Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cladophora galezatka glon usuwanie jak sie pozbyc walka
01.04.2012, 13:01
cladophora galezatka glon usuwanie jak sie pozbyc walka
Gałezatka - Cladophora Sp.

kilka slow o glonie

Glon jest bardzo ciekawy jesli chodzi o budowe. sciana komorkowa sklada sie z trzech elementow. Chityny (jak pancerze owadow), pektyn (wszyscy lubimy dzemy i powidla) i celulozy ( to roslina). zawartosc chityny odroznia galezatke od glona Oedogonium sp. poniewaz ten drugi nie posiada jej w swoim skladzie.

Glon, ktory czesto nawiedza poczatkujacych akwarystow. Trafia sie czasem rowiez zaawansowanym wyjadaczom. Spedza sen z powiek nie tlko milosnikom trzymania akwarium w mieszkaniu, ale stanowi tez duzy problem ekologiczny.

Cladophora daje sie rowniez we znaki amerykanom poniewaz opanowala wielkie jeziora amerykanskie, w szczegolnosci jezioro miszigen. W latach 1986 woda w jeziorze byla bogata w fitoplankton zywiacy sie naszymi kochanymi fosforanami, azotanami itp. Jednak zdolny narod amerykanski postanowil zaktywizowac wielkie jeziora i wybdowal system kanalow, ktorymi moga poruszac sie duze statki handlowe. Pech chcial, ze te jednostki w swoich zbiornikach balastowych przetransportowaly malze pochodzace z innego biotopu.

Malze nie majac konkurencji, ani drapieznika, ktory moglby im zagrozic opanowaly zbiornik miszigen i przefiltrowaly cala wode jeziora. Z zbiornika zniknal fitoplankton i woda stala sie krystalicznie czysta. Jednak na miejsce fitoplanktonu pojawil sie nasz znajomy - Cladophora. Przyroda nie znosi pustki, jezioro jest caly czas zasilane pokarmem mikro i makro elementowym. Galezatka nie mogla przejsc obojetnie obok takiego wyzwania i skolonizowala dno i plaze jeziora miszigen. obecnie stanowi olbrzymi problem dla przemyslu i ludnosci tego regionu. Firmy przerabiaja ja na nawoz dla roslin, jest rowniez pozywieniem dla ptactwa wodnego i dla rakow.

Do dzis nie wiadomo co jest czynnikiem determinujacym rozwoj tego glona. Trwaja badania nad pozbyciem sie tej rosliny z krajobrazu wielkich jezior amerykanskich.

[Obrazek: beach-flip-still-small.jpg]

woda rok 1986
[Obrazek: rocks-before.jpg]

woda 2001 rok
[Obrazek: rocks-after.jpg]

powyzsze fotki z serwisu http://www.glwi.uwm.edu/research/aquatic...ladophora/

[Obrazek: IMG_9843ps.jpg]

[Obrazek: IMG_9845ps.jpg]

[Obrazek: IMG_9849ps.jpg]

i z mikroszkopa

[Obrazek: mikroszkop2.jpg]

[Obrazek: mikroszkop.jpg]

troche o akwarium na ktore przeprowadzila zmasowany atak cladophora

zbiornik 300l
filtracja jbl 901 i aqua-el turbo 1500
grzalka z termostatem
lampy 2x54w philips 865 i 2x54w aquarelle - swiatlo 10h dziennie
co2 z butli cisnieniowej chodzi 12h dziennie. rozpuszczane przez aqua-el
pH = ? brak tesu
TwO i KH - brak testu
wymiany wody co 14 dni 50% to RO. wymiana kolo 120l
akwarium zalozone koncem stycznia
podloze aquabasis plus + manado
zwierzakow - malo 5 bocji, 7 otoskow i malutki danio - z mojego miotu, krewetki RC i 7 amano

przyplatal mi sie powyzszy glon. z informacji uzyskanych od bardziej doswiadczonych akwarystow dowiedzialem sie:
glon sam sie pojawia i sam znika. nikt nie wie jaka jest przyczyna?!
krewetki amano jesli sa glodzone przez rok, to sie nim zainteresuja (w akwarium ogolnym - raczej mozna o tym zapomniec)
ze zwierzat ktore sie tym interesuja znalazlem pewien gatunek kaczki... w akwarium raczej malo praktyczne

podjalem kilka prob/ sposobow walki z tym glonem

utrzymywalem PO4 i NO3 na poziomie niewykrywalnym przez test - wtedy mi sie pojawil
podawalem jony PO4 i NO3 - rosliny rosna i galezatka wraz z nimi
usowalem recznie - chyba musialbym to robic na caly etat
dodawale EC lekkie wstrzymanie wzrostu, jednak brak efektu. glon odrasta
dodwalem kwas borny - zero efektu
zwiekszona filtracja - zero efektu
dodawanie Mg - zero efektu

aktualnie zaczalem podawac duze dawki potasu - dopiero od 30 marca, trudno mowic o efektach. wydaje mi sie, ze ten pierwiastek limitowal moje akwarium. dodawalem potas tylko w formie KNO3 i KH2PO4 - jednak wydaje sie to zbyt malo
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
01.04.2012, 13:50

Dlaczego nie podajesz mikroelementów?
01.04.2012, 15:45

mikro ma zapewnic podloze. jak zaczalem podawac mikro to cladophora dostawala szalu ze szczescia - tak mi sie na poczatku wydawalo. jak dodawalem mikro w postaci ferro active od aquaartu nie zauwazylem roznicy. raczej podowdowalo to zwiekszenie wzrostu galezatki. takze ograniczylem mikro zakladajac, ze rosliny wyciagna je sobie z podloza

mikro mam w substracie i sie staralem tego trzymac.
01.04.2012, 16:28

Robisz błąd nie nawożąc mikroelementami.
Jak Twoje rośliny mają wygrać byt z glonem jak je głodzisz?
Zacznij nawozić jakimś pełnym mikro.
To z podłoża nie wystarczy, chyba, że ograniczysz światło o połowę i wyłączysz co2.
Widząc zdjęcia Twojego akwarium i gąszcz roślin które masz pełne nawożenie jest konieczne.

Wierz mi inaczej nie wygrasz nigdy z gonami.

adam1004a napisał(a):dodawalem mikro w postaci ferro active od aquaartu nie zauwazylem roznicy.
Ferro+ chyba.
To nawóz gównie żelazowy z dodatkiem manganu. Reszta mikro jest tam w śladowych ilościach.
Nie dziwię się, że po samym żelazie glon szaleje.

Dodatkowe żelazo wskazane jest tylko wtedy gdy wszystko inne jest zapewnione. To tak jakbyś nawoził samym po4, a nie podawał reszty makro - co się wtedy stanie?
Winne będzie po4?
01.04.2012, 17:45

zielony daje mikro i tez ma tego glona, na innych forach obserwowano ze dodatek mikro powoduje szybki wzrost galezatki. moje rosliny nie wskazuja na brak mikro. okazuje sie ze winny moze byc potas. rosliny na jego dodatek bardzo dobrze zareagowaly. czytalem topic zielonego i zauwazylem ze on tez zaczal dawac potas, ale nie dawal fosforu - limitowal go. trzeba brac pod uwage, ze ja prawie nie mam ryb!! danio sa malutenkie - narybek. czytalem wiele watkow odnosnie tego glona i wiem ze:
azot nie ma wplywu
fosfor nie ma wplywu
mikro - ma wplyw, ale tylko na glona lepiej rosnie
PGC armagedon jesli chodzi o glaezatke (ale tylko jeden akwamaniak zglaszal problem)

wiekszosc akwarystow raportowalo, ze glon sam ustepowal, a przerabiali rozne sposoby nawozenia, oswietlania itp. ja szukalem cech wspolnych. u mnie jest podobnie jak u zielonego - on dodal potas 20ppm i stwierdzil ze glon zaczyna sie cofac.

a mikro to jakie jony?

B dawalem
Mn - nie wydaje sie mnie zeby brakowalo, jest w ferro active
Fe - dwalem
Mg - dawalem
N- dawalem
P- dawalem
CO2 daje

Co- jest pomijalny

caly czas musimy pamietac, ze jesli chodzi o mikro to moje podloze jest w nie bardzo bogate aquabasis plus. rosliny sie juz do niego dawno dokopaly. zreszta zachodzi pewnie jakas dyfuzja miedzy aquabasis a slupem wody.
limitowanie fosforu czy azotu nie dalo mi efektu. jedyne co zaniedbalem to wlansie potas. dalem go przy starcie akwarium i tyle. zapomnialem o nim, stwierdzilem, ze nie potrzeba (KNO3) i tu chyba byl blad. wiadomo, ze w 3 dni nie bedzie widac efektu dodania potasu do akwa - jesli chodzi o glona (rottala urosla w 3 dni z 4cm, a moczarka dostala duzych listkow). przynajmniej 14 dni obserwacji to imho minimum jesli chodzi o cladophore. mam nadzieje ze to jest kwesta potasu w moim akwa

widac tez po testach, ze po dodaniu potasu, azot zaczal szybciej znikac jednak to zbyt krotki okres czasu, zeby wyciagac dalokoidace wnioski. trzeba sie trzymac jednej teorii przez jakis czas, zeby nie mieszac ciagle w systemie opieki. ja testuje teraz potas kontra cladophor.
01.04.2012, 19:43

Widzę, że zakładasz temat licząc na porady, a twardo trzymasz się własnych postanowień.

Nie podajesz mikro, robisz podmiany raz na 14 dni z samego ro i twierdzisz, że mikroelementy z podłoża wystarczą.
Piszesz, że niedoborów mikro brak, a jednocześnie wskazujesz przykłady jak rośliny zareagowały na potas.
Czy próbowałeś nawozić dobrze zbilansowanym nawozem mikro, a nie żelazowym?
Wynika z tego, że wszystkie objawy nadmiarów i niedoborów znasz na pamięć zatem pozostaje mi życzyć udanej walki.

Jak wiesz też miałem tego glona. Miałem, ale od kilkunastu dni poszedł sobie sam.
Nie robiłem nic prócz konsekwentnego nawożenia makro i mikroelementami.

adam1004a napisał(a):trzeba sie trzymac jednej teorii przez jakis czas, zeby nie mieszac ciagle w systemie opieki.
Ale nie zapominać o reszcie.
01.04.2012, 20:09

nie samo RO tylko 50% RO reszta kranowa.

potas to jest makro, mialem na 90% zbyt niski poziom. zasugerowalem sie pewnym artykulem, ze nie trzeba go dodawac jesli nawozi sie KNO3

zbilansowany mikro co to znaczy??? jak mozna cos takiego zbilansowac to ja nie wiem. dla jednego gatunku roslin to sie zgodze mozna cos kombinowac, ale w akwarium z 12 gatunkami ja bym sie nie podjal bilansowania. zreszta teoria EI do mnie przemawia - jon ma byc, ilosc jest nie specjalnie istotna jesli miesci sie w krzywej pobierania

na forach masa jest rad - dodaj mikro, dodaj makro tylko, ze one nie dzialaja. ja wyszedlem z zalozenia - jedna zmiana w nawozeniu i czekamy na efekty. mi zalezy na znalezieniu czynnika ktory wyleczy moje akwarium, zeby nastepnym bylo latwiej. gdy zaczne lac potas, mikro, makro to sie nie dowiem co bylo przyczyna.

ja pytalem kilku akwarystow jak sie go pozbyli i nikt nie wiedzial co bylo powodem zaniku tego glona.

moje rosliny nie wykazuja brakow mikro, zreszta ja jestem zdania, ze to niski poziom potasu spowowowal klopoty i slabszy wzrost roslin. taka mam teraz teorie.

moje rosliny wygladaja na zdrowe, ale moga byc zdrowsze.

w dnie mam 8l aquabasis plus takze argumenty mikro zupelnie do mnie nie przemawiaja. zastanawialem sie jeszcze nad oswietleniem.
jedyne co to ze mikro jest nadmiar.

ja obstawiam narazie poziom potasu i mam zamiar go sledzic. wczesniej robilem testy NO3 i wiem ile mi schodzilo tego jonu na tydzien. pod dodaniu potasu skoki NO3 wzrosly dwa razy. dla mnie to jest bardzo duzo 100% roznicy.

postaram sie zrobic jak zielony - zejsc z fosforanami do zera i suplementowac tylko potas i azotany. niech fosfor limituje. czytalem o cladophorze, ze fosforany hamuja enzym fosfatazy w tym glonie, jednak nie ma to w naszym przypadku wiekszego znaczenia. w jednym z abstraktow doszukalem sie opinii ze glon moze byc limitowany poziomem fosforanow. temat nie jest latwy

ja tylko zaluje ze dostep do calych publikacji jest platny. w abstraktach sa tylko szczatki informacji i czasem trudno cos wywnioskowac
01.04.2012, 21:29

adam1004a napisał(a):nie samo RO tylko 50% RO reszta kranowa.
Przepraszam, źle zrozumiałem tekst.
adam1004a napisał(a):potas to jest makro, mialem na 90% zbyt niski poziom.
Ja tego nie neguję.
adam1004a napisał(a):zasugerowalem sie pewnym artykulem, ze nie trzeba go dodawac jesli nawozi sie KNO3
Chyba chodzi o art spidera na temat Extimative index. Wydaje mi sie też, że źle zrozumiałeś tamten artykuł. Potasu z innego źródła nie ma potrzeby suplementować dodatkowo gdy regularnie nawozimy kno3, jeśli jednak poziom no3 z jakiś powodów utrzymuje się wyższy (np jest go dużo w kranie) i nie dodajemy kno3 wtedy trzeba wspomóc się inna sola potasowa by utrzymać odpowiedni poziom K.
adam1004a napisał(a):zbilansowany mikro co to znaczy???
Zbilansowany tzn, zawierający pełny skład mikroelementów (a nie tylko niektóre) zaspokajający zapotrzebowanie roślin.
adam1004a napisał(a):jak mozna cos takiego zbilansowac to ja nie wiem. dla jednego gatunku roslin to sie zgodze mozna cos kombinowac, ale w akwarium z 12 gatunkami ja bym sie nie podjal bilansowania.
Patrz wszystkim innym się udaje.
adam1004a napisał(a):zreszta teoria EI do mnie przemawia - jon ma byc, ilosc jest nie specjalnie istotna jesli miesci sie w krzywej pobierania
Do mnie tez nie przemawia, ale jednocześnie nie jestem za głodzeniem roślin. Powiedzmy, że preferuję metodę rozsądku, czyli wszystkiego po trochę.
adam1004a napisał(a):na forach masa jest rad - dodaj mikro, dodaj makro tylko, ze one nie dzialaja.
A próbowałeś, bo cały czas o to pytam i jedyne mikro które stosowałeś to żelazowy aqua art.
adam1004a napisał(a):moje rosliny nie wykazuja brakow mikro
Cóz, nie jestem alfa i omega, ale blyxa i rotala które pokazałeś na fotach moim zdaniem wskazują coś innego.
adam1004a napisał(a):w dnie mam 8l aquabasis plus takze argumenty mikro zupelnie do mnie nie przemawiaja.
Ja tez mam na dnie substrat i co z tego jak mikro muszę podawać.
Ale Twoje zdanie, Twój wybór byle pomogło.
adam1004a napisał(a):ja obstawiam narazie poziom potasu i mam zamiar go sledzic. wczesniej robilem testy NO3 i wiem ile mi schodzilo tego jonu na tydzien. pod dodaniu potasu skoki NO3 wzrosly dwa razy. dla mnie to jest bardzo duzo 100% roznicy.
To bardzo dobrze i jak pisałem tego nie neguję. Ty natomiast uparcie wierzysz, że samo makro w słupie wody wystarcza.
adam1004a napisał(a):postaram sie zrobic jak zielony
To jeszcze postaraj się o podłoże jak u zielonego.
Akwarium na amazonii, a akwarium na żwirze to zupełnie inna bajka w kwestii nawożenia.
01.04.2012, 22:18

fakt czytalem watek spidera i go zle zrozumialem. pomyslec ze liczylem K i mi sie cos nie zgadzalo. totalnie to przeoczylem

jesli chodzi o rottale to po dodatku potasu wystrzelila. w ciagu 2 dni urosla kolo 3 cm i dostala normalych lisci. stare zwiekszyly swoj romiar. po dodaniu K moczarka tez wystrzelila.

co do blyxy to czytalem watki i ludzie dawali mikro i makro, a ona i tak zdychala. z tym mikro to watpie wlasnie dlatego ze dodatek potasu spowodowal olbrzymi wzrost babelkowania i polepszyl na oko kondycje roslin.

dodatek kh2po4 tez powodowal wzrost babelkowania

co do kabomby to erni mi mowil ze to wredna roslina...

jak by brakowalo mi mikro to nie spadal by mi tak gwaltownie poziom NO3 po dodaniu potasu. NO3 wchodzi w sklad enzymow (N) wzrost roslin jest nim warunkowany. jesli jest wzrost pobierania NO3 tzn. ze wprowadzona zmiana odniosla skutek. Wzrost pobierania NO3 pociagnie za soba wzrost pobierania mikro, jednak na to przyjdzie jeszcze czas.

ja szukalem na necie obiawow niedoborow i nadmiarow na przykladach konkretynch roslin najlepiej z fotkami i nie znalazlem.
z okresleniem czego brak w akwarium jest dosyc ciezko - bo ja nie twierdze ze mam brak tylko niski stan, ktory moze miec wplyw na pobieranie innych jonow.

nie wiem jak wygladaja u roslin bialka receptorowe odpowiedzialne np za jony Fe. u ludzi sa np. wymienniki np. pompa Na-K w nerwach, pompa H+ w zoladku itd.

ja wyszedlem z zalozenia, ze mikro jest tylko rosliny nie maja go jak pobrac. potas uczestniczy w wielu procesach. U ludzi odpowiada np. za depolaryzacje (wraz sodem), reguluje rytm serca (pewnie pamietamy metody pewnego pogotowia gdzie podawano potas zeby zatrzymac akcje serca, pawulon to inny temat)

zreszta jak popatrzysz to jakich mikro mowimy

w ferroactive jest Fe i Mn
Bor podalem w kwasie bornym
Co - cobalt....e watpliwy temat
Zn - wydaje mi sie ze tez mozna pominac

moje rosliny nie mialy plam itp. czesc roslin ma sie dobrze np. sagitaria subtala - rosnie jak szalona. rosliny nie maja plam. tylko nie rosna ultra szybko. z wody znikal mi fosfor i azot wiec cos musialo rosnac. rosliny przycinalem

teoria moze byc tez taka, ze brak potasu spowodowal nagromadzenie sie w akwarium mikro i jego kumulacje (jednak byly podmiany wody)

akwarium to nie taka prosta matematyka. dzis brakowalo potasu, a jutro mozesz miec racje ze limitowac bedzie mikro. optymalna sytuacja jest gdy limituje swiatlo, czyli EI

zastanawiam sie czy ten glon nie jest spowodowany nadmiarem mikro? dlatego bede teraz lukac co sie dzieje. moze sie dowiemy (oby)

jesli moja teoria jest prawdziwa to glon powinien zaniknac

jesli twoja to glon moze zaniknac, a rosliny powinny mocno chorowac

ciekawy jestem kto ma racje. bez dokladnego badania wody w tej chwili nie mozna nic powiedziec.

jak sie zachowuje amazonia? nie mam pojecia, jak wyglada kumulacja poszczegolnych jonow, jaka jest jego pojemnosc itp. nikt takich badan nie publikowal i raczej tego nie zrobi. to wie tylko producent.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
01.04.2012, 23:05

Ja przez 2,5 miesiąca mikro dałem tylko raz. Ale trzeba pamiętać, że mam power sanda a w nim jest mikro. Podobno - ponieważ żelazo mam niewykrywalne testem jednak na roślinach nie widać niedoborów mikro.

Proponuję utrzymywać azot na poziomie 10ppm, potas 20ppm lub więcej, CO2 30-40ppm (jak dałem więcej to wydawało mi się, że woda zmętniała i na powierzchni tworzyła się błona bakteryjna - przyducha bakterii? - nie wiem).

A fosfor? Ja mam sporo ryb i fosforu nie nawożę. Skoro Ty masz mało ryb to nie wiem..

W tej chwili gałęzatka występuje w u mnie śladowych ilościach.

Jak już pisałem nastąpiły też inne zmiany jak szybszy wzrost bolbitisa i bardziej przejrzysta woda.

W tej chwili obsługa akwarium ogranicza się do wymiany wody raz na tydzień i zaaplikowaniu 20ppm potasu (azot mam na poziomie 30ppm z powodu wadliwego testu ale powoli rośliny i podmiany go zbijają).

Muszę też nadmienić, że gałęzatkę spryskiwałem strzykawką z Easy Carbo co też nie jest bez znaczenia.
01.04.2012, 23:19

no ja caly czas sie nad tym zastanawiam. w akwa zawsze sie znajdzie tyle NPK i mikro zeby glony daly rade rosnac. co jest czynnikiem powodujacym wzrost??? nie wiem. anwet znawcy tematu sie sprzeczaja.

ja po dlugim zastanowieniu stwierdzilm ze bede podawac PO4, K i NO3. mikro narazie stop. EC nie bede podawac bo mnie nie bedzie przez tydzien. dodam 1ppm PO4 , 20ppm NO3 i 20ppm K i zobacze co sie bedzie dzialo. mam nadzieje ze nie bedzie zielono od glona jak wroce

ostatnio w akwa ojca wyrywalem lotosy i inne rosliny. akwa na ziemi ogrodowej. po wyrwaniu byl taki mlyn - ciemno od ziemi. ziemia opadla i zero glona!!! wszystkie teorie mowia o tym ze powinien byc ogien, a tu nic
'
02.04.2012, 11:54

Za ciekawą dyskusję w tym wątku obaj Panowie - Whyduck i Adam1004a - otrzymują drobny upominek od naszego serwisu - http://cantonensis.pl
A jest to:
dla Whyduck - Magazyn Akwarium nr 116 (3/2012)
dla Adam1004a - Magazyn Akwarium nr 114 (1/2012)

W sprawie odbioru nagrody proszę kontaktować się z administratorem LFA.
02.04.2012, 13:04

Cytat:Ja przez 2,5 miesiąca mikro dałem tylko raz. Ale trzeba pamiętać, że mam power sanda a w nim jest mikro.
Amazonia pewnie też coś z mikro ma, bo u mnie zdarzyło się nie nawozić przez kilka miesięcy.
ZielonyAmator napisał(a):Podobno - ponieważ żelazo mam niewykrywalne testem jednak na roślinach nie widać niedoborów mikro.
U Ciebie nie widać, ale u Adama owszem.
Można porównać fotki blyxy: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=28500

Adam, czy glon ten rośnie Ci na roślinach, czy tylko na podłożu/ozdobach.

Jeśli tylko na ozdobach to jest to kwestia czasu zanim zniknie całkowicie.

Gorzej jak opanowuje rośliny. Świadczy to wtedy o tym, że roślinom czegoś brak. Chora/głodna roślina jest bardzo podatna na ataki glonów, gdyż wtedy uwalnia spore ilości cukrów, które to stają się pożywką glonów.
Z glonem nie da się wygrać w naturalny sposób jak poprzez zapewnienie najlepszych warunków roślinom wyższym.
Zdrowo rosnące rośliny to największy wróg glona i o tym zawsze należy pamiętać.
Kombinując z nawożeniem szkodzimy roślinom, a nie glonom.

adam1004a napisał(a):ostatnio w akwa ojca wyrywalem lotosy i inne rosliny. akwa na ziemi ogrodowej. po wyrwaniu byl taki mlyn - ciemno od ziemi. ziemia opadla i zero glona!!! wszystkie teorie mowia o tym ze powinien byc ogien, a tu nic
'
Jeśli rośliny w tym akwarium są zdrowe, a akwarium mega dojrzałe to trzeba naprawdę się postarać, by coś zepsuć. Niemniej jest to możliwe.
Cytat:ja szukalem na necie obiawow niedoborow i nadmiarow na przykladach konkretynch roslin najlepiej z fotkami i nie znalazlem.
z okresleniem czego brak w akwarium jest dosyc ciezko - bo ja nie twierdze ze mam brak tylko niski stan, ktory moze miec wplyw na pobieranie innych jonow.
Bo większość z tych poradników wzięła się z opisów niedoborów/nadmiarów roślin uprawianych w rolnictwie. Ma się to nijak do akwarystyki. W akwarystyce mało kto potrafi skupić się na jednym składniku i wprost powiedzieć, że on jest winien, bo jest to bardzo trudne.
Barr między innymi to badał, ale u niego zawsze za wszystko winne jest co2. Język

adam1004a napisał(a):co do blyxy to czytalem watki i ludzie dawali mikro i makro, a ona i tak zdychala.
Byle nie były to wątki z for takich jak x, gdzie 90% akwarystów ma staż nie większy niż rok, 5% skupia się na preparatach anty glonowych (femagi sremagi itp. rzeczy) wydając na nie krocie, a ostatnie 5% duma nad pochyleniem dwóch badyli i jednego kamyczka w super hiper OW oraz jaki to ma wpływ na równowagę wszechświata. Duży uśmiech

EDIT: Spojrzałem na foty w pierwszego postu i jednak glon opanowuje rośliny - niedobrze.
02.04.2012, 16:11

U mnie glon zasiedlił głównie korzenie. Rośliny rosły zdrowo i ich nie tykał (z wyjątkiem microsorium ale ono jest na korzeniu i zarosło gałęzatką przypadkiem).

Co do blyxy to nie rosła mi ona dopóki nie wpakowałem pod nią kapsułek ferka rosetta - wtedy dostała kopa. Wcześniej mimo, że inne rośliny rosły to ona marniała - nawet PS nie pomógł..
02.04.2012, 16:39

no u mnie dostaly tylko niektore rosliny
blyxa dostala najpierw glona Oedogonium potem mialem zielona wode i zniknely mi wszystkie glony, potem doastala galezatki i ugnila. zostal kikut ktory jest zdrowy?!

no mi rosla/ugniwala identycznie http://www.holenderskie.p...pic.php?t=28500

jak poradze sobie z galezatka, to polwalcze z blyxa ponownie

maly heniek mi poprzerastal tym glonem, tak to rosnie i jest zdrowy.dostaje nowyc rozlogow

duzy heniek przez swoja strukture oczyscil wode z plywajacych nitek i sie zainfekowal.

potamogeton gayi trzmal sie przy gruncie, rosl, dostawal mase odnog, a miedzy nimi galezatka, podobnie rottala (tu jednak mialem dobry wzrost przez jakies 10-14 dni, wypuscila piekne liscie)

klopot jest taki ze rosliny nie marnieja, marnieja tylko gdy osiadzie na nich glon. jak je oplucze lub wydlubie z nich galezatke to wygladaja super.

zauwazylem jednak ze potamogeton gayi po dodatku potasu zaczal piac sie w gore. do tej pory spraiwal raczej wrazenie rosliny 2 planu

higrophila polysperma - zdrowa, jednak slaby wzrost i czerwone liscie (myslalem ze to brak P)
moczarka miala wolny wzrost, ale zdrowa
kabomba padla, jednak nie byla zagloniona ?!!
wywlocznik rosnie, czasem mial biale pedy, ktore zielanialy z czasem. zarasta cladophora, ale latwo sie ja usuwa. chyba pierwsza roslina ktora zachorowala. rosnie jednak zdrowo?
pogestemon helferi - zdrowiutki, tylko rosnie wolno

sitowie ono dostalo. roslo super, rozkrzewialo sie, ale dostalo najpierw glona Oedogonium potem zielona woda i galezatka

to pozniej tez wrzuce jako obiaw braku potasu? (taka mam teorie)

JEST JESZCZE JEDEN JON KTOREGO NIE SUPLEMENTOWALEM to MAGNEZ, wyszedlem z zalozenia ze w gorzowiekiej wodzie musi go byc duzo. raczki mnie strasznie swedzialy i go dosypalem do akwa. jednak nadal obstawiam potas. dzis po przyjsciu do domu roslinki bablowaly, dodalem jeszcze 10ppm potasu i zaczal sie ogien banieczek tlenu. tylko przyznam sie szczerze, ze nie wiem czy to po Mg, czy po K bo odstep byl maly miedzy dodaniem tych jonow grrrr. ze ja nie mam cierpliwosci. przyznam sie ze zbyt pozno zaczalem obserwowac. jednak po podaniu obu ilosc babelkow tlenu wzrosla
10.04.2012, 20:06

z placu boju

dodatek potasu - strzal w 10!!!
zmienilem tez swiatlo. calos sie swieci tylko przez 6 godzin - tzn 4 rury. 2 rury swieca sie przez 4h

po roslinach widac ze wyzdrowialy. hauser dostal przycinke - wiadro. glon jest tam gdzie byl, nie rozrasta sie !!!

czyli w moim akwarium brakowalo potasu.
dzis strzelilem podmianke i dowalilem mikro, NO3 15ppm, PO4 - 0,6ppm , potas 35ppm

nastepna relacja za 10 dni, bo znowu mam wyjazd.

Odpowiedz