Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana fizyko-chemicznych parametrów wody w nowo założonym akwarium
16.01.2013, 01:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.09.2013 17:39 przez Rafal.)
Post: #1
Zmiana fizyko-chemicznych parametrów wody w nowo założonym akwarium
Badaniu poddano nowo założone akwarium o wymiarach 40cm x 30cm x 35cm, 1,5kg podłoża (żwirek akwarystyczny) w 15% obsadzone roślinami, filtr gąbkowy, nie ogrzewane, stojące w średnio zacienionym miejscu, nie wyeksponowane na światło słoneczne. Od pierwszego dnia założenia akwarium do 25-go dnia od jego założenia dokonano pomiarów parametrów fizyko-chemicznych wody (temperatura, pH, KH, GH, poziom azotynów oraz azotanów, brak oznaczenia zawartości amoniaku/jonów amonowych w wodzie z powodu niemożności uzyskania testu na NH3/NH4+).


Poniżej przedstawiono charakterystykę badanych parametrów fizyko-chemicznych wody.

Temperatura, jest to miara nagrzania ciał. Jednostką temperatury są stopnie Celsjusza, a także Fahrenheity (w USA) i Kelviny (w nauce). Wyznacza się ją przy użyciu termometrów głównie działających na zasadzie zmiany objętości zawartych w nich cieczy (np. alkohol) wynikającej ze zmiany jej nagrzania. Optymalna temperatura jest różna dla różnych gatunków ryb.

PH, jest to ujemny logarytm stężenia jonów wodorowych w roztworze. Jest jednym z najważniejszych parametrów wody. pH wpływa nie tylko na samopoczucie ryb, ale także i na rozwój roślin. pH wywiera również wpływ na przemiany chemiczne w wodzie akwariowej. Gdy pH jest powyżej 7, wzrasta ilość szkodliwego dla ryb amoniaku. Natomiast jeśli pH jest poniżej 7, wzrasta ilość jonów amonowych. pH zależy wprost proporcjonalnie od twardości węglanowej i zawartości dwutlenku węgla. Zakres tolerancji pH różni się w zależności od gatunku ryb.

GH – twardość ogólna – jest wskaźnikiem koncentracji jonów magnezu i wapnia. Podaje się ją w stopniach niemieckich [od]. Twardość wody wpływa nie tylko na zdrowie ryb i ich zdolności reprodukcyjne, ale także na biologiczne funkcjonowanie całego akwarium.

KH – twardość węglanowa – określa zawartość wodorowęglanów i węglanów w wodzie. Podaje się ją w stopniach niemieckich [od]. Twardość węglanowa zależy wprost proporcjonalnie od pH. Wywiera ona wpływ na samopoczucie ryb.

Azotyny (NO2-) – są produktami przemiany materii ryb a także utleniania jonów amonowych (pochodzących z rozkładu resztek pokarmu, roślin i resztek organicznych) przez bakterie nitryfikacyjne. Azotyny są bardzo toksyczne dla ryb. Ich stężenie powinno wynosić 0,0 – 0,3 ppm.

Azotany (NO3-) – są produktami biologicznego utlenienia azotynów przez bakterie nitryfikacyjne. Azotany są źródłem pożywienia dla roślin wodnych. Zbyt wysoki poziom azotanów może przyczynić się do wzrostu glonów. Optymalny poziom azotanów wynosi 0 – 40 ppm.

W badanym akwarium zmierzono temperaturę wody, pH, KH, GH, poziom azotynów i poziom azotanów. Wyniki zamieszczono w postaci wykresu.

Rys. Zmiana parametrów wody w nowo założonym akwarium

[Obrazek: 119nw9y.jpg]

Analizując powyższy wykres można stwierdzić, że parametry wody (oprócz temperatury) w dojrzewającym akwarium w pierwszych dniach zmieniają się skokowo i chaotycznie. Pierwszego dnia poziom azotanów wynosił 20 ppm, natomiast dnia piątego poziom azotanów wzrósł do 50 ppm. Potem poziom azotanów spadł do 35 ppm, w 8 i 9 dniu wzrósł do 40 ppm, a potem do 11 dnia zaczął spadać. Poziom azotynów także nie był stały. Pierwszego dnia wynosił 0,5 ppm, drugiego dnia wzrósł do 0,9 ppm, później poziom azotynów zaczął spadać do 0,6 ppm do dnia piątego, kiedy odnotowano gwałtowny wzrost poziomu azotynów do 1,0 ppm. Przez następne 4 dni poziom azotynów oscylował w granicach 0,5 ppm. Te nagłe zmiany poziomu azotanów i azotynów od 1-go do 11-go dnia mogą świadczyć o tym, że nie utworzyła się jeszcze w akwarium równowaga biologiczna. Wartości twardości węglanowej i twardości ogólnej również w początkowej fazie ulegają znacznym zmianom. Tak samo pH i KH w pierwszych dniach nie wykazują wprost proporcjonalnej zależności. Temperatura od 1-go do 15-go dnia wynosiła 24 stopnie Celsjusza, po 15-tym dniu wzrosła do 25 stopni Celsjusza i na takim poziomie się utrzymała. Powyższy wzrost temperatury związany jest z temperaturą panująca w otoczeniu (akwarium nie ogrzewane). Od 12-go dnia wartości parametrów fizyko-chemicznych wody w badanym akwarium wykazują już mniejsze wahania, a od 24-go dnia utrzymują się na stałym poziomie. Spadek poziomu azotynów do 0 ppm i wzrost poziomu azotanów świadczą o rozwinięciu się bakterii nitryfikacyjnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania akwarium.
Ustabilizowanie się wszystkich parametrów fizyko-chemicznych wody wykazuje, że w akwarium panuje już równowaga biologiczna i można zasiedlić je mieszkańcami.


Bibliografia:
Badania własne,
Materiały firmowe Tropical,
Materiały firmowe Tetra,
H.Schlegel, Mikrobiologia ogólna, PWN, 2003,
M.Grębosz, S.Zapotoczny , Szkolny słownik Chemia , Kraków , 2003,
W.Szczepaniak , Metody instrumentalne w analizie chemicznej , PWN , Warszawa , 2004,
L.Jones, P.Atkins , Chemia ogólna , PWN , Warszawa , 2004.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
16.01.2013, 01:51
Post: #2
RE: KONKURS: Zmiana fizyko-chemicznych parametrów wody w nowo założonym akwarium
Myślę, że jeśli chodzi o azot w akwarium, to należy się tu małe sprostowanie. Badano azot w postaci NO2 i NO3. Co z NH3/NH4? Test na NO3 pokaże nam błędne wskazanie, gdy w akwarium mamy azot w innej formie. Stąd na początku mamy wysoki poziom NO3 (prawdopodobnie na wysokim poziomie jest NH3/NH4, które badane nie były) a później spada (NH3/NH4 zamieniane jest na NO2, potem NO2 na NO3). Dopiero gry w akwarium będziemy mieli azot tylko w postaci azotanów, test na NO3 będzie pokazywał nam prawidłowe wartości. Tak więc wiedząc jak przebiega cykl nitryfikacyjny i dojrzewanie akwarium możemy stwierdzić na podstawie analizy wykresu, że przez pierwszy tydzień obserwujemy wzrost NH3/NH4 (w zależności od pH), w tym czasie mnożą się bakterie nitryfikacyjne, które po ok. 10 dniach są w wystarczającej ilości, żeby go przerabiać na bieżąco i NH3/NH4 zamieniają na NO2 (widoczny na wykresie spadek NO3 oraz cały czas wykrywalne NO2). W tym okresie NO3 w wodzie albo nie ma albo jest go tyle, ile było w wodzie kranowej (mimo, że testy pokazują co innego - dlaczego już napisałem). Po 3 tygodniach, gdy NO2 już od dłuższego czasu jest niewykrywalne a NO3 zaczyna rosnąć, można uznać, ze akwarium jest dojrzałe i gotowe na przyjęcie obsady, w akwarium mamy azot tylko w postaci bezpiecznego dla zwierząt NO3.

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: LOGIKA.edu.pl.