Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moje własne morskie 240
Witam

Część z was może będzie pamiętać moja tanganike 240L ale to już historia. Poszedłem w nowy kierunek morski. Wielkość i format szkła zostaje takie same bo takie maks mogę włożyć do pokojuSmile Czyli standardowe 120x40x50cm. Wiem że lepiej by było mieć z 50 cm głębokości ale się nie da Tongue Jako że szkło i z tego co doczytałem wiem plus minus jak ma wyglądać sump jaki będzie odpieniacz i pompa bo tam i uwdzie popytałem i poczytałem. Pomału będę wrzucał tu informacje co pomału zamawiam i pewnie będą pojawiać się pytania.

Pierwsze pytanie czy jest ktoś z Zielonej Góry lub bliskiej okolicy gdzie można by podjechać podpytać ewentualnie jakaś miejscowa pomoc bo to pierwsze morskie a nie wszystko wiadomo na początku mimo że się słucha czyta itp itd Smile

Drugie pytanie czy do takie szkła lampa Cyrex a1 będzie oki? niby jest do takiego rozmiaru.

Dzięki za info
Odpowiedz
Ja się nie znam ale chętnie będę obserwować bo i mnie się może kiedyś zamarzy Smile
.
Odpowiedz
Też się nie znam, ale pamiętam Twoją Tanganikę. Nawet chyba jakiegoś calvusa kiedyś chciałem od Ciebie, albo na odwrót Big Grin
Myśli żołnierz: w dupie z wami i waszymi wojnami
Odpowiedz
cheopsik napisał(a):Pierwsze pytanie czy jest ktoś z Zielonej Góry lub bliskiej okolicy gdzie można by podjechać podpytać ewentualnie jakaś miejscowa pomoc bo to pierwsze morskie a nie wszystko wiadomo na początku mimo że się słucha czyta itp itd
Na razie to pewnie za bardzo nikt nie będzie skory do odwiedzin, póki co pytaj tutaj. Myślę, że niedługo się zmieni bo już jest luzniej zdecydowanie.
Odpowiedz
sbc napisał(a):Też się nie znam, ale pamiętam Twoją Tanganikę. Nawet chyba jakiegoś calvusa kiedyś chciałem od Ciebie, albo na odwrót Big Grin
heheh możliwe. No Calvus przeżył długie 7 lat i jego odejście miało wpływ na przyspieszenie spraw że czas tanganiki doszedł końca a iremont był zaplanowany. Remont i tak by zmusił do liwkidacy bo prawie generalak a mazylo się właśnie morskier jako kolejny etap.
Jutro wrzucę co wstępnie wybrałem z jakiś takich sprzętów.
Odpowiedz
cheopsik napisał(a):Jutro wrzucę co wstępnie wybrałem z jakiś takich sprzętów.

Wrzucaj i wtedy będziemy mogli podzielić się opiniami.
396l  morska przygoda
Odpowiedz
Dobra to tak na razie napiszę :

- stelaż aluminiowy zamówiłem sobie taki ze sklepu Plantica pod zabudowę później fronty dobiorę do mebli.
- akwarium w przyszłym tygodniu zamawiam w Szczecinie u pana Przemka razem z sumpem. Sump ma mieć miejsce na dolewkę. Tu tylko nie wiem dokładnie jak duży ma być sump i jak rozstawić przegrody - może ktoś pomoże jakiś rysunek szkic. Oglądałem trochę jak inni robią czy mają ale że to pierwszy sump więc fajnie żeby się sprawdzonym pomysłem sugerować na początek Smile
- co do pompy obiegowej to myślę o Jebao DCP-5000 lub 8000 żeby spokojniej pracowała
- z odpieniacza mam dylemat między Deltec SC 1351 a Red Sea RSK - 300 ale skłaniam się ku Red Sea
- z lampą mam wybrana Cyrex a1 ale myślę nad MAXSPECT RSX R5-200 i do tego sobie sterownik dokupić

Na razie tyle co do cyrkulacji to jedne chyba Tunze i jakąś Jebao SOW z resztą się okaże
Odpowiedz
Wrzuć jakieś zdjęcia akwaria które Tobie się podobają i jakie chcesz mieć. Wtedy będzie łatwo dobrać osprzęt.
rafoholik :zdziwko:
Odpowiedz
Wiesz co na razie chciałbym zacząć od mniej wymagających zwierząt i ryb żeby nie zrobić wtopy ani krzywdy mieszkańcom i w miarę nabierania doświadczenia wchodzić powiedzmy na wyższy poziom. Jakoś zdjęciami się nie sugerowałem zbytnio co i jak by to miało wyglądać. Kilka wpadło w oko coś w tym stylu jak poniżej ale więcej miejsca do pływania zrobić - bardziej przestrzennie to zaaranżować. Coś tam w głowie jest.

[img][Obrazek: 813a613f2787.jpg][/img]

Chciałbym raczej żeby by było coś jak na zdjęciu połączenie korali z rybami gdzie w akwa jest piasek.
Mam też dylemat czy teraz lepiej na suchej skale startować czy np pomieszać żywa ze sztuczną jeśli można lub zupełnie na żywej ale o żywej rożne opinie słyszałem że teraz to takie sobie te skały są.
Na pewno na początek z korali jakieś miękkie i LPS może jak się człowiek douczy i opanuję sztukę jakieś SPS mniej wymagające.

Największy problem mam z lampą. Niby LEDY są spoko a gdzie indziej słyszałem że T5 jednak lepiej dają rade. Jak ledy to którą faktycznie lampę. Jedni gdzieś tam mówią że hydre ale czy 2 starczą? Cyrex a1 co wybrałem niby fajna lampa ale pytanie czy podoła do długości 120 cm. producent piszę że tak ale pewnie rogi będą słabiej doświetlone.
Odpowiedz
Czyli akwarium mieszanie - pyszunio. To był zbiornik polski, chcąc zrobić podobny postąpił bym tak:
- światełko obowiązkowe T5, chociaż cześciowo ze dwie rury po całości zbiornika (54W), jeśli myślisz tylko o LED.
- ponieważ to Twoje pierwsze akwarium, skałe ożywiona lub jesli budżet ograniczony sucha. Nie sugeruje sztucznej bo potrzebna jest naturalna powierzchnia filtracyjna .
- jesli chcesz pompę ustawić na 5000litrów w obiegu to tez mocniejszą i ją skręć - bedzie cichsza
- odpieniacz, chyba obojętnie jaki wymieniłeś - to tylko plastiki, pompa w deltecu jest aquabee dłużej popracuje ..
- zalać wodą z istniejącego akwarium jak najwiecej
- wprowadzić 4-5 szczepek na sprawdzenie czy żyją i od razu 4-5 dużych koralowców
- 3 pomy cyrkulacyjne
A wogóle LPS-y są trudniejsze niż proste patyki SPS Smile
rafoholik :zdziwko:
Odpowiedz