Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Media filtracyjne
31.01.2013, 19:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.01.2013 19:42 przez Spicy99.)
Post: #1
Media filtracyjne
Media filtracyjne dzielimy przede wszystkim na:
- biologiczne
- mechaniczne
- chemiczne

Biologiczne to takie które mają za zadanie umożliwić dobre warunki do namnażania bakterii nitryfikacyjnych. To zadanie media biologiczne spełniają poprzez odpowiednią strukturę tj. wysoką porowatość co wiąże się z dużo powierzchnią czasami setki razy większą niż tradycyjne wkłady do filtracji mechanicznej.
Wkłady biologiczne najczęściej umieszczane są w filtrach zewnętrznych ze względu na ich sporą pojemność dzięki czemu bakterie nitryfikacyjne mają jeszcze więcej miejsca do ,,pracy''.

Najpopularniejsze wkłady przeznaczone do filtracji biologicznej:

CERAMIKA
[Obrazek: file.php?id=168]
Najczęściej w postaci cylindrów ze spiekanego szkła charakteryzujące się sporą absorpcyjnością i ilością porów dającym powierzchnie ok 10 razy większą w porównaniu z tradycyjn a ceramiką do filtracji mechanicznej. Są w postaci walców z wysokoperforowanego tworzywa.

Podobnie jak inne media do filtracji biologicznej wkłady ceramiczne w celu utrzymywania odpowiednich właściwości zaleca się płukać co ok. 6 miesięcy. Generalnie jednak lepiej rzadziej niż częściej. Zaleca się ich płukanie w wodzie odlanej ze zbiornika aby nie zniszczyć obecnej na nich kultur bakteryjnych.
Wymienia się je stosunkowo rzadko. Konieczność ich wymiany podyktowana jest zazwyczaj tylko ich np. połamaniem, rozsypaniem czy poważnym długotrwałym zabrudzeniem.

Zalety:
- wygodne w użyciu
- bardzo dobre właściwości filtracji biologicznej
- dość trwałe

KERAMZYT (TERRATON)
[Obrazek: kerv.jpg]
Jest to wypalona glinka o wysokiej porowatości. Zaczął być stosowany przez akwarystów z uwagi na bardzo dużą powierzchnię porównywalną z ceramiką przy znacznie niższej cenie. Przez użyciem zaleca się go starannie wypłukać. W przeciwnym wypadku może mocno pylić. Niektóre rodzaje keramzytu mogą mieć właściwości zatwardzające wodę. Może ten efekt ograniczyć przez jego wygotowanie.

Zalety:
- niska cena
- wysoka powierzchnia

Wady:
- łatwo można trafić na feralny towar który może uwalniać do wody różne niepotrzebne substancje. Np. metale ciężkie.

BIOBALE:
[Obrazek: bioyz.jpg]
To skuteczne medium do filtracji biologicznej. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w filtrach ''zraszanych'' gdzie bardzo dobrze natleniają wodę ale także w filteach kubełkowych czy kaskadowych. Stosowane są także w filtrach denitryfikacyjnych. Ich bardo charakterystyczna konstrukcja zapewnia bardzo łatwy przepływa wody (małe opory) i sporą powierzchnię dla rozwoju kultur bakteryjnych (ok. 300m²). Ich duży prześwit minimalizuje ryzyko ich zapychania się. Można je stosować tak długo, aż brud daje się łatwo usuwać z ich zakamarków poprzez standardowe przemywanie.

Wkłady chemiczne to takie które pochłaniają lub wiążą substancje na drodze chemicznej. Najpopularniejsze z nich to:

ZEOLIT:
[Obrazek: file.php?id=169]
Wkład w postaci żwirku stworzonego z dokładnie wyselekcjonowanego zeolitu, który zapewnia wysoką pojemność absorbcyjną. Dzięki tej właściwości bardzo skutecznie wyłapuję z wody związki azotowe - amoniak, może wiązać i neutralizować jony azotanowe i azotynowe (w proporcjach 8-10% swej masy). Ochrania mieszkańców akwarium przez szkodliwymi substancjami i pozwala ograniczyć podmiany wody (ich częstość oraz ilość). Dobrze krystalizuje wodę i hamuje rozwój glonów.
Stosuje się ok 0,5kg na 100l wody. Wymieniamy co kilka tygodni/miesięcy ze względu na fakt iż po pewnym czasie zeolit może oddawać do wody pochłonięte wcześniej substancje.

Zalety:
- skuteczne medium o właściwościach pochłaniających
- popularne

Wady:
- konieczność dość częstych wymian

WĘGIEL AKTYWNY:
[Obrazek: 48424537.jpg]
Usuwa z wody organiczne zanieczyszczenia, związki fenolowe, detergenty chemiczne, pestycydy, pozostałości lekarstw przez co często stosowany po kuracjach chorych ryb w celu neutralizacji leków akwarystycznych lub kiedy zbiornik dopiero dojrzewa. Jest to wkład, który stosujemy w ostateczności, gdyż usuwa on także pozytywne substancje, a więc związki humusowe, koloidy czy niektóre substancje odżywcze dla roślin.

Nie zaleca się stosowanie węgla aktywnego wraz z torfem w jednym
zbiorniku.

Zalety:
- łatwo dostępny
- skutecznie usuwa lekarstwa i inne niepotrzebne substancje

Wady:
- usuwa także wiele pożytecznych składników z wody

ŻWIR AMONOWY:

Usuwa ze zbiornika związki amonowe. Pomaga neutralizować nadmiar tych związków powstałych w wyniku uwolnienia przed chloraminę cząstek NH3. Zwir amonowy stosujemy jedynie w zbiornikach słodkowodnych, ponieważ w wodzie słonej żwirek ten traci swe właściwości wiązania amoniaku. Zanik zdolności do absorbcji nie jest jednoznaczy ze zmianą jego wyglądu. Jednakowoż jego skuteczność sukcesywnie maleje z czasem więc zaleca się nie stosowanie go dłużej niż miesiąc.

Wkłady mechaniczne usuwają z wody zanieczyszczenia stałe. Mamy do dyspozycji np.:

GĄBKI.

[Obrazek: file.php?id=182]
Najpopilarniejsze do filtracji mechanicznej. Gąbki bardzo dobrze wychwytują zanieczyszczenia stałe i bardzo łatwo mogą być z owych wypłukiwane. Stanowią także dość dobre środowisko do rozwoju bakteri nitryfikacyjnych. Gąbki zatrzymuja na swej powierzchni zanieczyszczenia przez co nie przedostają się one do kolejnych warstw filtrów.
W sprzedaży dostępne są gąbki o rozmaitym kształcie i stopniu porowatości oznaczanym jako liczba ppi - odpowiednio od najrzadszej: 15ppi, 30ppi i 45ppi. Gąbka gęsta skuteczniej filtruje wodę z drobniejszych zanieczyszczeń a z kolei gąbki o większych oczkach mogą być rzadziej czyszczone i rzadziej się zapychają. Nie zmniejszają też istotnie przepływu wody w filtrze.

Zalety:
- bardzo tanie
- popularne
- zapewniają filtrację mechaniczną oraz biologiczną
Wady:
- nie dostrzegam istotnych

WATA:
[Obrazek: file.php?id=184]
Jest stosowane w celu oczyszczania wody z najdrobniejszych zanieczyszczeń i zawiesin. Dobrze neutralizuję zmętnienie wody i dobrze ją klaruję. Jest najskuteczniejszym medium do filtracji mechanicznej.

Zalety:
- oczyszcza wodę nawet z najmniejszych zanieczyszczeń stałych
- zapobiega zmętnieniu
Wady:
- jest bardzo nietrwała - szybko się zużywa co więża się z koniecznością jej całkowitej wymiany
- jej pojedyncze włókna mogą przedostawać się do wody raniąc ryby
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
Gomez (31.01.2013)
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.