Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
064l - bez nazwy
Hej Smile

Dzisiaj chciałbym zaprezentować swój nowy baniaczek. Z zamysłu prosty LT z korzeniem i epifitami, inspirowany akwarium z innego forum, ale rzutem na taśmę troszkę zmieniłem koncepcję.

Akwa - 60x30x36 OW
Filtracja - kaskada FZN-2
Podłoże - żwir kwarcowy 2-4mm, ADA Amazonia podsypana bactozymem
Woda - 100% kran, nie chcę mi się bawić w RO i stąd niewymagające rośliny
CO2 - 24/7 bardzo delikatnie, wyjdzie w praniu czy to jest potrzebne
Oświetlenie - Chihiros A601, ustawiony na 3 stopień, 6h dziennie, docelowo 9.
Rośliny - Microsorum trident, Bolbitis heduelotii, Anubias barteri nana Long Wavy, Anubias pangolino, Bucephalandra sp. red, Bucephalandra Melawi (?), Vallisneria asiatica, Phyllanthus fluitans
Obsada - planowane bystrzyki Titteya i może jakieś zbrojniki (chociaż nie wiem, czy na ten litraż coś wejdzie)

Mam kilka niewiadomych i jakby ktoś mógł rozwiać moje wątpliwości byłbym wdzięczny.
1. Ile bystrzyków na taki litraż? Planuję tylko je, ewentualnie jakieś zbrojniki (o ile na taki litraż mogę coś wpuścić), myślałem o 10 sztukach, ale może 12-13?
2. Wiadomo, że przy amazonii pierwsze tygodnie to dużo podmian. Ja tutaj dałem dosłownie 1-1,5l, tyle żebym mógł posadzić nurzańca. Robić podmiany jak przy standardowym starcie na tym podłożu, czy raz na tydzień?
3. W związku z pytaniem nr2 - nawozić potasem od startu czy wstrzymać się?
4. Przy 3 stopniu chihirosa wychodzi mi 41 lm/l, zniżyć do 2 stopnia (27lm/l) czy zostawić i obserwować? Z zamysłu to jest dalej LT ze słabym oświetleniem i znikomą ilością CO2, ale nie wiem, czy nie będę musiał nawozić przy 41lm/l i śladowych ilościach CO2. A bardzo chciałbym uniknąć nawożenia, ewentualnie jakiś gotowiec w postaci zielonej tropici przy cotygodniowej podmianie.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ze zbrojnikow może Otocinclus negros?

Przy tej ilości aktywnego podloza, to podmiany raczej standardowe, raz w tygodniu. Od początku co2 i potas,, a przy i tensywnym świetle to pewnie po tygodniu, góra dwóch, zaczniesz podawać makro, i po kolejnym tygodniu będzie trzeba dołączyć mikro.

Fajnie się zbiorniczek prezentuje.
Odpowiedz
Super wygląd
Odpowiedz
Będzie ładne szkiełko ale nie już taki LT jest nawożenie jest gaz Wink i dobrze Smile
Do takiej lampy jest fajne rozwiązanie w dobrej cenie sterownik
oraz jak dla mnie jest zdecydowanie za mały filtr i kilka za dużych roślin na takie szkiełko
[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Wink
Odpowiedz
Sterownik jest w zestawie, co prawda nie ma tylu możliwości jak ten podlinkowany, ale też daje radę.

Które roślinki są Twoim zdaniem za duże? Ja odnoszę wrażenie, że bolbitis i mikrozorium jak ruszy to może być za duże, ale po prostu będę odcinał większe liście i po kłopocie. I tak zanim one urosną do dużych rozmiarów to troszkę minie Wink
Odpowiedz
Nohan napisał(a):Ja odnoszę wrażenie, że bolbitis i mikrozorium jak ruszy to może być za duże, ale po prostu będę odcinał większe liście i po kłopocie
No właśnie te i nie będzie tak jak myślisz że większe będziesz wycinał,to będzie problem ,są mniejsze wersje tych roślin lepiej od razu dobrać odpowiednie.
Pomyśl nad filtrem zewnętrznym kubełkowym.
[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Wink
Odpowiedz
Jest w planach, problemem jest miejsce - akwarium stoi na wysokiej komodzie, do górnej krawędzi akwarium jest w tym momencie spokojnie 1,5m. Nie wiem czy filtr poradzi sobie z taką wysokością.

Zobaczę co z tego wyjdzie, ewentualnie jeżeli serio rośliny przerosną mocno to pomyślę o czymś innym, po prostu to miałem pod ręką i użyłem. Tylko jedna bucka jest przywiązana, więc w razie kłopotu nie będzie problemu roślinki wyrwać i wsadzić coś nowego.

Z innej beczki - teraz wiadomo, że nie ma obsady, więc gazuję 24/7. W momencie pojawienia się ryb mam się martwić podawaniem gazu całą dobę, czy spokojnie może sobie lecieć? Ustawiłem 1 bąbel na sekundę.
Odpowiedz
Przy kaskadzie, która dobrze natlenia wode, może sobie lecieć całą dobę
Odpowiedz
A przy późniejszej zmianie na kubełek? Planuję Ikolę 150 ze szklanymi rurkami. Wydaje mi się, że jeżeli ustawię odpowiednio wylot i będzie mocno ruszał taflą to wyjdzie na to samo co z kaskadą?
Odpowiedz
Tak, jak wylot będzie poruszał powierzchnia wody, to możesz podawać CO2 przez całą dobę. Tym bardziej, że nie zamierzasz dużo CO2 dawać.
Odpowiedz