Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zakwit wody, podmiana - jak często i dużo?
05.12.2012, 13:16
zakwit wody, podmiana - jak często i dużo?
Witam,
mam problem z zakwitem wody.
Moje akwa 112l, ok. 0.4W/l, podłoże: ziemia ogrodowa + żwir rzeczny i bazaltowy o różnej granulacji, roślin sporo ze 30 gatunków, z czego 20% sięga tafli wody (hydrophilia polysperma, limnofilia sessiflora, hetheranthera paskowana, rotala czerwona i duży heniek) reszta po 10-20cm, wolne jest może 20% dna. Od kilku dni CO2 z bimbrowni 1,5 bąbla/s rozprowadzane dyfuzorem. 2 male filtry przeznaczone do akwariów max. 60l. Nawożenie to kulki glin.-torf. + czasami sole i mikro w płynie, rośliny rosną rewelacyjnie. Akwarium niedawno skończyło 3 miesiące i w tym czasie zniknęły wszystkie inne glony (okrzemki, zielenice i sinice).

Niedawno próbowałam walczyć z zakwitem zaciemniając akwa na 3doby, zmętnienie zmalało o ok 90% lecz po dwóch dobach znowu zmętnienie i wdoczność ok. 10cm. Ponowne zaciemnienie na 3 doby a po nim podmiana 50% wody i znów pierwotne zmętnienie po ok. 3 dobach. Podłączyłam więc CO2, ale po dwóch godzinach niewiele się działo, stwierdziłam, że zmętnienie utrudnia dopływ światła, więc podmieniłam 40% wody i po dwóch godzinach miałam "gazowaną wodę" nawet przy samym dnie pojawiły się bąbelki na roślinach. Ale dziś znów zmętnienie się powiększyło, więc zastanawiam się kiedy znowu mogę podmienić wodę i ile, żeby "sztucznie" utrzymać jak najwyższą klarowność, proszę o jakieś rady...
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
05.12.2012, 13:55
RE: zakwit wody, podmiana - jak często i dużo?
Z mętnością sprawa jest... mętna. Miałem problem mętnej wody w mały akwarium. Poza pewnym ograniczeniem nawożenia i regularnymi podmianami nie zrobiłem nic specjalnego. Ale co ciekawe mętność pojawiła się też po około 3 miesiącach od założenia.

Jak wyglądało to u mnie możesz zobaczyć tu: http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=3213.

Z tego, co czytam jednak, to nawozisz
(05.12.2012 13:16)cleo1985 napisał(a):  czasami sole i mikro w płynie
Ja nawoziłem regularnie i chyba przesadziłem. Jednak głównym warunkiem jest spokój i cierpliwość. Przy prawidłowych warunkach i regularnych podmianach sytuacja powinna się z czasem ustabilizować. Nie rób nic nagle, doprowadzisz tylko do destabilizacji zbiornika. Daj mu trochę czasu, choć sam wiem ile zgryzoty ma człowiek patrząc w mleko w akwarium...

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
05.12.2012, 14:43
No poczytałam trochę... Więc z podmianą muszę uważać. Tylko, że moje zmętnienie to ewidentny zakwit, jest zielono... jak w stawie. Chociaż naturalnie Uśmiech
05.12.2012, 17:43
A czym świecisz w akwa? Jakie konkretnie barwy światła? jakie jarzeniówki? Białe światło sprzyja zakwitowi i glonom za niego odpowiadającym , samo zaciemnienie może nie wystarczyć.
05.12.2012, 18:33
Często też za zielony zakwit odpowiada zbyt silne nasłonecznienie zbiornika i wysoki azot . Fosfor tez nie jest bez znaczenia . No i zostaje zbyt duża ilość substancji odżywczych które nie zostały wykorzystane przez rośliny .
05.12.2012, 18:40
Światło słoneczne to również przyczyna ( gdzie jest akwarium ustawione?), dokładnie jak mówisz, przyczyną może być również ziemia w podłożu- pytanie jaka to ziemia, czy może torf. To też może być jednym z powodów zakwitu.
05.12.2012, 19:23
Jeżeli nie światło , to też bym obstawiał ziemię . Może po trzech miesiącach doszła ona do głosu i oddaje nadmiary . Cleo pisz jaką masz ziemię bo ja też takie podłoże rozważałem .
05.12.2012, 20:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2012 20:57 przez Gedeon.)
(05.12.2012 13:16)cleo1985 napisał(a):  Nawożenie to kulki glin.-torf. + czasami sole i mikro w płynie, rośliny rosną rewelacyjnie. Akwarium niedawno skończyło 3 miesiące i w tym czasie zniknęły wszystkie inne glony (okrzemki, zielenice i sinice).

Po kolei: 1) przyczyna
W podłożu masz ziemię i ilość roślin sporą więc podejrzewam że to miał być low tech (lub w przybliżeniu coś podobnego). Wszystko ok, ale !!! takiego akwarium się nie nawozi !!! a co do świecenia to 4-6 h dziennie to w twoim przypadku max . nie potrzebujesz żadnych kulek , soli mikro nic. Przeżyźniłeś wodę więc przylazła Euglenophyta.

Więc pierwsze co odstaw nawożenie. i ogranicz świecenie

2) CO2 - jeżeli ma pomóc to bimbrownia przy tym litrażu to mało, kup węgiel w płynie i podawał 3-4 krotną maksymalną dawkę

3) Podmiany - na razie częste co kilka dni (żeby wybrać gona), póżniej ogranicz do rzadszych (rzedziej niż przy tradycyjnych akawriach, żeby nie dostarczać mikro + makro bo masz go ful w podłożu)

przydatne linki: http://www.forum_o_roslinach/artykuly/gl...ium.html#7
http://www.yahilles.republika.pl/lowtech.html

A i ważne cierpliwość , na pewno walka trochę potrwa

Koniec I bomba...
https://finp.pl
05.12.2012, 21:03
rozwiazanie LAMPA UV-C sprawdzilem najlepsze rozwiazanie. jak chcesz szybko to filtr z ziemi okrzemkowej + uv-c. poczytaj moj topic na tym forum o zakwicie wody. wymiany wody nic nie daja. akwarium musi dojrzec, to ci sam ten zakwit zniknie. jak bedziesz miec nadmiar heterantchery to chetnie przyjme - bo moja padla.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
05.12.2012, 21:14
(05.12.2012 21:03)adam1004a napisał(a):  rozwiazanie LAMPA UV-C sprawdzilem najlepsze rozwiazanie. jak chcesz szybko to filtr z ziemi okrzemkowej + uv-c. poczytaj moj topic na tym forum o zakwicie wody. wymiany wody nic nie daja. akwarium musi dojrzec, to ci sam ten zakwit zniknie. jak bedziesz miec nadmiar heterantchery to chetnie przyjme - bo moja padla.

Lampa w tym przypadku rzeczywiście potrafi zdziałać cuda . U mnie też się sprawdziła , na szczęście - lub nieszczęście tylko raz . Pewnym mankamentem może być jej nieco utrudnione wpięcie w obieg . No i trochę zmniejsza przepływ . Gadżet na co dzień raczej rzadko używany Uśmiech , lepiej pożyczyć niż kupować na jeden raz. No i raczej przyczyn nie zlikwiduje . Wody też bym tak często nie podmieniał . Pozwól jej dojrzeć .
05.12.2012, 21:44
O kurcze, ile odpowiedzi, aż zgłupiałam.
A więc najpierw uzupełnię informacje:
*ziemia - za 3zł, ogrodowa, bez żadnych dodatków.
*świetlówki DAYLIGHT 6500K
*baniak faktycznie stoi blisko okna, prostopadle, ale jest to okno północne w wieżowcu

Wiem, że najskuteczniejszymi metodami na zakwit jest właśnie lampa UV i dafnie. Chętnie bym skorzystała z lampy, niestety teraz fundusze mnie ograniczają... A żywe dafnie nie wiem skąd wytrzasnąć. Obecnie chciałabym więc zlikwidować przyczynę... więc dociekam co jest nie tak.
Gedeon - no szczerze mówiąc to chciałabym LT, lecz na innym forum podczas zakładania akwarium polecali mi to czy tamto i w efekcie pojawiło więcej HT niż planowałam.
Może faktycznie przeżyźniłam... Ale czy bimbrownia to za mało to bym się kłóciła, bo przez moment mi się rybki trochę dusiły, więc wydaje mi się, że CO2 jest full.
"3) Podmiany - na razie częste co kilka dni" - a mogłabym prosić jaśniej, czyli ile % i co ile dni? Boję się zdestabilizować zbiornik, z chęcią bym wymieniała 40% codziennie żeby chociaż co nieco widzieć, ale wiem, że to za dużo.

Adam1004a - mam mnóstwo, pełza po tafli...
05.12.2012, 22:00
Podmianami zbiornika nie zdestabilizujesz, większość bakterii nitryfikacyjnych jest w podłożu, na dekoracjach, w filtrze. W wodzie tylko niewielki odsetek. Więc podmiany - o ile podmiana będzie robiona wodą o zbliżonych parametrach jak ta w zbiorniku, będą jakimś wyjściem z tej sytuacji. Spokojnie 40-50% co drugi dzień możesz podmienić (jeśli parametry, tj temperatura, twardości, odczyn zbliżone).

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
05.12.2012, 22:06
Jedyny parametr jaki mogę zbadać to temperatura i twardość... Nie mam testów, wszystkiego muszę się domyślać... Smutny Więc będę podmieniać. I nie nawożę na razie niczym.
05.12.2012, 23:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2012 23:06 przez adam1004a.)
a masz zewnetrzny kubel? bo moge miec pewna propozycje....
06.12.2012, 10:19
(05.12.2012 21:44)cleo1985 napisał(a):  Ale czy bimbrownia to za mało to bym się kłóciła, bo przez moment mi się rybki trochę dusiły, więc wydaje mi się, że CO2 jest full.

Chodziło mi tylko o to, że jeżeli co2 ma pomóc na glony to musisz je wspomóc węglem w płynie.
Wg mojej opinii bimbrownia jest niestabilnym źródłem związków węgla w jednej chwili możesz mieć przyduchę a kilka godzin później niedobór. Węgielek w płynie naprawdę dobrze robi na glony.

Koniec I bomba...
https://finp.pl
06.12.2012, 11:37
Aha, teraz rozumiem. Mało jeszcze wiem i taka ma natura, że upieram się przy swoim dopóki ktoś mi nie wyjaśni dlaczego źle myślę... Więc dzięki za uzasadnienie.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.