Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Współczynnik Retfilda - dodatek Flourish Phosphorus.
Witam,
poproszę o pomoc jak to zrobić prawidłowo, chcę osiągnąć współczynnik Retfilada.

NO3 - mam 10-20 i jest to mniej więcej wartość stała. Woda wodociągowa > 10.
PO4 - około stałe około 0,25
Więc muszę je podnieść stopniowo PO4 do około 1 do 1,5mg/l.

Ale tutaj mam zgryz.
Mam: Flourish Phosphorus
Zgodnie ze wzorem powinienem dać: 0,2 x 80 x 0,7 = 11cm3
0,2 - wsp. korygujący
80 - ilość wody w akwarium
0,7 - wzrost
http://seachem.pl/flourish-phosphorus.html
Dzisiaj dałem 3cm3

Ale zupełnie nie wiem jak poradzić sobie z pomiarami P04 (Test Sery) ponieważ dodawany fosfor zupełnie nie jest wykrywany w wodzie po 24godz. Wg. seachem to sytuacja normalna.
Po dodaniu do wody jest wykrywalny (W ilości zbliżonej do wyliczonej), a później "znika".
Nie jest to problem absorpcji przez podłoże aktywne ponieważ go nie mam.
Odpowiedz
A spróbuj z innym nawozem, który ma zarówno Fe2+ jak i Fe3+ (tzw. hybrydowy). Qualdrop ma takie żelazo w swojej ofercie i Brightwell Aquatics. Żelazo w formie Fe2+ jest dostępne natychmiast dla roślin natomiast w formie Fe3+ jest uwalniane wolniej w sposób ciągły, więc test powinien pokazywać dłużej obecność żelaza w wodzie.
Odpowiedz
Ale chodzi mi o oznaczanie PO4.
Skoro nie jestem w stanie obniżyć NO3 ze względu na skład kranówki. To chciałbym podnieść PO4.
Ale bez sensownego sposobu oznaczania lub zmianie "Seachema" na sole jest to trudne...?

Problemem nie jest wyliczenie dawki ale jej sukcesywne uzupełnianie w miarę ubywania.
Bez prawidłowego oznaczenia poziomu trudne do wykonania.

"Fe" po podaniu jest wykrywalne bez problemu i utrzymuje się stabilnie w słupie wody.
Mniej więcej na poziomie dodane dawki. Trudno podać w "punkt" ponieważ jest to ocena barwy Dodgy.
Odpowiedz
Niebwiem jak czytałem Twojego posta, że widziałem tam Fe zamiast PO4 Wink Fosforany powinny być wykrywane w wodzie nie tylko zaraz po podaniu. Może roślin wyciągają wszystko, co podasz? Sprawdz czy ja dawkę zwiększysz też tak samo szybko zniknie
Odpowiedz
Hmmm,
więc nasz Admin jest zakochany :-)

A poważnie, zobaczę. Podnoszę stopniowo. Nie ma raczej szans aby rośliny wciągnęły dawkę 0,20mg/l o taką dawkę podaję codziennie.
Mam nadzieję, że glony nie wywalą jak szalone. Walczę z Oedogonium i bydlę nie chce się poddać.
Odpowiedz
No i zagadki część dalsza.

Dwa dni po rząd podawałem podniesienie o 0,2 po podaniu poziom wykrywalny.
Po 24 godz. "0", w próbce widać jakąś barwę, ale nie odpowiada ona żadnemu kolorowi na wzorniku.
Lekko (Mglista) niebieska pod światło....
Odpowiedz
Czemu uważasz, że nie ma szans, że rośliny wciągają takà dawkę po4? Swojego czasu w zbiorniku ht podawałem 2-3x większą dawkę nawozu niż zaleca producent a no3 cały czas było na poziomie 0. Dopiero jak zacząłem dodatkowo suplementować no3 właśnie nawozem seachema to wtedy zaczęło być ono wykrywalne. Także nie umniejszaj roślinom Wink Jeśli mają odpowiednie warunki to wicągają wszystko w takim tempie, że wydaje się nam to niemożliwe.

Zrób jak Rafał zalecił - podaj większą dawkę, najlepiej taką jak wyliczyłeś, bez rozbijania i obserwuj.
Odpowiedz
Wydaje się, że chyba jest światełko w tunelu...
Zrobiłem test po 10 minutach tradycyjne "0", ale musiałem pilnie coś zrobić i odstawiłem próbówkę.

Wynik pokazał się po około 1godz. i zostawiony na kolejną się nie zmienił.
Wskazana ilość P04 jest mniej więcej zgodna z wyliczeniami, więc jest szansa na kontrolę. Poziom PO4 około 0,5 przy NO3 około 15.
Odpowiedz
Odpowiedź Seachem...

Hello Artur and thanks for reaching out!
It is very normal for the phosphates to be consumed in a 24 hour period, especially in a fast growing planted aquarium. I personally have to add Flourish Phosphorous daily to my planted tank in order to maintain the level consistently. I add enough to bring it up to about 1.5 ppm, but by the next day it is gone, so I have to add more. You could try to add slightly l more than the formula tells you and see if that maintains itself for more than 24 hours. Every tank is different and will have varying consumption rates by the plants, so the amount may differ slightly.
I hope this helps! Let us know if you need further assistance!

Ktoś z Was może zna ten produkt i jak go stosować?
Dzisiaj zmierzyłem ponownie.
W niedzielę: 0,5
Wtorek: słabe 0,1 (Po 5-6minutach)
Po dodaniu do wody pomiar po 30 minutach od dodania: 0,25 (Kolor wyraźny zgodny ze wzorcem barwnym)

No i pytanie, czy jest szansa na taką szybką absorpcję: Phosphate (P2O5)...?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:

Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>