Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piasek jako podłoże w akwarium roślinnym - plusy i minusy
A czy mogę po wymianie wpuścić ryby?? Nie zaszkodzi im to? I jakiej grubości piasek bo widzę różne
Odpowiedz
Ja też będę zmieniał żwir na 0.8 -1.2 na kwarcowy właśnie i będę kupował na jednym z portali aukcyjnych:lol: u RETNE wtedy nie trzeba płukac tego piasku właśnie
Odpowiedz
Wszystko zależy od tego co chcesz tam mieć. Dla większości gatunków ryb piach musi być drobny choć nie za drobny bo wtedy masz problem z utrzymaniem porządku. Musisz pamiętać że nie może być to piach ostry bo ryby mogą się kaleczyć.
Odpowiedz
Przepraszam że tak pytam, ale wole spytać niż później żałować. Wczoraj mi się urodziły mieczyki a wymianę planuję za 2 tyg. czy im to nie zaszkodzi czy się wstrzymać jeszcze?
Odpowiedz
Raczej nic im nie powinno być, chociaż nie wiem jakie masz warunki w akwarium. Jakiej wielkości jaka filtracja itd...
Widzę że jesteś nowy na forum, więc zapraszam Cię do założenia wątku w galerii i opisaniu go tam Smile
Odpowiedz
Ok już założyłem. Dzięki Smile
Odpowiedz
Przy za małej fitracji, jak się okaże, biologia siedziała w podłożu będziesz miał meksyk jak ja w wątku 540 Czarne pół tony.... dziś kończy się dojrzewanie, którego miało nie byćWink
Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
Odpowiedz
(06.11.2012, 23:57)darek3160 napisał(a): Najbardziej miarodajne byłyby dla mnie opinie osób w tym temacie praktykujących .  Czyli , albo ktoś takie podłoże miał  , albo ma , i zechce się podzielić swoimi - mam nadzieję obiektywnymi spostrzeżeniami . Na chwilę obecną większość powierzchni dna pokryta jest żwirem , mała część piaskiem . Rosną w nim również rośliny i nie zauważyłem żeby z tego powodu działo się coś  niepokojącego . (Ale być może w akwarium pokrytym w 100 % piaskiem będzie inaczej ).
Słyszałem już mity ,opisy , itp . lecz jeśli ktoś bazując na własnym doświadczeniu będzie mógł je potwierdzić , lub co gorsza zaprzeczyć - będę bardzo wdzięczny .
Piasek którego użyję  przy restarcie już kupiłem , ale na razie kisi się on w workach na balkonie .
Docelowo , w akwarium znajdzie się oprócz wspomnianego podłoża , kilka kawałków lawy z filipińskich wulkanów , trochę roślin  , ze dwa korzenie , może jakieś inne kamienie . I oczywiście ryby które  lubią czuć piasek między zębami . Pod piaskiem będzie jakiś substrat . Mam nadzieję że nie będzie się to mieszać .
A teraz  o co chodzi Idea
- czy oprócz tajemniczych  beztlenowych stref  i słabej cyrkulacji wody sam piasek może  utrudniać lub wręcz uniemożliwiać  ukorzenianie , utrzymanie i prawidłowy wzrost  roślin oraz (lub) odpowiednich parametrów chem.wody ?
- czy stosowanie piasku utrudnia przeprowadzanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych typu odmulanie itp .
- czy są jakieś inne przeciwwskazania do stosowania piasku  których nie wymieniłem , a są istotne ?

Oczywiście jest  szansa na to że zrezygnuję z piasku i zastąpię go np.czarnym bazaltem . Należy jednak mieć na uwadze że dojdzie to do skutku tylko wtedy jeśli do czasu restartu (4 - 6 tygodni ) moje ryby przeniosą się bez mojego udziału  na niebieskie pastwiska  , bądź też przekonacie mnie skutecznie że nie powinienem używać piasku . (na razie mam tendencję spadkową co do zamiaru użycia piasku , ale nie jest ona na tyle duża aby była skuteczna  :lol: )
Pomóżcie - przekonajcie .
Odpowiedz
Ja z różnymi baniakami miałem do czynienia ,od małych po obecnie już sporych rozmiarów ,co prawda zawsze to były baniaczki ogólne lecz zawsze amazonia lub malawi,mogę powiedzieć jedno zawsze jestem początkujący choć doświadczenie nie małe jeśli ma się go czterdzieści lat chodowania ryb i roślin.
Co do podłoża zawsze używałem żwirku 3-5milimetrów z powodu dobrego dostarczania substancji pokarmowych ,no i ryby niezbyt chętnie grzebią w podłożu,teraz testuję piasek kwarcowy używany u mnie w firmie do fitrów jako oczyszczanie wody przy płukaniu wkładów do okien,i jako podłoże wydaje mi się że jest przyzwoite ,choć nie we wszystkich miejscach mam piasek,w pobliżu filtra mam żwirek 3mm trochę na wierzchu piasku,jeśli chodzi o czystość to znakomity jest,jeśli o rośliny kulki gliniane w korzeniach ale i roślinom służy piasek ,są ładne korzenie nie gniją ,więc jako początkujący jestem za,gorzej ze światłem,ciągłe doświadczenia a kombinuję ze świetlówką ledową a raczej lampą 89watt światło dzienne,rośliny rosną ale zawsze jest jakieś ale,wolałbym zwykłe żarówki ,efekt jest genialny prócz rachunku za prąd ale to inny temat,warto jednaj spróbować choć nie polecam przysypywania piaskiem podłoży organicznych ponieważ wtedy pojawiają się strefy beztlenowe inaczej mówiąc to co pod piaskiem pracuje ulega także rozkładowi a piasek uszczelnia przed uwalnianiem do słupa wody a tego rośliny nie lubią
Odpowiedz