Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akwarium- projekt 1200l.
13.12.2012, 16:06
Akwarium- projekt 1200l.
W niedalekiej przyszłości planuję zakup akwarium około 1000l.
Skoro mam jeszcze troszkę czasu, pragnę zaplanować co nieco. Dlatego mam kilka pytań. Pierwsze to czy kupić standardowe o wymiarach 250 cm (długość) x 70 cm (szerokość) x 60 cm (wysokość), czy też 250cm x 80cm x 50cm. Niby nie ma wielkiej różnicy bo pierwsza wersja ma 1050l. a druga 1000l. ale chcę poznać Wasze zdanie na ten temat.
Dodam, że akwarium będzie z 3 stron ze szkła ow.
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
13.12.2012, 18:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.12.2012 18:24 przez alex.)
RE: Akwarium- projekt
Z autopsji wiem,że wysoki zbiornik to niemały problem żeby doświetlić rośliny. Na twoim miejscu brałabym wersję: 250x80x50. Fajna głębia (też mam 80cm),mnóstwo miejsca na aranżację i dla ryb,a wysokość nie sprawi kłopotu z oświetleniem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
13.12.2012, 18:28
Doświetlenie to jedna z rzeczy do rozpatrzenia. Ja jeżeli budowałbym zbiornik, to budowałbym go w określonym celu...Najprościej- na pewno zbiornik dostosowałbym do tego co ma w nim żyć i być. Wydaje mi się, że skoro pytasz o to jaki ma być, to nie do końca wiesz co tam ma być Uśmiech
Sorry, ale dla mnie pytanie z tą ilością danych, które podałeś jest bez sensu.

Jednak odpowiem- na pewno wybrałbym niższe, a głębsze bo moim rybom nie zależy na wysokości słupa wody, a na powierzchni dna.

Reasumując masz dwie opinie za głębią i co zrobisz? I dlaczego? Oczko
13.12.2012, 19:45
Marcin w założeniu akwarium ma być roślinne.
Przemek Wieczorek właśnie mi wycenił te 2 akwaria 250x80x50-jest tańsze o 210 zł w porównaniu do 250x70x60.
Choć na koszty tu już nie patrzę to też skłaniał bym się nad niższym a z większą głębią.
13.12.2012, 19:51
No to teraz jest pełen obraz tego do czego Ci potrzebny nie tylko litraż, ale i samo akwarium Oczko Dobry wybór jeżeli w stronę głębi pójdziesz i z roślinniakiem Uśmiech erni też wymienił na niższe, żeby było lepiej
13.12.2012, 19:54
Jeśli ma być roślinne to zdecydowanie brał bym niższe i głębsze. Tak jak Alex pisała, będziesz miał więcej miejsca do popisu i możliwość na uzyskanie sporej głębi co da urok zbiornikowi. Posadzenie trzech planów roślin też łatwiej będzie rozplanować. No i tak jak poprzednicy piszą to będzie ogromna różnica dla roślin pierwszoplanowych i trawników. U mnie różnica między 60 a 45cm jakie mam obecnie jest kolosalna. Wcześniej przy tym samym oświetleniu glosiostigma rosła nawet 6cm wysoka a obecnie jedynie listki wyrastają z podłoża.
13.12.2012, 20:46
A tak z ciekawości . Mniej więcej ile światła tam przewidujesz?
13.12.2012, 21:09
(13.12.2012 20:46)darek3160 napisał(a):  A tak z ciekawości . Mniej więcej ile światła tam przewidujesz?
Jeszcze nic do końca nie jest pewne... na początku roku chciałem 250x70x60 a w chwili obecnej jestem przekonany nad słusznością i zasadnością akwarium o wymiarach 250x80x50, tak i wcześniej chciałem t5 a teraz skłaniał bym się nad HQI. Choć i to musi zostać poddane dyskusji...

Jestem coraz bliżej projektu, wczoraj dostałem warunki zabudowy <niestety nie takie jak chciałem> i kwestia przyszłego roku jak dobuduję sobie około 45m2 pokoik na salon z takim właśnie akwariumDuży uśmiech
13.12.2012, 23:57
1000L roślinne - światełko pociągnie trochę prądu...

PS. Wyższe akwarium Marcinie pasowałoby pod paludarium, prawda?Oczko

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
14.12.2012, 00:03
Roślinne roślinnym. Ale jakie ryby będą w nim pływały? Bo jak np. altumy, to 50 cm będzie za niskie. Dla skalarów czy dyskowców to absolutne minimum i lepiej byłoby wybrać jednak wyższe. Przy tej wielkości zbiornika i tak pewnie będzie oświetlenie HQI, więc czy to będzie 40 cm czy 80 cm wysokości, nie ma najmniejszego znaczenia (jeśli chodzi o doświetlenie dna). Ale jak będą tam pływały "nełonki" i inna drobnica, to może byći 40 cm, wygodniej będzie coś przy dnie zrobić w zbiorniku. Także zacznij od podania większej ilości informacji, w szczególności na temat planowanej obsady.

http://akwarium.zgora.pl
http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
14.12.2012, 00:14
(13.12.2012 23:57)bartesta napisał(a):  1000L roślinne - światełko pociągnie trochę prądu...

To właśnie mnie interesowało bo kolega wcześniej pytał chyba o filtry,zużycie prądu itd...
A w zależności od ambicji , w roślinniaku zużycie prądu przez filtr będzie pewnie kroplą w morzu w porównaniu ze światłem .Niestety.
14.12.2012, 00:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.12.2012 00:44 przez Rafal.)
3 lampy HQI 150W w zupełności wystarczą. 300W 10h na dobę + 150W dodatkowo przez 3 godziny to jest ok 100 kWh w ciągu miesiąca. Filtry (zakładając Unimaxy 700 sztuk 2), to 76W ale 24h na dobę co daje nam ok. 55kWh miesięcznie. Więc filtracja to wcale nie taka kropla w morzu potrzeb. Ogrzewanie potrzebne chyba nie będzie.

14.12.2012, 00:47
to tak dopytam ile Kw u was kosztuje ?

14.12.2012, 01:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.12.2012 01:06 przez ZielonyAmator.)
Miesięczny koszt utrzymania takiego roślinniaka na oświetleniu 600W HQI + poranno - wieczorne ~100W T5 to około 120-150zł za prąd miesięcznie - razem z grzałkami, filtrami itp. Wszystko zależy od tego ile czasu się świeci HQI i jaka jest temperatura w pomieszczeniu z akwarium.

250cm długości zbiornika to 4 punkty oświetleniowe przy HQI. Gdybyś wybrał 50cm wysokości zbiornika to ja na Twoim miejscu zaryzykowałbym z 4x70W. Przy takiej wysokości zbiornika 4x150W będzie ciężkie do ogarnięcia jeśli chodzi o nawożenie w dodatku z czasem sam byś stwierdził, że latanie z nożyczkami co 2-3 tygodnie przy takiej wielkości zbiornika jest kłopotliwe.

Wysokość akwarium - sprawa indywidualna, jednak przy tak dużym pomieszczeniu i takiej długości zbiornika poszedłbym w wyższe akwarium. 50cm wysokości przy 2,5m długości to - moim zdaniem -zbyt duża panorama. Raz że wychodzi "jamnik", a dwa to pojawia się problem z wydłużoną aranżacją. Nie każdy potrafi to sensownie ogarnąć.

E.

Widzę, że Rafał w między czasie napisał o 3 lampach HQI. Przy takiej długości zbiornika ciężko będzie tyloma lampami doświetlić cały zbiornik równomiernie. Ja sam przy 4 żarnikach mam środek nie doświetlony - ale to po części wina konstrukcji lamp.
14.12.2012, 01:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.12.2012 01:30 przez Rafal.)
Oświetlenie zbiornika 3 lampami to kwestia zamocowania lamp na odpowiedniej wysokości i zastosowania odpowiednich odbłyśników (po bokach asymetryczne, na środku symetryczny).

14.12.2012, 09:52
(14.12.2012 01:01)ZielonyAmator napisał(a):  Miesięczny koszt utrzymania takiego roślinniaka na oświetleniu 600W HQI + poranno - wieczorne ~100W T5 to około 120-150zł za prąd miesięcznie - razem z grzałkami, filtrami itp. Wszystko zależy od tego ile czasu się świeci HQI i jaka jest temperatura w pomieszczeniu z akwarium.
No jak dla mnie to kosmos taki koszt nie licząc reszty urządzeń w w domu,ale jak szaleć to szaleć przy takim zbiornikuSzczęśliwy

Odpowiedz