Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nawożenie solami
18.09.2015, 09:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.09.2015 09:24 przez cypeks.)
RE: nawożenie solami
Jako kontrę napisze o swojej 240l. 0,375W/l PowerLED co jest równoważne z ok. 0,48W/l ze świetlówek. Kwaśny torf + piasek, nawożenie KH2SO + chelat żelaza 13% + w razie potrzeby KHPO4. Sole i chelat rozpuszczam w wodzie demineralizowanej wg. kalkulatora zulixa.
Koszta:
NO3 + PO4 + Fe - ok 70zł na 2 lata
chelat żelaza 13% 50g - 3,49zł przy obecnym zużyciu wystarczy na co najmniej 2 lata
KH2SO4 200g - 3,2zł - minimum na 1 rok
KH2PO4 50g - 2zł - minimum na 1 rok

Problemów z glonami praktycznie 0, od czasu do czasu wyrośnie krasna, którego poleję ze strzykawki Carbo. Podmianki 20% co tydzień ze względu na obsadę, czyszczenie przedniej szyby z zielenic raz na 2-3 tygodnie, częściej nie ma co czyścić. Podłoże 0 glonów.

Dlaczego lejesz żelazo z intermagu skoro uważasz, że gotowce znanych producentów są lepsze? - sam sobie zaprzeczasz.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
18.09.2015, 10:07
cypeks napisał(a):Jako kontrę napisze o swojej 240l. 0,375W/l PowerLED co jest równoważne z ok. 0,48W/l ze świetlówek. Kwaśny torf + piasek, nawożenie KH2SO + chelat żelaza 13% + w razie potrzeby KHPO4. Sole i chelat rozpuszczam w wodzie demineralizowanej wg. kalkulatora zulixa.
Koszta:
NO3 + PO4 + Fe - ok 70zł na 2 lata
chelat żelaza 13% 50g - 3,49zł przy obecnym zużyciu wystarczy na co najmniej 2 lata
KH2SO4 200g - 3,2zł - minimum na 1 rok
KH2PO4 50g - 2zł - minimum na 1 rok

Problemów z glonami praktycznie 0, od czasu do czasu wyrośnie krasna, którego poleję ze strzykawki Carbo. Podmianki 20% co tydzień ze względu na obsadę, czyszczenie przedniej szyby z zielenic raz na 2-3 tygodnie, częściej nie ma co czyścić. Podłoże 0 glonów.

Dlaczego lejesz żelazo z intermagu skoro uważasz, że gotowce znanych producentów są lepsze? - sam sobie zaprzeczasz.

Nie rozumiem, kto komu zaprzecza Uśmiech. Jeden lubi siedziec z kalkulatorem inny nie. Ja nikomu nie zaprzecza nie nakazuje a jedynie przytoczyłem alternatywę dla soli i to tanią alternatywę. Co do Intermagu, to nie tylko żelazo, ale to chyba wiesz Uśmiech.

Co do powerledów, ilości światła itd. Tutaj można rozmawiać i rozmawiać. Kwestia czego się oczekuje od roślin i jakie się uprawiaUśmiech

Prawda jest taka iż zbiorniki roślinne z wymagającą roślinnością prowadzone są na T5, nie na Ledach. Nad czym ubolewam bo sam bym chętnie wprowadził takie oświetlenie do siebie.
18.09.2015, 11:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.09.2015 11:00 przez cypeks.)
pj007 napisał(a):o do powerledów, ilości światła itd. Tutaj można rozmawiać i rozmawiać. Kwestia czego się oczekuje od roślin i jakie się uprawia.
Przy odpowiednim doborze pasma nie widzę powodu dla którego PowerLEDy miały by w czymś ustępować T5. Jeżeli chcesz mieć 100% pewność, że dioda świeci zgodnie ze specyfikacją to wtedy inwestujesz w LEDy firmy CREE a nie najtańsze chinole - tutaj nie temat o światełku, więc nie będę się dalej rozwijał.

Osobiście z mikro stosuję tylko Fe, ponieważ resztę składników dostarczam z kranovitem, rośliny które uprawiam (łatwe i średnie) nie wykazują niedoborów, więc nie widzę powodu dla którego miałbym jeszcze cokolwiek dolewać. Nie twierdzę, że inni mają robić tak samo - każde akwarium jest inne i ma inne potrzeby.

pj007 napisał(a):Jeden lubi siedziec z kalkulatorem inny nie.
Nie stanowi dla mnie problemu raz na kwartał w dniu rozrabiania soli otworzyć kalkulator i wg tabelki odmierzyć wodę i proszek, później na butelce wypisuję o ile 1ml podnosi ppm na moje akwarium i na tym kończy się praca z kalkulatorem.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
18.09.2015, 11:03
No widzisz jeden ma takie doświadczenia drugi inne.

Reasumując przy obu metodach wszystko może rosnąć jak należy przy nie dużym nakładzie finansowym.

Ważne aby znalezc zloty srodek Uśmiech
18.09.2015, 11:11
Stosujesz sole (grow plant to sole wymieszane przez Sebastiana Uśmiech te same co u większości )i nawóz ogrodniczy, a piszesz o gotowcach.
Dla mnie gotowce to nawozy firmowe (ada, azo, Aqua Art itp.)

Jak wymyślą nawóz w którym zmieniają się proporcje wraz ze wzrostem i dojrzewaniem baniaka to takie bez namysłu kupię.
18.09.2015, 11:17
Uśmiech teoretycznie masz taką syutację. Np. Aqua Art wyraźnie informuje iż ilość podawanego np. makro red uzaleznona jest od masy roślinnej w zbiorniku i sugerują ile podawać.

Whyduck, owszem growplant to też sole w odpowiednich proporcjach Uśmiech. Tyle że nikt nie podaje odpowiednich proporcji. Ani Growplant, ani Aqua-art ani nikt inny. Wiadomo z jakiego względu.
18.09.2015, 11:42
pj007 napisał(a):Whyduck, owszem growplant to też sole w odpowiednich proporcjach
Jak chcesz, to też mogę Ci zrobić taki nawóz makro pod nazwą CypPlant, opiszę ile go lać i dodatkowo w przeciwieństwie do innych producentów napiszę o ile 1ml lub sik z dozownika podniesie ppm składnika w akwarium.

Gotowce miałem na myśli tak samo jak Marcin czyli AquaArt, EasyLife itp., które kosztują trochę więcej niż 16zł/500ml.

18.09.2015, 12:02
Aqua Art kosztuje 22-24 zł, Growplant 16-20 zł. Zależy kto ile chce zarobić.

Jeśli zrobisz mi taki nawóz i przy mojej obsadzie będę "bezproblemowo" prowadził roślinniaka to nie ma sprawy.

Przerabiałem różne sole, nie było tak kolorowo i bezstresowo.

Dziwi mnie że Aqua-Art czy Easy tratujesz wyżej niż np Growplant ? Cena wyzsza to lepszy nawóz Uśmiech?

W akwarystyce roślinnej troszkę już siedzę. Zbiorniki, które prowadzę prezentują się dobrze, bogate w różną roślinność... więc rozmawiajmy na poziomieUśmiech.

Nie ma co wałkować dłuzej tego tematu bo rozmowa zatacza koło.

Jeśli jesteś zadowolony z soli, czasu spędzonego na dozowaniu i efektów to nie widzę problemów abyś dalej korzystał z nich.

Jeśli zaś za porównywalne pieniądze, osoba prowadzi zbiornik holenderski na bazie gotowych nawozów i to z powodzeniem to też nie widzę problemów. Uśmiech

Tak jako już dodatek, przejrzyj zbiorniki roślinne, które startowały w konkursach, czy też inne "topowe" zbiorniki nie były prowadzone solami a gotowymi nawozami. Jadnak te proporcje są bardzo ważne Uśmiech
18.09.2015, 12:19
pj007 napisał(a):Uśmiech teoretycznie masz taką syutację. Np. Aqua Art wyraźnie informuje iż ilość podawanego np. makro red uzaleznona jest od masy roślinnej w zbiorniku i sugerują ile podawać.

Whyduck, owszem growplant to też sole w odpowiednich proporcjach Uśmiech. Tyle że nikt nie podaje odpowiednich proporcji. Ani Growplant, ani Aqua-art ani nikt inny. Wiadomo z jakiego względu.

Nikt nie podaje odpowiednich proporcji bo każdy baniak jest inny i ma inne zapotrzebowanie
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
18.09.2015, 12:48
(18.09.2015 12:19)Zola67 napisał(a):  
pj007 napisał(a):Uśmiech teoretycznie masz taką syutację. Np. Aqua Art wyraźnie informuje iż ilość podawanego np. makro red uzaleznona jest od masy roślinnej w zbiorniku i sugerują ile podawać.

Nikt nie podaje odpowiednich proporcji bo każdy baniak jest inny i ma inne zapotrzebowanie

Niby tak ale własnie gotowe makro, które do tej pory stosowałem nie robiło mi problemów z roślinami. Jedynie co to zwiększałem lub ograniczałem całokształt, nie było potrzeby zabawy z poszczególnymi makroelementami. Jakbym wiedział jaki skład % ma growplant czy aqua art to sam bym zrobił gotowy nawózUśmiech
18.09.2015, 13:20
Easy Life na swoich nawozach podaje dawki ile czago podniosą.
Można? Można.
Traktowanie akwariów konkursowych jako wyznacznik jakości nawozu to moim zdaniem błąd.
Po pierwsze te akwaria zakładają osoby z bardzo dużym doświadczeniem które opanowały cały aspekt prowadzenia takiego zbiornika włącznie z doborem światła, ilości co2 a kończąc na odpowiednich roślinach.
Druga sprawa, aranżacja a kondycja roślin to zupełnie różności. Wiele akwariów konkursowych nie grzeszy kondycja zielska. Dobre foto i obróbka działają.
18.09.2015, 13:48
Ja poruszam tutaj zbiorniki, które prowadzone są nie na czas wystawy Uśmiech
18.09.2015, 13:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.09.2015 13:57 przez cypeks.)
whyduck napisał(a):Easy Life na swoich nawozach podaje dawki ile czago podniosą.
Nie na wszystkich - chyba?

pj007 napisał(a):Dziwi mnie że Aqua-Art czy Easy tratujesz wyżej niż np Growplant ? Cena wyzsza to lepszy nawóz Uśmiech?
whyduck napisał(a):Stosujesz sole (grow plant to sole wymieszane przez Sebastiana Uśmiech te same co u większości )i nawóz ogrodniczy, a piszesz o gotowcach.
pj007 napisał(a):Whyduck, owszem growplant to też sole w odpowiednich proporcjach Uśmiech.
Absolutnie nie uważam, że cena jest tutaj wyznacznikiem jakości, wręcz przeciwnie, uważam że jestem w stanie przygotować sobie makro nie gorszej jakości za jeszcze mniejsze pieniądze. Cały czas rozmawiamy o makro. W przypadku mikro trzeba umieć zbilansować odpowiednio składniki, więc w kwestii mikro nie będę się wymądrzał.

pj007 napisał(a):Jeśli zrobisz mi taki nawóz i przy mojej obsadzie będę "bezproblemowo" prowadził roślinniaka to nie ma sprawy.
Dla mikro pozostań przy Intermagu. Dla makro wypróbuj te nawozy:
http://allegro.pl/listing/user/listing.p...d=36202247
kupuje u niego sole, ale ma w ofercie nawozy już rozrobione z opisem, będzie to dokładnie to samo co używam i mógłbym dla ciebie przygotować. Oczywiście bez zrobienia testów przy pierwszych nawożeniach w celu ustanowienia dobowej dawki się nie obędzie.

18.09.2015, 13:57
Hmm, kusisz by pobawić się znow w próbowanie Duży uśmiech

Nie wiem moze kiedyś miałem zanieczyszczone sole, pamiętam jendo że często musiałem korygować dawki. Cięzko było opanowac.
18.09.2015, 14:07
(18.09.2015 13:48)pj007 napisał(a):  Ja poruszam tutaj zbiorniki, które prowadzone są nie na czas wystawy Uśmiech
Czy to nie ty napisałeś?
"
Tak jako już dodatek, przejrzyj zbiorniki roślinne, które startowały w konkursach, czy też inne "topowe" zbiorniki nie były prowadzone solami a gotowymi nawozami. "

Cyprian, Easy Life podaje stężenia dla makroelementow oraz bez problemu znalazłem stężenia fe dla pro fito. Przynajmniej kiedyś, bo już jakiś czas nie mam roslinniaka.
18.09.2015, 14:09
Żle ująłem, chodziło o zbiorniki, które biorą udział w konkursach jak np. te na forum_o_roslinach

Odpowiedz