Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mixy dla paletek - przepisy
06.01.2011, 14:05
Mixy dla paletek - przepisy
Przepisy na pokarmy dla paletek autorstwa Sławka z ZFA. Zamieszczam je za zgodą autora.

Podstawą w naszych mix-ach są krewetki,które stanowią około 50% całej porcji.Do krewetek dokładamy serce wołowe około 25% a uzupełnieniem są owoce(też morza)warzywa i zioła.
wszystkie składniki my akurat mielimy 3 krotnie w maszynce do mielenia mięsa(ręcznej) w "wilku"wychodzi mułowata papka.

MIX nr 1 (zielony):
Krewetka koktajlowa(mrożonki) 50%
Serce wołowe 25%
Szpinak(mrożony)15%
Ząbek czosnku
Spirulina forte36%-owa
Tran z rekina(bezzapachowy)około20 kropli
Siemie lniane
Pokrzywa suszona,mielona
Żółtko jaja kurzego(surowe)
Ilość składników suchych zależna jest od zawartości wody w krewetkach i szpinaku i musimy sami dobrać tak by jedzenie nie było zbyt wodniste lub by się nie rozsypywało. Z tego mix-u powinno wyjść około 0.5 kg papu dla naszych rybek.
Więc kupując jedno serce wołowe w granicach 1.5 kg,po wyczyszczeniu go z żyłek i tłuszczu,zostanie nam w granicach kilograma czystego mięsa,którego starczy nam na zrobienie 8 porcji to jest jakieś 4 kg,jak długo nasze ryby to będą jadły?zależy ile mamy ryb i jak często je karmimy,nam serduszko idzie w 1.5 miesiąca.

MIX nr 2 (brązowy):
Krewetka(mrożonka)50%
Serce wołowe 25%
Wątróbka indycza(parzona,żeby nie było krwistego)20%,większa ilość powoduje,że papu jest suche i się rozsypuje
Spirulina forte(płatki)
Tran z rekina(w tym mix-e 30 kropli)
Mielony korzeń mniszka lekarskiego
To jedzenie jest w kolorze brązu
Wszystkie suche składniki mielimy w starym młynku do kawy na pył,łatwiej jest je równomiernie rozprowadzić w jedzeniu.

MIX nr 3 (czerwony):
Krewetki 50%
Serce wołowe10%
Serce lub pierś indycza 15%
Marchew około 10%,tu musimy sprawdzić w jakiej postaci ryby przyjmą marchew,nasze jedzą tylko gotowaną roztartą na papkę
Siemie lniane
Mniszek lekarski
Tran z rekina(20 kropli)
Cyklop oceaniczny(duża zawartość astaksantyny)
Papryka słodka suszona
Ten zestaw pomaga w lepszym wybarwieniu się ryb na czerwono.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
21.02.2014, 14:25
RE: Mixy dla paletek - przepisy
Odkopałem stary wątek Rafała, ale do puki nowi ludzie zabierają się za paletki, wszytko jest aktualne.

Sam wiem ile miałem problemu, aby wszystkie składniki poskładać razem, więc postanowiłem go uzupełnić o tzw. tutorial.

1. Mój zestaw składników.
- serca indycze 1kg, krewetki paczka chyba 300g, kawałek makreli, mrożony szpinak, mix warzywek: groszek, kukurydza, marchewka, tuńczyk w oleju, papryka słodka, czosnek, wibowit no i banan.

[Obrazek: mix1.jpg]

2. Zapomniałem strzelić fotkę jak serca okrawam, ale to dla tego, że nadal mnie to trochę ruszaUśmiech. Zasadniczo zostawiam z nich tylko czerwony środek (ponad połowa odpada) i wrzucam do młynka.

[Obrazek: mix3.jpg]

Puszczam je przez młynek dwa razy. Paletki mają słabe uzębienieUśmiech. Obok widać puszkę tuńczyka, z której odcedza się olej. W miedzy czasie podgotowuję miks warzywek 15 minut.

[Obrazek: mix5.jpg]

Dalej do maszynki trafiają krewetki, a za nimi szpinak (zamrożony łatwiej się kroi w maszynce) i banan.

[Obrazek: mix2.jpg]

[Obrazek: mix6.jpg]

Filetowanie makreli za dobrze mi nie poszło, większość zjadł kot, to co mi się udało oddzielić od skór i ości trafiło do maszynki.

Do kolejnej miseczki trafiają: Odcedzone warzywka, wyciśnięty ząbek czosnku, wibowit, łyżka papryki, odcedzony tuńczyk.

[Obrazek: mix7.jpg]

I wszystko traktuję blenderem. Nie wygląda to najlepiej, ale pachniało świetnie. Pasta na kanapki jak znalazłUśmiech.

[Obrazek: mix8.jpg]

Teraz wszystko razem wkładam do jednej michy, mieszam i jeszcze raz do maszynki:

[Obrazek: mix9.jpg]

Prawie gotowe, teraz nakładam miks do woreczków. Technika jak na zdjęciu. Woreczek do kubka itd.

[Obrazek: mix10.jpg]

Płaskie woreczki trafiają do zamrażarki na 45 minut.

[Obrazek: mix11.jpg]

Po 45 minutach wyciągam na chwile, aby tępą stroną noża zrobić co na kształt tabliczki czekolady:

[Obrazek: mix12.jpg]

I gotowe! Wszystko wraca do zamrażarki

[Obrazek: mix13.jpg]

A tu, na koniec fotka zadowolonych żarłokówUśmiech:

[Obrazek: mix14.jpg]

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
21.02.2014, 16:23
Moim zdaniem ten blender to nieporozumienie. Jak puszczam przez małe oczka to już jest niezła papka, a co dopiero po blenderze....
Skutek taki, że dużo pyłu w akwa i psuje wodę, a mniej w brzuchach Oczko

396l morska przygoda
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
21.02.2014, 16:45
To prawda, papka z tego na maksa wyszła, mój sześcio miesięczny syn je takie sameUśmiech, ale nie byłem pewien czy dadzą radę marchewkę pogryść. Myślę, że faktycznie można blender sobie odpuścić.

Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
21.02.2014, 20:45
Adam napisał(a):Myślę, że faktycznie można blender sobie odpuścić.

Nie tylko blender. Ja bym na Twoim miejscu mieliła już tylko na dużych oczkach. Mięso 2 razy, resztę tylko raz Oczko Użyj też żelatyny, bo ładnie wszystko wiąże i nie ma syfu w wodzie.

396l morska przygoda
21.02.2014, 21:13
O żelatynie po prostu zapomniałemUśmiech. Każdy kolejny mix jest lepszy. Jednak najważniejsze, że pożerają to w momentDuży uśmiech.

11.03.2014, 15:55
alex napisał(a):Nie tylko blender. Ja bym na Twoim miejscu mieliła już tylko na dużych oczkach.

Wczoraj filtr oglądałem i pomimo założenia gąbki na wlocie, nadal jest trochę żarcia wewnątrz, więc:

- Nie używamy blendera do robienia miksów!!!
- Mielimy z grubsza, a nie na pasztet!!!

Całe życie to nieustanny proces poznawczy.

17.04.2014, 23:12
Fajny jest przepis na mix od Pawła Marcinkiewicza, a sercu mojemu bliski, bo serc nie zawiera. Za to składa się tak jak dieta dyskowca w ogromnej części z roślin.
17.04.2014, 23:13
Sverting napisał(a):Za to składa się tak jak dieta dyskowca w ogromnej części z roślin.
Dieta dyskowca w naturalnym środowisku Uśmiech
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
17.04.2014, 23:21
Coś już na ten temat wiem, ale się nie wychylam, bo paletki mam piąty miesiąc. Jak się rozmnożąUśmiech i będę hodowcą, a nie trzymaczem palet ( za lat kilka) to się będę wypowiadałOczko Same serca dobrze im nie robią, moje miksy to w dużej mierze szpinak i warzywa, plus spirulina, a miałem nie mówić Duży uśmiech

17.04.2014, 23:49
Adam napisał(a):moje miksy to w dużej mierze szpinak i warzywa, plus spirulina, a miałem nie mówić
Co tu nie nic nie mówić...proch juz dawno został wynaleziony, więc Każdy w swoich garach i żarciu orze jak może Oczko
18.04.2014, 08:26
Adam napisał(a):Same serca dobrze im nie robią, moje miksy to w dużej mierze szpinak i warzywa, plus spirulina, a miałem nie mówić

Temat-rzeka.... Duży uśmiech
Dzikim serc się nie podaje, i tu nie ma właściwie o czym dyskutować.
Dorosłe u mnie dostają 1x dziennie, ale też nie zawsze.
Jednak u młodych stanowią ok 50% dziennej racji żywieniowej (a są tacy, co głównie miksem karmią) Pewnie,że da się je wychować zupełnie bez dodatku serc, tylko efekt będzie trochę inny Oczko

Marcin słusznie zauważył, "każdy orze jak może" Duży uśmiech

396l morska przygoda
18.04.2014, 23:19
Widywałem bardzo dobrze rosnące maleńkie dyski na bosmidii i syfku z liści. Kwestia podejścia. Posiadanie dużego stosu liści i związengo z nimi detrytusu powoduje namnażanie pierwotniaków i drobnych żyjątek bardzo dobrze sprawiających się w odkarmianiu młodych.

Z sercem imho jest tak, że trzeba się zastanowić jaka jest nasza funkcja celu. W warunkach normalnych dyskowiec osiąga dojrzałość płciową i porządne rozmiary po 2-3 latach. Jak bardzo przyspieszamy to mięchem i jakie są tego skutki? Ja nie wiem z autopsji, więc czekam aż w końcu ktoś opublikuje coś na ten temat, bo niestety w necie są na razie tylko o to przepychanki.
18.04.2014, 23:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.04.2014 23:27 przez alex.)
Sverting napisał(a):Jak bardzo przyspieszamy to mięchem i jakie są tego skutki?

Pewnie takie same, jak karmienie dzieci produktami naszpikowanymi hormonami wzrostu. Począwszy od mięsa, kończąc na warzywkach Oczko
Lepiej chyba nie wdawać się w dysputy tego gatunku. Rzadko do czegoś prowadzą, a o "awanturkę" nie trudno. Jesteśmy dorośli, zakładam też , że pewnych spraw świadomi i sami podejmujemy decyzje Oczko

396l morska przygoda
18.04.2014, 23:28
Jeśli miałbym coś opublikować to potrzebuję jeszcze ze dwie dekady, ale powiem, że coś też delikatnie czuje, że te serca są przereklamowane. Na pewno ich ilość w całej diecie. Jednak tak. Całkiem młodych to jeszcze nie miałem.

27.01.2016, 12:03
Mój najnowszy przepis na miks dla palet (i nie tylko) mógłbym nazwać wspomnieniem po pomidorówce Duży uśmiech

Ostatnio trochę się leniłem i karmiłem ryby gotowcami z IT i Stendkerem, ale moja żona (w ciąży) zażyczyła sobie zupę pomidorową. To poleciałem po składniki, a że był już wieczór to zamiast porcji rosołowej kupiłem całego kurczaka. Zupa wyszła pyszna. Gar poszedł w mig, ale co zrobić z ugotowanym kurczakiem? Żona wpadła na pomysł, że może pasztet i tak też się stało. Niestety 3 litry pomidorówki nie zaspokoiły głodu ciężarnej kobiety i drugiego dnia poprosiła o kolejny gar zupy. Wyszło tak samo tylko na następne kilo pasztetu już nikt nie miał ochoty i został mi ugotowany kurczak, marchewki i por. Więc poszedłem do sklepu po resztę składników na miksik dla rybek. Skład mniej więcej taki:

- kurczak gotowany 0,8kg
- serca wołowe 1kg
- świeży dorsz 0,5kg
- gotowana marchewka 4szt
- por i rzodkiewka z zupy
- paczka słodkiej papryki
- dwie duże łyżki miodu

Miks od wczoraj stoi w lodówce i mam zamiar przed zamrożeniem dodać jeszcze spirulinę. Jeśli przestałby tak syfić wodę byłby super. Choć i tak rybki wsuwają go ochoczo. Zarówno para w tarliskowym jak i reszta w ogólnym razem z hoplarchusami.

Odpowiedz