Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gurami
05.03.2012, 21:39
Gurami
Cześć w moim akwarium (112) dzisiaj zauważyłam dziwna piane w jednym z rogów akwarium pod pianą pływa tylko samiec gurami oprócz piany moje gurami marmurkowe (parka ) zmieniła barwę mają teraz ciemniejsze łuski co to może być proszę o pomoc Dziękuję .

Moje akwarium 112l
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
05.03.2012, 21:49

Witaj
Trudno cokolwiek określić jak nic nie widać, ale jak pamiętam tarła moich gurami było podobnie: intensywne kolory, piana w rogu akwarium , okrągły brzuch samiczki.
Podaj więcej danych: zdjęcia , temp. Uśmiech będzie nam łatwiej
05.03.2012, 21:49

Dzieci będą z tego. Uśmiech Jak pierwsze tarło, to tylko kilkaset młodych się wylęgnie.
Za to z czasem, po jednym z kolejnych tareł standardową sytuacją będzie 2000 pociech na raz...

Ikra złożona zostanie w pianie którą buduje samiec i który będzie się opiekował złożoną tam ikrą i wylęgniętymi pózniej larwami. Taka piankowa "kołyska" dla potomstwa. Uśmiech
05.03.2012, 21:52

Akwariarz napisał(a):Dzieci będą z tego. Uśmiech Jak pierwsze tarło, to tylko kilkaset młodych się wylęgnie.

i oby tak było Uśmiech objawy wyraźne, a zdjęcia potwierdzą tylko
05.03.2012, 22:03

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cbeb...a59e3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db14...ac3cb.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6199...eb03d.html
czy teraz widać czy będę "ciocią"

Moje akwarium 112l
05.03.2012, 22:17

Edyta- Ciotka, Babka Oczko jaka zwał tak zwał, tarło gurami masz w akwa Uśmiech
05.03.2012, 22:21

Dziękuję za informacje . Uśmiech

Moje akwarium 112l
06.03.2012, 14:25

Podziel się na Forum informacjami po zakończonym tarle: z jego przebiegu, parametrów wody w akwarium, zachowań rodziców. Szkoda, że to Twoje ogólne akwarium z innymi mieszkańcami- ale trzymam kciuki i czekam na relację po.
09.03.2012, 00:08

Ja też czekam na relację Uśmiech No i chyba jako tako udało Ci się zapanować nad parametrami wody Język A jak twoje mieczyki ? Nie mają chęci na rozmnożenie ?
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
10.03.2012, 15:57

Tarło gurami wygląda niezwykle, mieiśmy okazję obserować je w naszym akwarium w zasadzie niemal bez przerwy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zmiany w ubarwieniu, jak i zachowanie - jest na co popatrzeć. Jednak z tegoż ich zamiłowania do prokreacji wynikało tyle kłopotów, zwłaszcza dla współmieszkańców, że właśnie postanowiliśmy pozbyć się wszystkich czterech dorodnych sztuk. Niestety gurami są dość nietolerancyjne w czasie tarła, potrafiły nawet ugryźć rękę włożoną do wody, goni potrafią nawet większe, a spokojne ryby.

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
12.03.2012, 12:06

Kurcze i nic z tarła nie wyszło nie wiem co się stał .

Moje akwarium 112l
12.03.2012, 16:48

Może tutaj im współtowarzysze przeszkadzali...Jestem o tym przekonany ;d
13.03.2012, 16:38

W moim akwa to raczej gurami przeszkadzały w czasie tarła (czyli prawie bez przerwy) innym. Gurami natomiast nie dały sobie przeszkadzać nikomuUśmiech Ale to pewnie zależy od obsady. Z tego, co mi się wydaje, dla udanego tarła ważne jest, aby po wodzie pływały rośliny. Wśród nich gurami chętnie zakładają gniazdo, samo tarło też odbywa się wprawdzie w otwartej wodzie, ale raczej tam, gdzie nad głową mają roślinność.

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
14.03.2012, 13:56

A ja mam takie pytanie ile razy gurami mogą prowadzić tarło ? bo moje gurami znów robi gniazdo .

Moje akwarium 112l
14.03.2012, 21:56

Na dobrą sprawę, nieprzerwanie.
Gdy ryby dojrzeją bodzcem jest odświeżana woda oraz wzrost temperatury. 28 stopni jest dość uniwersalną temperaturą pobudzającą dość skutecznie.
Samiec buduje gniazdo nawet jeśli nie ma w pobliżu samicy. Powiedzmy, że w naturze czeka sobie na samicę której ikra dojrzała a ta widząc gotowe gniazdo "oddaje mu się". Oczywiście, samice same stymulują samca do budowy gniazda ukazując mu się co jakiś czas i dając znaki, że czeka i przyjdzie jak będzie gotowa.
W akwariach często zachowanie w czasie godów jest inne. Brutalne bicie i poganianie samicy do bardzo spokojnego, sielankowego przebiegu gdzie samica podpływa co jakiś czas do samca obserwując jego dzieło. Tak skrajne zachowania są powodowane ograniczoną przestrzenią zbiornika oraz temperamentem samego samca. Często młodziutki samiec to zaciekły wojownik węszący i widzący wszędzie wrogów wokół jego gniazda po czym na "starość" spokojny, stateczny jegomość rutynowo plujący pianę tam gdzie trzeba i szarmancko przyjmujący kobietę pod swe dzieło.

Tak więc gniazdo może być budowane niemal ciągle i nie musi skończyć się aktem zapłodnienia jeżeli samica nie będzie miała dojrzałej ikry przez co sama zacznie się samcowi narzucać.
Dość częsty przypadek to niemożność wydalenia ikry przez samicę. Taka sytuacja zachodzi gdy mamy do czynienia z gurami rocznymi nie biorącymi ani razu udziału w tarle a przebywającymi w wodzie powyżej 26 stopni.
Dochodzi do upośledzenia jajników i taka samica nawet mając chęci, nie będzie w stanie "oddać" ani jednego ziarenka. Popularnie mówimy o stwardnieniu ikry u samicy. Także, dla zdrowia samej samicy dobrze jest wziąć udział w tarle co kilka miesięcy. Wówczas nawet stara wielka samica będzie oddawała całą dojrzałą ikrę do zera. Po tarle wygląda dosłownie jak wyciśnięta, tak płaskie ma boki.
Czasem, samcowi udaje się z takiej samicy "wycisnąć" kilkadziesiąt ziarenek ikry i wówczas jest to dobry znak, że jeszcze coś z niej będzie. Jednak taka ikra jest często od razu mleczno biała. Jest po prostu martwa. Dopiero kolejne tarła zaczną przynosić coraz więcej ikry a wśród niej, zdrowych przejrzystych ziarenek.
Warto dodać, że samiec rezygnuje z budowy gniazda gdy w nocy spadają krople wody z obudowy lub przykrywającej szyby. Duży liść rośliny pływającej z tego względu jest bardzo chętnie obierany jako "dach" dla piany przed różnego rodzaju zagrożeniami od góry.
Potrzebny jest również kawałek spokojnej wody. Gdy za bardzo woda krąży, samiec może zrezygnować z dalszej budowy. Często w akwarium ogólnym jest to jeden z rogów akwarium o najmniejszej cyrkulacji wody.
14.03.2012, 22:14

Dziękuję Duży uśmiech

Moje akwarium 112l

Odpowiedz