Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skąd NH3 w nowym zbiorniku?
Dzień dobry Wszystkim,

Jestem nowym zarówno tutaj na forum jak i w tematyce akwarystyki, ale mam nadzieję, że zostanę potraktowany łagodnie - każdy przecież jakoś zaczynał.

Żeby nie pisać zbyt długo ... nim kupiłem akwarium sporo poczytałem, pooglądałem, a nawet zadawałem pytania osobą z doświadczeniem akwarystycznym. To oczywiście nie oznacza, że jestem ekspertem (wiem bardzo mało), ale może coś już wiem. No ale do brzegu.

Mam nadzieję, że rozumiem czym jest cykl azotowy. Zalane przeze mnie kilka dni temu akwarium czeka i dojrzewa i tu pojawiło się pewne pytanie, na które za bardzo nie mogę znaleźć odpowiedzi. Według mojego pojmowania tego procesu musimy "wyhodować" odpowiednią ilość bakterii nitryfikacyjnych (piszę w uproszczeniu, przepraszam). Takie bakterie muszą mieć co jeść żeby ich liczebność rosła, tak? Jeśli tak to skąd brać NH3 w nowiutkim zbiorniku? Oczywiście nie można używać do tego ryb, tyle nawet ja rozumiem, więc czy trzeba coś robić? Czy po prostu czekać a wszystko pojawi się samo w odpowiednim czasie?

Wiem, że jest taki wątek - http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=935 i tam jest fragment o wpuszczeniu ekipy sprzątającej po dwóch tygodniach, tak więc przez pierwsze dwa tygodnie nic nie robić? Nie "dokarmiać" bakterii? A jeśli nie dokarmiać to rozumiem, że nie ma też sensu używać preparatów, które (podobno, bo znalazłem różne - sprzeczne opinie) zawierają kultury tych (pożytecznych) bakterii? 

Chciałem krótko a wyszło jak zwykle. 

Z góry dziękuję za pomoc a krytykę postaram się przyjąć z godnością.
Odpowiedz
Możesz wrzucić ślimaczka na początek, nie spotkałem się chyba nigdy, żeby komuś ślimak padł w świeżo zalanym zbiorniku. Ewentualnie możesz wsypać szczyptę (dosłownie, kilka granulek albo płatków) pokarmu dla ryb, też będzie to pożywką dla bakterii.

Ostatnio też natrafiłem na dość ciekawe stwierdzenie i miałoby to sens. Mianowicie bakterie potrzebują dokarmiania, a więc zwlekanie z wpuszczeniem obsady nie jest korzystne - po 2 tygodniach od startu akwarium, bakterie które to sobie w końcu wyhodowaliśmy, bez żadnej pożywki padną i tym samym to na co czekaliśmy pójdzie w piach. Nie mówię tu o wpuszczaniu obsady od razu na start, ale chodzi mi o zwlekanie z zarybieniem miesiąc, nawet dwa.

Sam to przerabiałem - startując zbiornik miałem straszne problemy z glonem i bałem się, że moje parametry były niestabilne, więc czekałem dobre 1,5 miesiąca. Po wpuszczeniu obsady wszystko samo zaczęło się klarować, nawet wystarczy spojrzeć na dojrzałe zbiorniki. Świeże akwaria mają to do siebie, że potrafi być w nich dużo glonów, które z czasem ustępują i po 3-6 miesiącach akwarium jest w pełni dojrzałe i występują tylko ich śladowe ilości.
Odpowiedz
Preparaty bakteryjne (biostartery) to nie tylko bakterie, ale też i pożywka do nich. Niektórzy dodają na początku amoniak do akwarium, żeby biologia zastartowala - na pewno jest to mądrzejszy pomysł ni zbyt szybkie wpuszczanie ryb. Tylko ostrożnie, bo jak się przesadzi to będzie walka z glonami
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedzi/sugestie.

Czyli ... trzeba się trzymać zasady, że zalecana jest cierpliwość Smile
Odpowiedz
Dzień dobry,

Tak więc dzisiaj mija 14 dni od zalania akwarium. Wczoraj sprawdzałem NH3 i NO2 i dalej zero ... no chyba, że robię coś źle, ale z drugiej strony nie jest to takie skomplikowane.
Kilka dni temu dolałem jeszcze trochę bakterii oraz pożywkę dla nich. Od czasu do czasu wsypuję też odrobinę pokarmu (staram się rozgnieść przed wsypaniem tak żeby nie było dużych płatków).
Do tego od kilku dni mam 4 ślimaki military helmet.
Ataku glonów, odpukać w puste i niemalowane (i tu piszący tego posta popłukał się we własne czoło), nie ma.
Czy myślicie, że dalej spokojnie czekać aż coś się zmieni czy zacząć myśleć o wpuszczeniu jakiejś rybki lub dwóch? A może kilka krewetek?
Z góry dziękuję za podpowiedzi Smile
Odpowiedz
Możesz stopniowo wpuszczać życie, tylko nie duże ilości na raz. Po takim czasie jakas biologia w zbiorniku jest, wiec skoku nie powinno być dużego. Może być tak, że rosliny pobierają tyle azotu z wody, że nie zauważasz wzrostu.
Odpowiedz
Kolega mi ostatnio podpowiedział, że zupełnie niepotrzebnie czyściłem co jakiś czas gąbkę prefiltra i całkiem możliwe, że dlatego nie mam NH3 w akwarium i, w skrócie, że lepiej się wstrzymać z rybkami więc czekam ... tym bardziej, że nie mam jeszcze do końca pomysłu co mogę tam wpuścić...

I jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i za pomoc.
Odpowiedz
Ja wiem, że to brzmi dość narcystycznie, że ja tak ciągle o sobie i sobie... ale forum to baza wiedzy i choć każdy przypadek jest inny to może warto się podzielić co tam u mnie w zbiorniku.

Tak jak pisałem, od początku dodawałem bakterii (różnych firm) w dość małych ilościach, ale za to regularnie. Regularnie też sypałem niewielkie ilości pokarmu. Od około 2 tygodni mam 4 ślimaki w zbiorniku (w zasadzie to chyba 3 bo jeden przestał dawać oznaki życia kilka dni temu i nie wiem co mu zrobiłem).

Kilka dni temu wsypałem większą porcję karmy i ... wczoraj bardzo mnie korciło, żeby kupić pierwsze ryby, ale odpuściłem sobie, pomyślałem, że poczekam jeszcze na test NO3 żeby się upewnić. Zrobiłem wczoraj (po około 20 dniach od zalania wody) jeszcze raz test na NH3 i NO2 i pierwszy raz testy coś wykazały. Nie były to wielkie ilości (kiepsko u mnie z kolorami, ale powiedzmy, że najbliżej było do tych wartości najbliższych zera), ale jednak coś się pojawiło.
Czy to oznacza, że proces dopiero się u mnie zaczyna? Oczywiście będę to obserwować i robić testy (może nawet codziennie), ale dopiero po 20 dniach coś się zaczęło dziać?

Jeśli tak to już rozumiem, że trzeba być cierpliwym, nie ma co przyspieszać i miesiąc trzeba spokojnie czekać i kontrolować ...

Jeżeli przeginam z tymi opowieściami to proszę Admina o wiadomość to trochę się ogarnę Smile

Pozdrawiam
mw
Odpowiedz
Myślę że jesteś trochę zbyt ostrożny, ja już dawno bym wpuścić ryby.
Jeśli masz jakiś filtr który chodzi 24h/dobę, bo nie znalazłem żadnych informacji jaki masz sprzęt w akwarium.
Odpowiedz
Z własnego doświadczenia po wpuszczeniu życia w moim zbiorniku (po około 2 tygodniach) pomogło w jego stabilizacji i rozwoju roślin.
[-] The following 1 user says Thank You to xsara for this post:
  • Nohan
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:

Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>