Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pterophyllum leopoldi/dumerilii
Do rodzaju pterophyllum należą wszystkim znane nawet nieakwarystom skalary, a więc pterophyllum skalare. Dla porządku trzeba dodać, że mówi się też o tzw. altumach oraz leopoldach czy po staremu dumerilii. Właściwie obecnie powinno mówić się o co najmniej dwóch odrębnych gatunkach pterophyllum skalare oraz pterophyllum leopoldi. I to jest pewne ponieważ leopoldy ze skalarami nie krzyżują się choć występują one w dorzeczu Amazonki jako bezpośredni sąsiedzi a jednak do krzyżówek nie dochodzi a zatem leopold to nie odmiana skalara. Jedyny wniosek dla akwarysty może być taki, że warunki hodowli dla obu gatunków powinny być identyczne choć dla leopolda jako mniejszego podaje się możliwość trzymania w nieco mniejszych zbiornikach. Trochę inaczej sprawa wygląda z altum, bo te ponoć mogą krzyżować się ze skalarami na co skarżą się niektórzy "altumowcy" ze względu na "zanieczczyszczenie" genetyczne altuma. W naturze skalary występują w dorzeczu Amazonki natomiast altumy w dorzeczach Rio Negro i Orinoko a więc w środowisku naturalnym nie mogą się spotkać. Ponadto pomiędzy w/w zachodzą różnice oprócz oczywiście kształtu i wielkości w ilości łusek oraz miękkich i twardych promieni płetw. Generalnie najmniej mają leopoldy a najwięcej altumy co widać jak się przyjrzeć, że leopoldy mają łuski stosunkowo duże. To rzeczywiście duże zamieszanie, ale taka jest natura - tajemnicza i skomplikowana. Aby bardziej zamieszać dodam, że różnice w ilości promieni i łusek u samych skalarów zmieniają się w zależności od miejsca występowania. Pamiętać jednak należy, że dorzecze Amazonki rozciąga się W-Z ok 2700km natomiast Pn - Pd ok.2300km. Dlatego właśnie taka różnorodność form a co za tym idzie problemy z ich usystematyzowaniem. Opócz pterophyllum skalare, pterophyllum leopoldi, pterophyllum altum czy jak kto woli [i]pterophyllum skalare altum [/i]dochodzą jeszcze pterophyllum eimekei oraz takie, których jeszcze nie przyporządkowano do żadnego z nazwanych ze względu na posiadanie cech mieszanych a także te jeszcze nie odkryte. W naszych akwariach pływają oczywiście najczęściej pterophyllum skalare w najbardziej przedziwnych odmianach, ale mnie osobiście rzy...ać się chce jak sobie uzmysłowię, że np. odmiany z dużą ilością melaniny oraz marmurkowe wychodowane zostały przy użyciu igieł radowych. (Ten temat mogą opisać w innym poście.) Uważam, że najpiękniejsze w akwarystyce to możliwość obserwowania form dzikich pierwotnych, bo przecież te wyselekcjonowane nie zachowują się już naturalnie nie wspominając o wyglądzie. To właśnie hodując formy pierwotne możne dowiedzieć się czegoś o biologii tych organizmów. Ale co ja tutaj piszę, każdy i tak robi jak chce.
Na podstawie książki "Segelflosser" autorstwa Hans-Joachim Paepke oraz artykułu z DCG Informationen "100 Jahre Segelflosser aus der Gattung Pterophyllum im Aquarium" autorstwa Wolfgang Staeck.
[-] The following 1 user says Thank You to kocurek for this post:
  • atbm
Odpowiedz
Super że poruszyłeś ten temat. Ja nie mogę patrzeć na to, co potrafi zrobić człowiek, by zarobić kasę. Trzeba jednak powiedzieć jasno, że to sklepy popularyzują tego typu działania... Barwione ryby, ryby, którym ucina się płetwę ogonową ( pielęgnica papuzia, zresztą też mieszaniec), by kształtem przypominała serce. to jak dla mnie widok przykry... Ze nie wspomnę o flowerhornie.... Takich ,, kwiatków " jest multum.. Ech, szkoda gadać... Czy to jest idea prawdziwego akwarysty? Każdy powinien sobie na to odpowiedzieć na to pytanie. Dla mnie to SZAMBO!!!!
Odpowiedz
Można zadać sobie pytanie czy każda osoba posiadająca rybki w akwarium lub jakimś zbiorniku to akwarysta. Ludzie czasem potrzebują pewnych cech zwierząt dla własnych potrzeb jak np. rasy krów. owiec, kiedyś psów. Obecnie, wracając do akwarystyki, odbywają się konkursy dyskowców, skalarów, gupików i innych ryb. I co jest tam oceniane? W jaki sposób uzyskiwane są pożądane (przez człowieka) cechy ryb jak np. standaryzacja żaglowców - według czego są te standarty? Nie ma szans, ale ja pozostaję przy swoim, czyli obserwacja w hodowli zachowań naturalnych naturalnych ryb.
[-] The following 1 user says Thank You to kocurek for this post:
  • atbm
Odpowiedz
No wiesz, wszystko jest kwestią indywidualną. Niektórzy wolą muzykę Chopina, inni Zenka Martyniuka...
Odpowiedz
W obu przypadkach muzyka jest tworzona przez ludzi dla ludzi. W przypadku natury to gatunki wykształcają się same dla siebie aby przeżyć i to właśnie natura czyli warunki środowiskowe są przyczyną standaryzacji żaglowców (dlatego właśnie skalary z różnych rzek różnie wyglądają) i ja to właśnie lubię obserwować. Np. Canis Lupus czyli wilk szary to przecież canis lupus czyli pies/kundel domowy., albo akwarystycznie carassius auratus czyli złota rybka a właściwie karaś chiński. Ludzie jednak są aż za bardzo indywidualni zwłaszcza, że dla zaspokojenia właściwie własnego nie wiem czego są w stanie stosować promieniotwórczość (w przypadku ryb) celem uzyskania jakiś tam cech (w tym przypadku skalary marmurki i przydymione). Wytłumaczalne jest z punktu widzenia pożytku dla człowieka "utworzenia" bydła domowego, mułów, świni domowych czy owiec lub kóz, ale mamy ponad 400 raz psów, ponad 70 kota domowego aż 9 GRUP ras gołębi. Dlaczego? Bo człowiek jest po prostu próżny. A sztukę, czyli w tym i muzykę też tworzy z próżności dla swej przyjemności, ale to raczej nie ma wiele wspólnego wykorzystywaniem do tego zwierząt.
Odpowiedz