Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mieczyki - pokarm
28.01.2011, 17:48
Mieczyki - pokarm
Podaje moim mieczykom pokarm roślinny oraz dafnie, wszystko suszone.

Co mogę im jeszcze podawać?
Oraz jak to przygotować?

Czytałem że pokarm suszony powinien stanowić uzupełnienie diety, a nie jak to ma miejsce u mnie główny ich składnik.
Zauważyłem że dosyć intensywnie obgryzają liście kabomby to znaczy że za mało je karmie? Czy może czegoś im brakuje?
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
28.01.2011, 22:23

Dla urozmaicenia karmienia mozesz im podawac mrozonki (zapraszam do gieldy, wyprzedaje pokarmy ktore zostaly mi po rybach z roslinniaka). Ja jako podstawe stosowalem pokarmy mrozone - szklarka, ochotka, solowiec, oczlik. A jako uzupelnienie pokarmy roslinne mrozone lub suche.
Mowisz ze obgryzaja Ci rosliny, raczej nic na to nie poradzisz. Ale mozesz sprobowac urozmaicic im diete o pokarm typowo roslinny, raczej nie platki. Polecam Ci mrozony pokarm firmy Ichthyo Trophic o nazwie Pokarm Roslinny, wedlug mnie bardzo dobry (nie zebym probowal ale ryby chetnie zjadaja Oczko )

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
28.01.2011, 22:53

Generalnie mieczyki są wszystkożerne. Pochodzą z wód z reguły twardych. W takich środowiskach dość łatwo rozwijają się wszelkie drobne formy życia. Plankton, glony, larwy owadów. Jeżeli przyjrzysz się żerującym mieczykom to widać jak ich pyski potrafią zgarniać, ścierać pokarm z miejsc w których według akwarysty nic nie ma lub jak sądzi, i tak tego nie zeskrobią. Będą tak robić bez względu na to czy mają braki pokarmowe lub nie. Taką wykształciły metodę żerowania i nawet najedzone będą "skrobać" osady i naloty z różnych powierzchni. Z roślinami włącznie.
Chyba, że dosłownie pożerają kawałki kabomby. Wtedy faktycznie można się spodziewać braków w pożywieniu ryb. Ryby takie jak mieczyki jedzą też larwy komarów a te należą do pożywienia bogatego w białko i tłuszcze. Nie samymi glonami więc żyją. Proponuję zakupić żywe larwy wodzienia zwane czasami w sklepach potocznie szklarką.
Kolejny pokarm to mrożonka o nazwie "Solowiec".
Oczywiście, dodatkowo, stosowany przez ciebie pokarm roślinny. Suszoną dafnię można sobie darować. W solowcach będzie wystarczająca ilość chityny.
Natomiast żywe larwy ochotki proponowałbym nieco pózniej zacząć podawać z prostego powodu. Rybom tak smakuje, że potrafią zignorować inne do tej pory podawane pokarmy. Uśmiech
Jak się podpasą na solowcu i wodzieniu będa mniej łapczywe. Sam obserwowałem niezwykłe obżarstwo ochotką u gupików i molinezji. Ryby tak się opychały, że jeszcze żywa ochotka wychodziła im z drugiej strony.
Inne pokarmy które z powodzeniem nadają się dla mieczyków w postaci dostępnych mrożonek to: rozwielitka, cyklop, serce wołowe i indycze.
Dostępne pokarmy żywe to: wodzień, ochotka, rozwielitka, rurecznik.
Możliwości zresztą jest bardzo wiele bo niemal każdy pokarm dla nich się nadaje.
Mieczykom i innym jajożyworodnym po prostu bardzo dobrze robi zróżnicowana dieta. W naturze mają dostęp do glonów, planktonu, larw komarów i bóg wie, co jeszcze. Duży uśmiech
Najczęściej sami powodujemy problemy karmiąc z przyzwyczajenia zbyt jednorodnym pokarmem. Owszem, wiele ryb ma wymagania w stronę pokarmu roslinnego lub zwierzęcego. Mieczyki to jednak takie zwierzaki, że lubią dobrze zjeść wiele dań. Jak człowieki i świnki. Oczko
Co do pokarmu roślinnego. Stanowi istotną część jadłospisu tych ryb ale, należy zrozumieć, że płatki roślinne a glony i kawałki roślin, to nie do końca to samo.
Możliwe, że warto wypróbować "Pokarm roślinny" który wyżej proponuje kolega Rafał.
Akurat, nie znam tego pokarmu więc nie jestem w stanie się wypowiedzieć.

Odpowiedz