krewetkami nie widzę. Jedna sztuka u Ciebie powinna wystarczyć. Były w Skalarze.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
04.12.2019, 22:07
Odnośnie samych krasnali, kupienie testów na Fe,No3,Po4 pomoże w określeniu ich przyczyny? Czy coś jeszcze potrzebuję/nie potrzebuję?

No i pytanie czy dobrym źródłem żelaza będzie gotowy nawóz mikro (mam planta gainer) czy może kupić sól i rozrobić ją?

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.