Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cykl azotowy
#1
Cykl azotowy zwany też cyklem nitryfikacyjnym pojawia się często w wielu zagadnieniach akwarystyki. Dlaczego jest on tak istotny najpierw przy dojrzewaniu a następnie przy prowadzeniu zbiornika? Aby odpowiedzieć na to pytanie postaram się przybliżyć jego przebieg.

Cykl azotowy jest to proces podczas którego przy pomocy bakterii nitryfikacyjnych oraz innych sprzyjających warunków amoniak jest przekształcany w mniej szkodliwe związki azotowe. Główną rolę odgrywają tu wspomniane już bakterie nitryfikacyjne. Są to bakterie tlenowe występujące wszędzie: w powietrzu, na przedmiotach, w piasku itp. W akwarium najwięcej bakterii znajduje się w podłożu. Występują także w filtrach (tutaj najchętniej się namnażają ze względu na nieprzerwany przepływ wody, który jest niezbędny do ich życia. ), na dekoracjach, roślinach itp. Istnieje wiele rodzajów tych pożytecznych bakterii choć dokładna rola poszczególnych grup nie jest do końca jasna.

Jak wygląda przebieg cyklu azotowego? Aby mógł się rozpocząć w akwarium potrzebne są jony amonowe - amoniak w postaci NH3 lub NH4. (Amoniak jest toksyczny dla ryb i nie może być przyswajany przez rośliny) Powstaje on głównie z pokarmu dla ryb i ich odchodów, a także na skutek procesów gnilnych np. obumarłych części roślin. Bakterie typu nitrosomonas i nitrospira utleniają amoniak do azotynów (NO2), które są jeszcze bardziej toksyczne od amoniaku. Ten proces trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Następnie, gdy NO2 osiągnie maksymalny poziom do akcji wkraczają bakterie z grupy nitrospira i nitrobacter (choć najnowsze źródła podadają, że za utlenianie NO2 odpowiadają bakterie nitrosomonas, a nitrobacter są dla nich jedynie pożywką) utleniają azotyny do nietoksycznych (w niewielkich ilościach) azotanów (NO3), które są także pochłaniane przez rośliny podczas fotosyntezy. Kiedy poziom NO2 stanie się niewykrywalny cykl azotowy dobiega końca.

Dlatego tak ważne jest monitorowanie związków azotowych podczas dojrzewania zbiornika.

Skąd wiemy w jakim momencie cyklu znajduje się nasze akwa? Mniej więcej wygląda to tak:

- Przez pierwsze kilka dni poziom amoniaku (NH3) wzrasta - namnażają się bakterie odpowiedzialne za rozkład NH3 do NO2. Na tym etapie NO2 wynosi jeszcze 0, podobnie NO3.
- Po tym czasie na skutek pracy bakterii nitrosomonas i nitrospira poziom NO2 rośnie.
- Również po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach zaczyna rosnąć NO3, lecz na razie jest niższe niż NO2. Kiedy NO2 osiągnie punkt kulminacyjny - na skutek pracy bakterii nitrospira i nitrobacte zaczyna spadać a rośnie NO3, które zacznie przewyższać NO2.
- Kiedy NO2 spadnie do niewykrywalnego poziomu a NO3 nie będzie na zbyt wysokim poziomie można wpuszczać mieszkańców akwarium a pełen cykl azotowy dobiega końca. Smile

Tak jak napisano powyżej amoniak NH3 oraz azotyny NO2 są bardzo szkodliwe dla ryb. Jednak toksyczny jest tylko amoniak w postaci NH3. NH4 jest mniej szkodliwe. Jony amonowe w pH poniżej 7 są mniej toksyczne niż w wodzie o odczynie zasadowym. W pH powyżej 7 (także w niższej temperaturze) amoniak jest trudniej rozkładalny. Tak więc w zbiorniku o kwaśnym pH proces dojrzewania będzie przebiegać łagodniej dla odpornych ryb które czasami wpuszczamy do zbiornika w małych ilościach aby zapoczątkowały cykl azotowy.


.gif   n-cycle.gif (Rozmiar: 8,59 KB / Pobrań: 44)

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania powyższych treści bez mojej zgody.
Było: ~60l
Jest: 128l - ogólne
[Obrazek: u260]
Rybom woda, ludziom zgoda - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl częstochowskie forum akwarystyczne
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>