Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wrzód na ciele
13.03.2020, 16:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.03.2020 16:15 przez cypeks.)
Wrzód na ciele
Jedna z moich tęczanek dostała wrzoda na ciele. Wygląd jest na zdjęciu. W dotyku jest miękki i pokryty z zewnątrz czymś o konsystencji bezbarwnej żelatyny, ciało w okolicy wrzoda jest opuchnięte. Rybka od dwóch tygodni pływa w akwarium z CMF, jednak nie widać poprawy. Poza wyglądem ma się dobrze. Pływa normalnie, ma apetyt, jest żwawa i ruchliwa.
Pozostała część ławicy ma się dobrze.

Jakieś pomysły?[Obrazek: 90a548712c3c13512c46602405d324e0.jpg]

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
13.03.2020, 18:24
RE: Wrzód na ciele
Cyprian stosowałeś kiedyś sól kamienna niejodowaną??
Albo sól albo rivanol
Przy rivanolu ryba nie powinna czuć bulu i nerwowo reagować.

Jednego z tych środków użyłbym.
13.03.2020, 18:56
Według mnie jest to azjatycka odmiana ( gatunek ) nicienia, Nie pamiętam jego nazwy. Nasze nicienie potrzebują żywiciela pośredniego (np, rurecznik, ochotka), a ten nicień nie potrzrbuje żywiciela pośredniego i od razu pasożytuje na rybie. Walczyłem z nim u labiryntowych z importu,Te nicienie żerują w mięśniach ryb. Jak już są ropnie, to znak, że formy dorosłe ędy zmieniły sobie żywiciela. Ryba połykając go się zaraża Dostałeś ten prezent z rybami z importu jako bonus. To nie jest Twoja wina. Nie zaraziłeś swoich ryb pokarmem żywym, bo ten nicień u nas nie występuje.
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
atbm (13.03.2020)
13.03.2020, 21:06
Jeszcze jedno, a mianowicie to, że u mnie sprawdziło się leczenie Drontalem. Myślę, że lepszą opcją od mieszania pokarmu, Drontalu z żelem Tropicala jest mieszanie tego leu z pożywieniem suchym. Ryby trzeba przegłodić jeden dzień i podać lek ( uprzednio roztarty w moździeżu) z pokarmem.Jedna tabletka dla dużego psa( nie pamiętam gramatury) starcza na ( 3- 4 dni dla obsady 300 litrowego akwarium.Po trzech tygodniach powtarzamy cykl. Ważne jest to, że Drontal nie działa negatywnie na zbrojnikowate.
U mnie padła jedna ryba, ale podczas sekcji odkryłem, że pasożytów było multum, a narządy wewnętrzne były mocno uszkodzone. Na Akademii Rolniczej mieli problem z identyfikacją tego nicienia. Później znależli go . Występuje w Azji i w tropikach. Żeby było smieszniej okazało się, że żyje on często w symbiozie z grzybem.
13.03.2020, 22:25
Bardzo dobry opis Marku .

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
14.03.2020, 08:36
Kurna, zanim do tego doszedłem, a raczej doszliśmy,zawracałem gitarę profesorowi, doktorowi i doktorantowi ( wszyscy od owsików i innych żyjątek żyjących w rybach). Aż taki zdolny to ja nie jestem. Uświadomili mi oni, że podstawa, to dobra diagnoza.Trzeba czasami pokroić rybkę, najlepiej martwą, by zobaczyć o co chodzi. Wiele objawów chorobowych przy różnych chorobach jest tak podobnych....Jak do tego dodać objawy nieswoiste, to dopiero jest jazda bez trzymanki.Cyklop
Dlatego takie ,,diagnozy" jak moja obarczone są z natury rzeczy dużym margonesem błędu.No, ale robić coś trzeba.
14.03.2020, 10:19
Wrzód na ciele
Cała obsada jest już po pełnej kuracji drontalem. Czyżby u tej jednej sztuki pasożyt był za mocno rozwinięty? Ryba jest odizolowana. Powtórzenie u niej kuracji ma sens w tym stadium?

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
14.03.2020, 10:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2020 15:49 przez GMO.)
To, że u jednej ryby jest wrzód ( to miejsce, którym pasożyt opuścił ciało ryby), nie dowodzi, że reszta obsady jest zdrowa. Pasożyt opuszcza ciało ryby na zakończenie cyklu.
Tak, kategorycznie kurację powtarzamy u WSZYSTKICH ryb! Chodzi o to, że lek nie zabija jaj pasożytów, jedynie formy dorosłe.Cykle rozwojowe większości pasożytów zamykają się w trzech tygodniach ( nie dotyczy to polityków, niestety). Ryba z wrzodem ma szanse na wyzdrowienie, pod warunkiem, że pasożyt w znacznym stopniu nie uszkodził wątroby, czy serca na ten przykład. Zdarzyło mi się uratować gorzej wyglądające ryby. Życzę Ci powodzenia!
cypeks (14.03.2020)
14.03.2020, 13:39
Wrzód na ciele
W takim razie powtórzę cała kurację jeszcze raz dla wszystkich.

Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
14.03.2020, 15:53
Oczywiście podajemy pokarm tylko zmieszany z Drontalem. Podczas kuracji ryby nie mogą dostawać innych pokarmów. Po zakończeniu kuracji dobrze by było nie robić podmianki wody przez 3-4 dni.Drontal co prawda już prawie nie działa, ale strzyżonego...
cypeks (14.03.2020)

Odpowiedz