Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 3.8 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preparowanie drewna do akwarium
31.01.2013, 00:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.09.2013 17:39 przez Rafal.)
Preparowanie drewna do akwarium
Witam, jako że trochę w swoim życiu już preparowałem wszelakiego drewna do akwarium, postanowiłem przy okazji konkursu podzielić się tą wiedzą z wami. W swoich akwariach od dawna nie posiadam kupnych korzeni, mieszkam w pięknej zalesionej okolicy, w której przeważają lasy liściaste, po krótkiej przechadzce często przynoszę do domu jakieś korzenie czy chociażby gałęzie. Poniżej opiszę krótko przygotowywanie do akwarium korzeni czy gałęzi prosto z lasu ale także i ze sklepu.

Przygotowanie korzeni i gałęzi z lasu:
Korzenie czy gałęzie z lasu powinny pochodzić z drzew Liściastych takich jak dąb czy buk. Powinniśmy wystrzegać się wszelakiego drewna z drzew owocowych oraz iglastych, ponieważ posiadają one bardzo dużą ilość żywicy, która niekorzystnie wpływa na nasze akwarium i jego mieszkańców. Mówi się także, że korzeń powinien być już martwy, jeśli tak nie jest możemy Upiec go w piekarniku(Uwaga! duże prawdopodobieństwo popękania) Po pierwsze oczyszczamy nasze drewienko z błota, piachu czy innych zabrudzeń przy pomoczy szczoteczki. Następnie powinniśmy jak najdokładniej pozbawić kory nasze drewno, przy użyciu noża, papieru ściernego czy Piaskarki. Następnie jeśli korzeń jest na tyle mały gotujemy go około godziny w wodzie z solą, następnie około godziny w czystej wodzie - Czynność możemy jeszcze powtórzyć dla większej pewności i szybszego zatonięcia.
Jeśli jednak jest on zbyt duży możemy solidnie Natrzeć go solą(odczekać kilka minut) i zlewać go wrzątkiem. Tak przygotowany korzeń czy gałąź wrzucamy do beczki, garnka, wiaderka czy innego naczynia, przyciskamy go czymś aby był pod wodą i zostawiamy go na pewien czas. Piszę pewien czas, ponieważ od rodzaju drewna zależy ile będzie potrzebował aby zatonąć. Wystarczy co jakiś czas doglądać nasze drewienko jak się zachowuje.

Przygotowanie korzeni ze Sklepu:
Może wydawać się dziwne, że piszę o przygotowywaniu takich korzeni. Jednak często kupując te tańsze korzenie możemy się nieźle zdziwić, że korzeń nie tonie i barwi wodę. Korzenie ze sklepów dzielimy na:

Jasne blado żółte korzenie:
Najczęściej są one tylko wypiaskowane i to niedokładnie, nie toną i wymagają preparowania i doczyszczenia, stąd ich stosunkowo niska cena w porównaniu do innych drewniaków. Z czasem przybierają ładny ciemnobrązowy kolorek.

Ciemne i tonące korzenie:
Najczęściej są one praktycznie gotowe do użycia w akwarium. Są one droższe i dokładniej wyczyszczone i preparowane. Ja jednak zalecam i tutaj część zabiegów preparowania tz. obgotowanie lub sparzenie drewna przed włożeniem go do akwarium.

Podsumowanie:

Ostatnimi czasy ze względów Ekonomicznych zapomniałem już o korzeniach sklepowych, z powodzeniem w swoich akwariach stosuje korzenie oraz gałęzie znalezione i spreparowane własnoręcznie. Nie gniją i nie rozpadają się, co najwyżej pojawi się lekka pleśń, którą szybko zajmują się krewetki, w preparowaniu pomagają mi także glonojady, szybko objadając niedoczyszczone drewno. Nie wstawiłem tutaj żadnej fotorelacji, mógłbym dać grafikę z googla jednak mija to się z celem Oczko Mam nadzieje, że zawarte tutaj informacje komuś się przydadzą.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 5 użytkowników podziękowało za ten post:
Amonhell (17.06.2014), cypeks (16.02.2015), Gomez (31.01.2013), lukas.wtorkowski (17.06.2014), Przemek (31.01.2013)
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
17.06.2014, 17:13
RE: Preparowanie drewna do akwarium
Dziękuje za podpowiedz już wiem jak przygotować korzenie do akwarium.
17.06.2014, 17:45
jakie według Ciebie drzewa najlepiej nadają się do obróbki i najszybciej przestają barwić wodę, wymieniłeś dąb i buk czy próbowałeś też innych np.grab
18.06.2014, 10:57
Po części się zgodzę jednak sam kupowałem te "ciemniejsze" i nie tonęły one po prostu muszą nasiąknąć wodą nawet jeżeli zostały spreparowane i trochę przybarwią wodę to nic się nie stanie najlepiej moczyć je z tydzień przed włożeniem do akwarium nasiąkną wodą i nie będą tonąć.
18.06.2014, 11:17
Red Cherry napisał(a):Tak przygotowany korzeń czy gałąź wrzucamy do beczki, garnka, wiaderka czy innego naczynia, przyciskamy go czymś aby był pod wodą i zostawiamy go na pewien czas.

Ten czas to nawet miesiąc może być miesiąc. Nie można zostawić drewna w wodzie bez cyrkulacji na dłużej niż kilka dni. Najlepiej jest w takie beczce codziennie zamieszać wodę. Woda stojąca "gnije" i to od dna. Nawet zaglądając codziennie do takiej beczki i wąchając powierzchnie nie wiemy co się dzieje przy dnie. Wyciągając drewnianego gnata po miesiącu z beczki, w której woda nie była mieszana ryzykujemy własnym życiem Oczko siarkowodór może nas zabić. Jeżeli poczujemy silne uderzenie siarkowodoru "zgniłe jaja", który po chwili zanika to znaczy, że stężenie było tak wysokie, że wypaliło nam receptory w nosie. Ból głowy jest koszmarny. To jednak skrajny przypadek Duży uśmiech, więc róbmy tak jak napisał Red Cherry i mieszajmy wodę w beczce lub podłączmy napowietrzacz.

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
04.03.2016, 00:11
(31.01.2013 00:31)Red Cherry napisał(a):  Jeśli jednak jest on zbyt duży możemy solidnie Natrzeć go solą(odczekać kilka minut) i zlewać go wrzątkiem. Tak przygotowany korzeń czy gałąź wrzucamy do beczki, garnka, wiaderka czy innego naczynia, przyciskamy go czymś aby był pod wodą i zostawiamy go na pewien czas.

Mam pytania:
1. Czy na pewno wystarczy natrzeć solą i lać wrzątkiem?
2. czy po sparzeniu wrzątkiem podpiec go jeszcze w piekarniku?
3. Czy trzeba topić go w beczce, czy można po prostu wrzucić do akwarium i przygnieść kamieniami?

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: LOGIKA.edu.pl.