Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
skrzypłocze, staroraki...
29.05.2015, 17:07
Post: #1
skrzypłocze, staroraki...
Niezwykła krew skrzypłoczy

Rola skrzypłoczy w przemyśle farmaceutycznym, choć może mało znana, ma ogromny wpływ na życie i zdrowie każdego człowieka lub zwierzęcia, które kiedykolwiek otrzymało iniekcję leku lub szczepionki.

Podobnie jak wiele skorupiaków (Crustacea), krew skrzypłoczy ma barwę niebieską, a czynnikiem transportującym tlen w organizmie jest hemocyjanina, a nie hemoglobina.

Krew skrzypłoczy ma specyficzną właściwość reagowania na endotoksyny produkowane przez bakterie Gram-ujemne: w kontakcie z nimi natychmiast wytwarza widoczne gołym okiem "agregaty obronne", otaczające drobnoustroje i natychmiast je niszczące. Dzięki temu w ciągu kilku sekund wiadomo, czy powierzchnia lub przedmiot potarte krwią skrzypłocza-mieczogona są pirogenne lub zainfekowane bakteriami oraz jak dużo jest tych bakterii. Cechą istotną krwi jest to, że sama również jest jałowa i wolna od znanych bakterii. Niebieska krew zachowuje swe antybakteryjne właściwości nawet rozcieńczona w pewnej ilości jałowej, destylowanej wody. Przyczyną tych właściwości jest prawdopodobnie środowisko, w jakim przyszło żyć skrzypłoczom. Słona woda stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, stąd skrzypłocze, które nie posiadają układu immunologicznego, notorycznie narażone na infekcję musiały przystosować się do tych warunków.

Ze względu na niewielką populację tych zwierząt oraz ograniczony teren ich występowania, krew do produkcji testerów bakteryjnych pozyskiwana jest od mieczogonów w podobny sposób, jak to robi się u krwiodawców, czyli tak, aby dawca przeżył procedurę pobrania krwi i mógł krew oddawać również w przyszłości. Obecnie płyn testujący z domieszką krwi skrzypłoczy jest wytwarzany przez firmy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Chin.

Testy bakteryjne wykonane z krwi skrzypłoczy wykorzystywane są m.in. w przemyśle kosmicznym do natychmiastowego kontrolowania jałowości podzespołów szykowanych do ekspedycji w sondach kosmicznych, w razie podejrzenia o kontaminację.


http://megavet.eu/a329-niezwykla-krew-skrzyploczy.html

Polska również ma swój udział w badaniu nad tymi niezwykłymi zwierzętami:

Polscy badacze odkryli najstarszego przodka amerykańskich skrzypłoczy


Skamieniałości skrzypłoczy sprzed 148 mln odkryli na terenie kamieniołomu Owadów– Brzezinki w woj. łódzkim dr Adrian Kin i dr Błażej Błażejowski. Właśnie ukazała się naukowa publikacja opisująca znalezisko w periodyku PLOS ONE.
"Skrzypłocze to niezwykłe zwierzęta, które żyją również dziś. Są przedmiotem badań naukowych ze względu na swoje unikatowe właściwości" – wyjaśnia PAP dr Błażej Błażejowski z Instytut Paleobiologii PAN. Jak opowiada naukowiec, błękitna krew skrzypłoczy ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze. W związku z tym, koncentrat stworzony z wyizolowanych amebocytów, aktywnego składnika krwi skrzypłoczy, jest wykorzystywany w medycynie.

Skrzypłocza cechuje charakterystyczna budowa. "Ich ciała to arcydzieła uzbrojenia obronnego!" – nie kryje zachwytu naukowiec. Zwierzęta te, należące do stawonogów, nie mają wyraźnie oddzielonej głowy. Para dużych, złożonych oczu jest umiejscowiona na bokach wielkiego, hełmiastego głowotułowia, z doczepionym mniejszym, trójkątnym odwłokiem. "Położone na obu bokach głowotułowia wielosoczewkowe oczy oraz 5 oczu na środku głowotułowia i dwoje na spodniej części, blisko otworu gębowego sprawiają, że skrzypłocze dobrze widzą nawet w ciemności pod wodą" – mówi dr Błażejewski.

Prawdopodobnie to właśnie swojej budowie skrzypłocze zawdzięczają fakt przetrwania przez setki milionów lat po współczesność. Jak zaznaczają autorzy artykułu, badania nad skamieniałościami skrzypłoczy z kamieniołomu Owadów-Brzezinki ujawniły brak różnic morfologicznych z dzisiejszymi amerykańskimi przedstawicielami rodzaju Limulus. Odkryty w Polsce, nowy dla nauki gatunek skrzypłocza nazwany został Limulus darwini i jest najstarszym znanym przedstawicielem rodzaju.

Autorzy publikacji uważają, że ewolucyjny konserwatyzm może być związany między innymi z niezwykle szerokim spektrum odżywiania się tych zwierząt oraz możliwością życia w wodzie o różnej temperaturze i zasoleniu, a nawet jego braku.

Poczynione przez polskich paleontologów obserwacje skłoniły do zaproponowania nowego terminu naukowego – stabilomorfizmu. W ich rozumieniu jest to morfologiczna stabilizacja organizmu w czasie i przestrzeni, którego status taksonomiczny nie przekracza poziomu rodzaju. Jest to efekt wysoce wyspecjalizowanej strategii adaptacyjnej organizmów, która znacząco zmniejsza potrzebę tworzenia zróżnicowanych odmian fenotypowych, czyli takich, które odzwierciedlają wpływ środowiska na budowę. Nową definicję naukowcy zaproponowali dla zwierząt na poziomie rodzaju, które przeżyły co najmniej jedno wielkie wymieranie lub kryzys biotyczny i mogą żyją dzisiaj. Wśród nich, oprócz skrzypłoczy, znajdują się rośliny Araukaria czy Ginko.

"W naszym ujęciu niektóre rodzaje, uważane dotychczas za >>żywe skamieniałości<< – np. ryba Latimeria, stracą obecny status, gdyż nie przeżyły ani jednego wielkiego wymierania" – mówi dr Błażejowski.

Skamieniałości odkryto na unikatowym stanowisku paleontologicznym o charakterze Fossil-Lagerstätte (złoże skamieniałości), zlokalizowanym w wyrobisku kamieniołomu Owadów-Brzezinki należącym do firmy Nordkalk. W górnojurajskich wapieniach sprzed około 148 mln lat znaleziono liczne skamieniałości organizmów morskich i lądowych, odznaczających się wyjątkowo dobrym stanem zachowania. Poza skrzypłoczami odkryte zostały tutaj również bardzo liczne okazy ryb, krewetek i homarów, szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądowe owady oraz szczątki kostne pterozaurów.

Współautorem artykułu oraz przedstawionej koncepcji i odkrywcą stanowiska w kamieniołomie Owadów - Brzezinki jest zmarły przedwcześnie paleontolog, dr Adrian Kin (1979–2012) ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi "Phacops".

Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie naukowym wydawanym w otwartym dostępie PLOS ONE.


PAP - Nauka w Polsce


http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402238,polscy-badacze-odkryli-najstarszego-przodka-amerykanskich-skrzyploczy.html

Zapomniałem o zdjęciu:


.jpg  1.JPG (Rozmiar: 48,05 KB / Pobrań: 36)
http://haneczkaonline.blox.pl/resource/Barbados_April_2008_428.JPG
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
29.05.2015, 17:46
Post: #2
RE: skrzypłocze, staroraki...
W języku angielskim nazywane są często Horseshoe crab, czyli krab-podkowa. Uśmiech Niesamowite stworzenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
29.05.2015, 19:27
Post: #3
RE: skrzypłocze, staroraki...
To prawda, są niesamowite.Odpowiedz cytując ten post

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: LOGIKA.edu.pl.