Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobór procesora do starej skrzynki.
Usiłuję jakoś dozbroić jeden ze swoich starszych komputerów.
W pierwszej kolejności zaopatrzyłem się w ram no i zaczęły się schodki.

Płyta główna to Gigabyte GA-MA770-US3
Pamięć którą usiłuję włożyć to kości Hynix DDR2 4GB 800mhz. Maksimum pamięci które moja płyta może obsłużyć to 16GB więc wpinam 4 kości.... i PC zawiesza się w biosie na ekranie POST, czasem nawet POST-a nie pokazuje. Pierwsza moja myśl, to że okazyjnie kupiona pamięć jest walnięta więc każdej pojedynczo zrobiłem memtest, pamięć jest ok. Trochę poczytałem, wgrałem najnowszy dostępny bios, zwiększyłem napięcie na pamięci i north bridge ale to nic nie dało. Gdzieś wyczytałem, że prawdopodobnie procesor który mam (AMD Athlon™ II X2 240 Processor, 2800 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s)) nie jest w stanie z jakiegoś tam powodu komunikować się jednocześnie z 4 modułami po 4GB każdy więc zacząłem podpinać po jednym. 4GB rusza ok, 8GB (2x4) też. 12GB (3x4) często zwisa w POST ale raz na jakiś czas w miarę normalnie bootuje. 16GB leży i kwiczy. Wychodzi więc, że czas spróbować "nowego" procesora i teraz pytanie do tych co się znają: który procesor na 100% obsłuży 4x 4GB?

Ja tylko wiem, że potrzebuje socket AM3 i TDP 125W, tylko który wziąć żeby spełnił moje oczekiwanie? Takich na AM3 125W jest multum...
Budżet to 100-150 PLN więc raczej używane.

W tej kwocie często przewija się Phenom II X4, o taki:
https://allegro.pl/oferta/procesor-pheno...0113229573

Będzie działać z 4x 4GB?
Myśli żołnierz: w dupie z wami i waszymi wojnami
Odpowiedz
Spytam nieśmiało, nie masz walniętego slota pamięci RAM??
Sprawdzałeś wszystkie sloty po kolei??
Odpowiedz
Sprawdzałem. Chociaż nie potrzebnie bo ten komputer przecież na codzień chodzi 4x1GB. Na kościach po 4 startował tak długo dopóki nie przeskoczyłem 8-12GB w dowolnej kombinacji slotow.

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Mam już tego phenoma x4. Używany z gwarancją i możliwością zwrotu. Jeśli nie dziś to w weekend spróbuję.

Odpowiedz
Udało się, ale sama podmiana nie procesora nie wystarczyła. Musiałem jeszcze w biosie obniżyć rzeczywiste taktowanie ramu z 800 na 666mhz. Dało mi to do myślenia więc jeszcze raz podłączyłem Athlona. Ten z 16gb ramu ruszył dopiero przy taktowaniu 200mhz. Definitywnie więc prędkość procesora ma wpływ na to z jaką szybkością gada do pamięci. Przeglądałem jeszcze stronę supportu gigabyte i jest tam małym druczkiem, że moja płyta obsłuży 16gb ppd warunkiem odpowiedniego procesora i pamięci od rekomendowanych i renomowanych producentów (kingstony itd generalnie 4x droższe od tego co kupiłem (a nawet 8 bo kupiłem za połowę ceny detalicznej )).

Zostało poczytać jaką kartę graficzną mogę wsadzić do tej budy, żebym zasilacza nie musiał wymieniać

To tak na wypadek gdyby ktoś kiedyś szukał komputerowej wiedzy na forum akwarystycznym).

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:

Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>