Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nieczyszczony kubeł a NO3
Mam pewien problem z moim MT. Od jakiegoś czasu borykam się z wysokim poziomem azotanów 0 ok. 50. Podmianki nie są super rozwiązaniem bo w kranówce NO3 na poziomie 30-40. Mimo to zdecydowałem się na dwie podmiany po 40% i dołożenie szybkich roślin. Pomogło na jakiś czas. Dodam że zbiornik od ostatniego restartu 3 lata temu funkcjonował bez zarzutu. Obsada fauny i flory od lat jest ta sama. Nie mam pomysłu o co może chodzić. Kilka neonów czerwonych mi padło. Podejrzewam że właśnie z powodu NO3.

Dziś zastanawiam się czy powodem może być kubełek nieczyszczony od 14 miesięcy? Zazwyczaj czyściłem mniej więcej raz na dwa lata i to bardziej z chęci przesmarowania uszczelek i odszlamienia wirnika niż czyszczenia wkładów bo nawet po 2 latach są one dość czyste.

Z drugiej strony obecność NO3 powinno świadczyć o tym że nitryfikacja jednak działa wydajnie?

Czy nieczyszczony kubeł może wywoływać wysokie stężenie NO3???
Było: ~60l
Jest: 128l - ogólne
[Obrazek: u260]
Rybom woda, ludziom zgoda - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl częstochowskie forum akwarystyczne
Odpowiedz
A jakie media w filterku??
[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Wink
Odpowiedz
No2 na jakim poziomie ?
[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Wink
Odpowiedz
Przy tak wysokim NO3 w wodzie kranowej jedynym rozwiązaniem jakie widzę to albo filtr RO, albo zastosowanie jakichś wkładów obniżających poziom NO3 (Seachem Denitrate albo Purigen, JBL NitratEx, Zoolek Filtrax NO3). Jeśli w wodzie nie ma NO2, to znaczy że filtracja działa prawidłowo. A jeśli jest na wykrywalnym poziomie, to wynik testu na NO3 może być zawyżony.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi. NO2 badałem kilka razy i jest w porządku takie jak zazwyczaj w dojrzałym zbiorniku - 0,025.
Dostępu do RO nie mam więc pozostaje zainwestować w jakiś wkład o czym już myślałem.
Zastanawiała mnie tylko przyczyna tego nieszczęsnego NO3. No ale zobaczę czy po zastosowaniu wkładu problem powróci.

(06.01.2021, 21:36)atbm napisał(a): A jakie media w filterku??

Głównie biologiczne. Jeden koszyk gąbki, 3 koszyki ceramika a wolna przestrzeń od lampy UV/grzałki zasypana dodatkowo bioballami.
Było: ~60l
Jest: 128l - ogólne
[Obrazek: u260]
Rybom woda, ludziom zgoda - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl częstochowskie forum akwarystyczne
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:

Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>