Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nawożenie solami
16.09.2015, 21:00
RE: nawożenie solami
No skoro w sklepie można kupić to wydaje mi się że samemu też by dał radę wymieszać tylko właśnie trzeba by było znać proporcje
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
16.09.2015, 22:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.09.2015 22:23 przez cypeks.)
Proporcje jestem w stanie sobie dobrać i właśnie tak zrobić żeby lać tylko z jednej butelki a nie z trzech. Chodzi o to czy nie zajdzie jakaś niepożądana reakcja pomiędzy tymi składnikami - np. rozpad chelatu żelaza?

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
17.09.2015, 07:41
Cześć obejrzyj ten filmik to rozwieje twoje wątpliwości :

17.09.2015, 08:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.09.2015 08:25 przez cypeks.)
Nie oglądałem dokładnie tego filmiku, bo trochę za długi - jeżeli możesz to podpowiedz mi mniej więcej w której minucie prowadzący mówi o mieszaniu kilku soli i chelatu w jednej butelce? Na końcu rozrabia tylko KNO3 i nic więcej nie wsypuje.

Znalazłem odpowiedź na podforaku w wątku zulixa:
Cytat:Pytanie: Czy sole (KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4) można rozpuścić w tej samej wodzie aby zrobić 1 nawóz, zamiast np. czterech?
Odpowiedź: Fosforany "gryzą się" z magnezem i wytrąca się osad fosforanu magnezu - tracimy więc z płynnego nawozu fosfor. Stąd nie mieszamy MgSO4 z KH2PO4. Możliwe mieszanki to więc:
- KNO3, K2SO4, MgSO4 a w drugim roztworze KH2PO4
- KNO3, K2SO4, KH2PO4 a w drugim MgSO4 (czasem nawet MgSO4 się nie podaje bo jest w twardej wodzie).
- wszystkie powyższe sole można zmieszać ze sobą tylko wtedy, gdy dodamy do nawozu jeszcze jakiegoś kwasu (dla początkujących nie polecam oczywiście).
Cytat:Dla ciekawości powiem, że dodatek saletry (KNO3) do Mikro Intermagu powoduje zmianę koloru nawozu z brunatnego na herbaciany. Prawdopodobnie zachodzi tu utlenianie niektórych chelatów. Stąd efektywność mikro po zmieszaniu niekoniecznie jest taka sama jak podczas dodawania oddzielnie.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
17.09.2015, 08:35
(16.09.2015 15:19)cypeks napisał(a):  Czy można wymieszać w jednej butelce rozrobione wodą demineralizowaną KNO3, KH2PO4 i chelat żelaza? - oczywiście w odpowiednio dobranych proporcjach.

Tylko pytanie po co to robić, po co kombinować. Trzymaj się kalkulatora. Trzeba pamiętać, że kalkulator zulixa jest tylko programem pomocniczym. Wszelkie korekty i tak bedziesz robił sprawdzając akwarium testami.
17.09.2015, 08:41
dlatego też ja zdecydowanie wolę sprawdzone gotowe nawozy Duży uśmiech

JEdynie co dodaję osobno to fosfor Duży uśmiech
17.09.2015, 08:49
O wiele wygodniejsze i tańsze są sole. Wiesz co lejesz i ile. No i na podstawie tego robisz korekty. Z gotowymi bywa różnie. Jak kiedyś zaczynałem przygodę z zielenina to o wiele lepsze efekty dawały sole osobno zrobione niż kilka lub nawet kilkanaście razy droższe gotowce.
17.09.2015, 10:47
Pod koniec filmiku pokazuje podziałkę na plastikowym pojemniku, najpierw obliczył ile czego potrzebuje wlać w dziennej dawce następnie wlewa odpowiednie ilości do pojemnika i dzięki temu ma gotowy nawóz kilka w jednym, czyli można spokojnie mieszać.

Wstawiłem do góry odpowiedni filmik ma być cz.1 a nie cz.2 sorry za zamieszanie.
17.09.2015, 11:50
Nantai napisał(a):Tylko pytanie po co to robić, po co kombinować.
Mając ustalona dawkę dobową poszczególnych składników chciałem zrobić jedną mieszankę, podłączyć to do jednej pompy dozującej i uwolnić się od obowiązku codziennego dolewania nawozów. Teraz wiem, że mogę wymieszać KNO3 z KH2PO4, jednak żelazo muszę podawać osobno.

Od dzisiaj zacząłem podawać CO2, więc i tak muszę na nowo ustalać dawkę nawozową.

Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
17.09.2015, 19:24
Ja polecam sobie obiczyć wszystko w kalkulatorze zulixa

I mikro lepiej podawać po zgaszeniu światła chodzi tu o trwałość chelatów
17.09.2015, 20:00
A ja zawsze to bagatelizowałem i podaję rano zanim pójdę do pracy.
17.09.2015, 22:45
(17.09.2015 19:24)Zola67 napisał(a):  Ja polecam sobie obiczyć wszystko w kalkulatorze zulixa

Dokładnie tak robię. Tyle, że makro też leję wieczorem, bo rano zawsze czasu brakuje.

18.09.2015, 08:25
(17.09.2015 08:49)Nantai napisał(a):  O wiele wygodniejsze i tańsze są sole. Wiesz co lejesz i ile. No i na podstawie tego robisz korekty. Z gotowymi bywa różnie. Jak kiedyś zaczynałem przygodę z zielenina to o wiele lepsze efekty dawały sole osobno zrobione niż kilka lub nawet kilkanaście razy droższe gotowce.

Przy solach musisz mieć armię testów. Aby na bierząco kontrolować poziom poszczególnych makro i mikroelementów.

Więc już tak tanio nie jest.

Sole tanie, a testy zjadają tą różnicę szybko.

Przy gotowych sprawdzonych nawozach. Lejesz tyle ile zalecane i robisz korektę czy mniej czy więcej. I kończy się etap testów. Jeśli nic złego sie nie wydarzy w zbiorniku to nie ma wahnięć i robienia korekt.

Tak bynajmniej było u mnie. A do tego jeszcze ewentualny wyjazd i opieka nad zbiornikiem osób trzecich.

A najlepszym wg mnie połączeniem jest aktywne połączenie i gotowy nawóz po odpowiedniej korekcie. Zbiornik prowadzi się wtedy bezproblemowo.

(17.09.2015 19:24)Zola67 napisał(a):  Ja polecam sobie obiczyć wszystko w kalkulatorze zulixa

Popieram też tak robię. Bardzo nietrwałe jest żelazo w kontakcie ze światłem.
18.09.2015, 08:54
Każdy robi jak uważa. Przy gotowcach też trzeba posługiwać się testami, bo niby skąd wiesz czy czegoś jest za dużo lub za mało. Dochodzi do tego fakt, że w przypadku soli jak dobrze policzysz, to wiesz o ile zwiększysz ilość składnika 1ml roztworu. Jak już ustalisz dobowe zapotrzebowanie akwarium na poszczególne składniki, to testy są też już niepotrzebne. Nie widzę wielkiej różnicy w nawożeniu solami i gotowcami - zwłaszcza makro - poza ceną i większą kontrolą ile czego leję. W przypadku mikro sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo na niektóre składniki po prostu nie ma testów, jednak z drugiej strony nie ma uniwersalnego przepisu na składniki mikro, bo przecież każdy z nas ma inną wodę w kranie - bo piszę tutaj o prowadzeniu takiego akwarium - więc skąd producent nawozu może widzieć ile czego potrzebuje moje akwarium?
Inaczej moim zdaniem wygląda prowadzenie akwarium na podłożu aktywnym + woda przygotowana z RO + cała linia nawozowa dobrana do podłoża. W tym przypadku producent faktycznie jest w stanie określić/oszacować jakie będzie zapotrzebowanie na poszczególne składniki.

Uważam jak najbardziej zasadne nawożenie solami w akwarium prowadzonym na wodzie kranowej.

18.09.2015, 08:58
(18.09.2015 08:25)pj007 napisał(a):  
(17.09.2015 08:49)Nantai napisał(a):  O wiele wygodniejsze i tańsze są sole. Wiesz co lejesz i ile. No i na podstawie tego robisz korekty. Z gotowymi bywa różnie. Jak kiedyś zaczynałem przygodę z zielenina to o wiele lepsze efekty dawały sole osobno zrobione niż kilka lub nawet kilkanaście razy droższe gotowce.

Przy gotowych sprawdzonych nawozach. Lejesz tyle ile zalecane i robisz korektę czy mniej czy więcej. I kończy się etap testów. Jeśli nic złego sie nie wydarzy w zbiorniku to nie ma wahnięć i robienia korekt.
A co jak na tych gotowych nawozach wyskoczą problemy, co zdarza się nadzwyczaj często?

Popatrz, ja nigdy nie potrzebowałem armii testów (no3, po4 wystarczaly na około 2 lata) i wszystko było dobrze.
Dwa testy na dwa lata to moim zdaniem nie drogo.
18.09.2015, 09:06
Każdy ma swoje doświadczenia Uśmiech

JA bezproblemowo korzystam z :

Makro Growplant, 1,25 ml dziennie, mam ziemie ogrodową
Do tego fosfor 0,5 ml raz na dwa dni
Mikro z Intermagu (rozrobione 1/6) 1 ml dziennie

I problemów z wybarwieniem roślin (a światła mam ok 0,6W/L) i z wzrostem nie mam.

Zielenice czyszczę średnio raz w tygodniu, bo zaczynają się pojawiać punkciki na szybie. Lekki kłopocik z glonem nitkowatym na dnie ale najprawdopodobniej związane jest to ze słabym ruchem wody Uśmiech

Przy solach miałem sporo zabawy

Koszt nawozów:

Intermag ok 20 (poprawa ceny z 30 zł) zł za 1 L, po rozcieńczeniu 6L więc na 10 lat by starczyło Duży uśmiech

MAkro 500 ml, koszt ok 16 zł. Starczy przy moim dawkowaniu na ok 400 dni.

Odpowiedz