Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moje własne morskie 240
20.05.2020, 22:35
Moje własne morskie 240
Witam

Część z was może będzie pamiętać moja tanganike 240L ale to już historia. Poszedłem w nowy kierunek morski. Wielkość i format szkła zostaje takie same bo takie maks mogę włożyć do pokojuUśmiech Czyli standardowe 120x40x50cm. Wiem że lepiej by było mieć z 50 cm głębokości ale się nie da Język Jako że szkło i z tego co doczytałem wiem plus minus jak ma wyglądać sump jaki będzie odpieniacz i pompa bo tam i uwdzie popytałem i poczytałem. Pomału będę wrzucał tu informacje co pomału zamawiam i pewnie będą pojawiać się pytania.

Pierwsze pytanie czy jest ktoś z Zielonej Góry lub bliskiej okolicy gdzie można by podjechać podpytać ewentualnie jakaś miejscowa pomoc bo to pierwsze morskie a nie wszystko wiadomo na początku mimo że się słucha czyta itp itd Uśmiech

Drugie pytanie czy do takie szkła lampa Cyrex a1 będzie oki? niby jest do takiego rozmiaru.

Dzięki za info

sklep internetowy z dekoracjami i wyposażeniem wnetrz
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
20.05.2020, 22:38
RE: Moje własne morskie 240
Ja się nie znam ale chętnie będę obserwować bo i mnie się może kiedyś zamarzy Uśmiech

.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
20.05.2020, 23:01
Też się nie znam, ale pamiętam Twoją Tanganikę. Nawet chyba jakiegoś calvusa kiedyś chciałem od Ciebie, albo na odwrót Duży uśmiech

Myśli żołnierz: w dupie z wami i waszymi wojnami
20.05.2020, 23:16
cheopsik napisał(a):Pierwsze pytanie czy jest ktoś z Zielonej Góry lub bliskiej okolicy gdzie można by podjechać podpytać ewentualnie jakaś miejscowa pomoc bo to pierwsze morskie a nie wszystko wiadomo na początku mimo że się słucha czyta itp itd
Na razie to pewnie za bardzo nikt nie będzie skory do odwiedzin, póki co pytaj tutaj. Myślę, że niedługo się zmieni bo już jest luzniej zdecydowanie.
20.05.2020, 23:35
sbc napisał(a):Też się nie znam, ale pamiętam Twoją Tanganikę. Nawet chyba jakiegoś calvusa kiedyś chciałem od Ciebie, albo na odwrót Duży uśmiech
heheh możliwe. No Calvus przeżył długie 7 lat i jego odejście miało wpływ na przyspieszenie spraw że czas tanganiki doszedł końca a iremont był zaplanowany. Remont i tak by zmusił do liwkidacy bo prawie generalak a mazylo się właśnie morskier jako kolejny etap.
Jutro wrzucę co wstępnie wybrałem z jakiś takich sprzętów.

21.05.2020, 07:47
cheopsik napisał(a):Jutro wrzucę co wstępnie wybrałem z jakiś takich sprzętów.

Wrzucaj i wtedy będziemy mogli podzielić się opiniami.

396l morska przygoda
21.05.2020, 15:43
Dobra to tak na razie napiszę :

- stelaż aluminiowy zamówiłem sobie taki ze sklepu Plantica pod zabudowę później fronty dobiorę do mebli.
- akwarium w przyszłym tygodniu zamawiam w Szczecinie u pana Przemka razem z sumpem. Sump ma mieć miejsce na dolewkę. Tu tylko nie wiem dokładnie jak duży ma być sump i jak rozstawić przegrody - może ktoś pomoże jakiś rysunek szkic. Oglądałem trochę jak inni robią czy mają ale że to pierwszy sump więc fajnie żeby się sprawdzonym pomysłem sugerować na początek Uśmiech
- co do pompy obiegowej to myślę o Jebao DCP-5000 lub 8000 żeby spokojniej pracowała
- z odpieniacza mam dylemat między Deltec SC 1351 a Red Sea RSK - 300 ale skłaniam się ku Red Sea
- z lampą mam wybrana Cyrex a1 ale myślę nad MAXSPECT RSX R5-200 i do tego sobie sterownik dokupić

Na razie tyle co do cyrkulacji to jedne chyba Tunze i jakąś Jebao SOW z resztą się okaże

31.05.2020, 13:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.05.2020 13:51 przez Arturro.)
Wrzuć jakieś zdjęcia akwaria które Tobie się podobają i jakie chcesz mieć. Wtedy będzie łatwo dobrać osprzęt.

rafoholik Zdziwko
31.05.2020, 21:53
Wiesz co na razie chciałbym zacząć od mniej wymagających zwierząt i ryb żeby nie zrobić wtopy ani krzywdy mieszkańcom i w miarę nabierania doświadczenia wchodzić powiedzmy na wyższy poziom. Jakoś zdjęciami się nie sugerowałem zbytnio co i jak by to miało wyglądać. Kilka wpadło w oko coś w tym stylu jak poniżej ale więcej miejsca do pływania zrobić - bardziej przestrzennie to zaaranżować. Coś tam w głowie jest.

[img][Obrazek: 813a613f2787.jpg][/img]

Chciałbym raczej żeby by było coś jak na zdjęciu połączenie korali z rybami gdzie w akwa jest piasek.
Mam też dylemat czy teraz lepiej na suchej skale startować czy np pomieszać żywa ze sztuczną jeśli można lub zupełnie na żywej ale o żywej rożne opinie słyszałem że teraz to takie sobie te skały są.
Na pewno na początek z korali jakieś miękkie i LPS może jak się człowiek douczy i opanuję sztukę jakieś SPS mniej wymagające.

Największy problem mam z lampą. Niby LEDY są spoko a gdzie indziej słyszałem że T5 jednak lepiej dają rade. Jak ledy to którą faktycznie lampę. Jedni gdzieś tam mówią że hydre ale czy 2 starczą? Cyrex a1 co wybrałem niby fajna lampa ale pytanie czy podoła do długości 120 cm. producent piszę że tak ale pewnie rogi będą słabiej doświetlone.

Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
31.05.2020, 22:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.05.2020 22:52 przez Arturro.)
Czyli akwarium mieszanie - pyszunio. To był zbiornik polski, chcąc zrobić podobny postąpił bym tak:
- światełko obowiązkowe T5, chociaż cześciowo ze dwie rury po całości zbiornika (54W), jeśli myślisz tylko o LED.
- ponieważ to Twoje pierwsze akwarium, skałe ożywiona lub jesli budżet ograniczony sucha. Nie sugeruje sztucznej bo potrzebna jest naturalna powierzchnia filtracyjna .
- jesli chcesz pompę ustawić na 5000litrów w obiegu to tez mocniejszą i ją skręć - bedzie cichsza
- odpieniacz, chyba obojętnie jaki wymieniłeś - to tylko plastiki, pompa w deltecu jest aquabee dłużej popracuje ..
- zalać wodą z istniejącego akwarium jak najwiecej
- wprowadzić 4-5 szczepek na sprawdzenie czy żyją i od razu 4-5 dużych koralowców
- 3 pomy cyrkulacyjne
A wogóle LPS-y są trudniejsze niż proste patyki SPS Uśmiech

rafoholik Zdziwko
31.05.2020, 23:47
Arturro napisał(a):Czyli akwarium mieszanie - pyszunio. To był zbiornik polski, chcąc zrobić podobny postąpił bym tak:
- światełko obowiązkowe T5, chociaż cześciowo ze dwie rury po całości zbiornika (54W), jeśli myślisz tylko o LED.
- ponieważ to Twoje pierwsze akwarium, skałe ożywiona lub jesli budżet ograniczony sucha. Nie sugeruje sztucznej bo potrzebna jest naturalna powierzchnia filtracyjna .
- jesli chcesz pompę ustawić na 5000litrów w obiegu to tez mocniejszą i ją skręć - bedzie cichsza
- odpieniacz, chyba obojętnie jaki wymieniłeś - to tylko plastiki, pompa w deltecu jest aquabee dłużej popracuje ..
- zalać wodą z istniejącego akwarium jak najwiecej
- wprowadzić 4-5 szczepek na sprawdzenie czy żyją i od razu 4-5 dużych koralowców
- 3 pomy cyrkulacyjne
A wogóle LPS-y są trudniejsze niż proste patyki SPS Uśmiech

Dzięki za rozjaśnienie, tak mi tez chodziło po głowie żeby może z dwie świetlówki dołożyć Uśmiech Co do SPS a LPS Język to zawszę mi sie myli Język ale teraz zapamiętam.
Ze skałą to właśnie żywą chciałem może cześć suchej kwestia jak to cenowo wyjdzie sumarycznie. Z wodą o tyle problem że w Zielonej i okolicach nikogo nie znam kto by miał morskie żeby choćby wodę skombinować. Więc jakby się kto odezwał będę wdzięczny Uśmiech

O pompie właśnie czytałem że lepiej mocniejszą i sobie skręcić moc żeby ciszej było i jeszcze pewnie dłużej pożyje.
W przyszłym tygodniu zamawiam szkło z sumpem w Szczecinie i mnie tak zastanawia jak do końca taki sump ma wyglądać. Na pewno z miejscem na dolewkę ale co standardowo 3 komory? Jedna gdzie spada woda, druga na media i 3 na pompę?

01.06.2020, 20:19
cheopsik napisał(a):Na pewno z miejscem na dolewkę

Moim zdaniem to nie jest najlepszy pomysł gdyż dolewkę również trzeba myć (po jakimś czasie staje się oślizła i pływają gluty). Łatwiej taki zabieg zrobić z ruchomą/niezależną częścią (np przechylić do wypompowania/odlania resztki wody po myciu lub wręcz wyciągnąć do czyszczenia) niż męczyć się z elementem "stałym".

Pompa koniecznie z zapasem, zwłaszcza, że te jebao lubią tracić moc i trzeba podkręcać.

Ale masz czas na spokojne przemyślenia i dobranie sprzętu skoro baniak nawet nie zamówiony jeszcze.

396l morska przygoda
01.06.2020, 22:22
alex napisał(a):
cheopsik napisał(a):Na pewno z miejscem na dolewkę

Moim zdaniem to nie jest najlepszy pomysł gdyż dolewkę również trzeba myć (po jakimś czasie staje się oślizła i pływają gluty). Łatwiej taki zabieg zrobić z ruchomą/niezależną częścią (np przechylić do wypompowania/odlania resztki wody po myciu lub wręcz wyciągnąć do czyszczenia) niż męczyć się z elementem "stałym".

Pompa koniecznie z zapasem, zwłaszcza, że te jebao lubią tracić moc i trzeba podkręcać.

Ale masz czas na spokojne przemyślenia i dobranie sprzętu skoro baniak nawet nie zamówiony jeszcze.

O widzisz, tego nie przemyślałem z sumpem żeby dolewkę luzem zrobić. Masz rację że będzie wygodniej wyjąć i włożyc gdyby się chciało umyć czy cokolwiek zrobić. W takim razie wezmę te radę do siebie i skorzystam z podowiedzi. Dziś wlasnie zamówiłem szkło i sump ale sump jest do ustalenia co i jak dokładnie by miał wyglądać. Chciałem z dolewka razem ale wezme bez jak radzisz. Będzie odzielny pojemnik na wodę bo to faktycznie praktyczniejsze.
Na sprzęt jest czas bo akwarium będzie na sierpień dopiero. Tak na spokojnie przynajmniej sprzęt skompletuje do akwarium i spędzę urlop a później zacznę zabawę Uśmiech

01.06.2020, 23:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.06.2020 23:51 przez ZielonyAmator.)
alex napisał(a):Moim zdaniem to nie jest najlepszy pomysł gdyż dolewkę również trzeba myć (po jakimś czasie staje się oślizła i pływają gluty).

W czym przeszkadzają te gluty?

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
02.06.2020, 11:44
Jakiej średnicy dziury w kominie zrobić? przy tym litrażu.

02.06.2020, 11:51
ZielonyAmator napisał(a):W czym przeszkadzają te gluty?
Nie wiem w czym ale ładne na pewno nie są he he

Odpowiedz