Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transwestyta w akwarium :)
08.02.2013, 22:12
Transwestyta w akwarium :)
Właśnie dumam nad kwestią z kolegą przez SMS, ale postanowiłem pochylić się bardziej nad tym tematem bo wcześniej tego nie robiłem.

Otóż jak częstym przypadkiem jest zmiana płci u mieczyków? Kumpel mówi że są to raczej niepotwierdzone domysły, natomiast dziś zauważyłem że samica która okociła mi się niecałe 2 tygodnie temu, zaczęła wypuszczać gonopodium :shock:

A może po prostu samice często tak mają a wcale nie oznacza to że jest samcem? Oczko
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
08.02.2013, 22:21
RE: Transwestyta w akwarium :)
Bardzo częste przypadki i do tego potwierdzone naukowo Uśmiech
Dla wielu dyskusyjna. Kiedyś moje samice też zmieniały się w samce, ale czy były zdolne do zapłodnienia...Nie badałem, nie sprawdzałem
08.02.2013, 23:08
Próbowano swego czasu wcisnąć teorię o bardzo pózno dojrzewających samcach co jak się zdaje, nie przetrwało próby czasu. Zbyt wielu akwarystów widziało zmianę płci u samic które najnormalniej w świecie wcześniej rodziły młode.
Leżąc swego czasu w wojsku trzy tygodnie w izbie chorych obserwowałem zmianę płci u bardzo wielkiej samicy mieczyka. Chorąży prowadzący w świetlicy te trzy akwaria (jedno większe ogólne i dwa mniejsze jako kotniki )
z początku zaperzył się na całego gdy mu powiedziałem co się dzieje. Jednak, widząc iż z głupszym od siebie nie ma do czynienia zaczął się przyglądać owej (jego ulubionej Uśmiech) samicy.
Ja naprawdę nie chcę podważać ludzi o de mnie mądrzejszych ale... gdybym na własne oczy nie widział... to bym nie pisał.
A tej samicy mieczyka codziennie, oprócz gonopodium które ukształtowało się bardzo szybko, rósł miecz. I codziennie chorążemu twarz się wydłużała.Szczęśliwy

Natomiast, czy takie osobniki są zdolne do zapładniania to trzeba by faktycznie przeprowadzić badania. Równie dobrze, może samica uzyskiwać fizycznie widoczne cechy samcze "na stare lata". Taką samicę miałem okazję obserwować.

Spicy99. Właśnie masz niepowtarzalną okazję na obserwacje swojej samico-samca mieczyka. Może akurat, za kilka miesięcy będziesz miał wiele do napisania na ten temat.Uśmiech
08.02.2013, 23:25
(08.02.2013 23:08)Akwariarz napisał(a):  Spicy99. Właśnie masz niepowtarzalną okazję na obserwacje swojej samico-samca mieczyka. Może akurat, za kilka miesięcy będziesz miał wiele do napisania na ten temat.Uśmiech
I dlatego warto też zrobić dokumentację fotograficzną, żeby nie tylko pisać ale i pokazać.

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
09.02.2013, 01:29
Ja także obserwowałem takie zmiany u mieczyków i też nie jestem w stanie stwierdzić, czy były zdolne do zapładniania jako samce. Wtedy dopiero zaczynałem przygodę z akwarystyką. Niemniej było to dość zdumiewające.

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
10.02.2013, 11:19
Również obserwowałem zmianę płci mieczykowej w mieczyka. Stało się to kilka miesięcy po tym jak zdechł ostatni samiec w akwarium.
Niestety nie dokupiłem wtedy samicy więc nie wiem czy są zdolne do zapłodnienia.
26.02.2017, 04:51
Hoduje mieczyki od kilku ładnych lat i śmiało mogę stwierdzić że są płodne. Najczęściej płeć zmieniają z samicy na samca chociaż w drugą stronę też się zdaża. Nawet zapłodniona samica która już kiedyś rodziła jest w stanie zmienić płeć.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
26.02.2017, 10:21
Pierwszy raz słyszę o zmianie samca w samicę.

Myśli żołnierz: w dupie z wami i waszymi wojnami

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: LOGIKA.edu.pl.