Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Używane akwarium - ponowny start
Witam, 
kupiłem duże używane akwarium z roślinami i dwoma rybkami (skalar i bocja wspaniała).

Podczas przewożenia go zostawiłem w nim minimalną ilość wody, tak żeby być w stanie je przenieść. Część roślin była ponad wodą, ale dno było w zasadzie zakryte. 
Podczas jazdy niesamowicie przemieszało mi się dno, rośliny jakoś przeżyły, ale na dnie zrobiła mi się straszna czarna pulpa. 
Po postawieniu akwarium zalałem je wodą z kranu i wpuściłem ryby, bo nie miałem co z nimi zrobić.
Filtr gruntownie wyczyściłem, miałem w nim mały wyciek, ale jakoś sobie z nim poradziłem. 
Dzień po zalaniu zmierzyłem twardość wody i wyszło mi:
15 KH
22 GH
PH wg komputera do dozowania CO2 pokazywało na początku 8 dzień później 8,2

Dzisiaj (3 dni po zalaniu) zmierzyłem zawartość NH3 i wyszło mi 0 
Uruchomiłem podawanie CO2 i ustawiłem, żeby zbić PH do 7,6 (czy to dobra wartość? wybrałem ją losowo Big Grin )
Koniec opisu teraz czas na pytania:
1. Czy w związku z powyższym i zerowym wynikiem NH3 nie muszę czekać miesiąca na ustabilizowanie akwarium i śmiało mogę kupić ryby? 

2. Czy Bocja zjada świderki? Całe dno mi się od nich rusza, i nie dość że chodzą po dnie, to jeszcze łażą mi po roślinach.

3. Pierwszego dnia ryb nie karmiłem, drugiego wrzuciłem troszkę płatków tropicala, ale ani bocja ani skalar się nimi nie zainteresowały. Dzisiaj też wsypałem troszkę płatków, ale znów brak reakcji ryb. Czy to normalne? Trochę zaczynam się martwić, że mi zdechną z głodu.
Odpowiedz
Jeśli zdechną, to nie z głodu a z powodu parametrów jakie będzie miała niedługo woda - skok NH3 i potem NO2 dopiero przed Tobą.
Odpowiedz
Wczoraj znów nic nie jadły płatków Sad
dzisiaj kupiłem w zoologicznym saszetkę ochotek i ryby się na nie rzuciły.
Aktualne pomiary:
KH 14
NH3 0
NO2 0
NO3 10-20 (kolor był pomiędzy 10 a 20)
Odpowiedz
kolejne pomiary:
KH - 14
NH3 - 0
NO2 - 0
NO3 - 20

Ponawiam pytanie, czy jednak bakterie żyją i mogę zaczynać szukanie rybek?

Chciałbym mieć dużo głównie małych, żeby w akwarium dużo się działo i żebym mógł obserwować "ławice"
Wytypowałem poniższe:

Spośród nich Kiryski to tylko jeden gatunek, i nie wiem, czy mieczyki nie będą zbyt duże.
Akwarium ma wymiary: 120x30x50 
czyli 180l, w rzeczywistości trochę więcej, bo przód jest półokrągły i głębokość jest pomiędzy 30 a 40 zależy od miejsca.
Twardość będę musiał zbić do 11-12, ale to nie powinno być problemem.
Temperatura 24-25, powinna odpowiadać każdej rybie.
Czy to nie będzie przesada z ilością?
Odpowiedz
Kwestia jak dużą masz tą Bocję i jak duże są świderki, ponadto Bocja jest rybą stadną nie powinno się trzymać jednej.
Jak podłoże Ci się aż rusza, to zrób akcję zbierania w nocy, bo jedna Bocja i tak nie obrobi.
Jak długo nie działał filtr ? Czy był zalany jak przewoziłeś akwa? Jak nie masz pewności, kup tabletkę startującą z bakteriami i włóż do fitra,
daj z tydzień i możesz działać. Jeżeli masz dobry wkład biologiczny w filtrze to nie będzie problemu.
Raczej trzymaj się przy 24 stopniach, zmniejszysz ryzyko glonów.
Molinezje nie wiem ile ich chcesz, ale samice rosną do całkiem sporych rozmiarów, mieczyki też spore potrafią urosnąć, dodatkowo mieczyki potrafią ganiać inne ryby, nie przepadam za nimi Smile
natomiast myślałeś nad Brzankami Sumatrzańskimi ? one ładnie się w stadzie prezentują.
Odpowiedz
Brzanki sumatrzanskoe to dopiero poganiają za innymi rybami, przy nich mieczyki są bardzo spokojne. Jesli te brzanki, to bez innych ryb.
Odpowiedz
Jak są w większej grupie to są w miarę spokojne.
Odpowiedz
Posłuchaj Rafała. On wie co mówi. Brzanki sumatrzańskie to niezłe mendy. Kiedyś je miałem z dużymi skalarami weloniastymi, które po pewnym czasie były słabo weloniaste. Oddałem je komuś, a skalary odzyskały welony.
Odpowiedz