Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ca. 140+50 L] Przesiadka z nano na mezzo
Czas powoli zapoczątkować nowy wątek. Po umiarkowanym powodzeniu w trzymaniu słonej wody w słoiku pora na uruchomienie czegoś odrobinę większego w miarę możliwości lokalowych i finansowych. Przesiadka odbywa się stopniowo, ale ponieważ jest już bliżej niż dalej postanowiłem podzielić się planami i postępami.

Co ma być:

Akwarium ok. 100L 60x40x40-45. Takie sobie wymarzyłemWink Planuję komin do przelewu. Może uda mi się go wkleić bezbarwnym silikonem tak, żeby nie było tzw. siary...

Odpieniacz DIY używka (już jest, działa chyba dobrze)

Oświetlenie DIY LED Cree 14 x Royal Blue, 7 x Białe i 3-4 x UV, razem trochę ponad 50 W - największy hamulec w przesiadceWink

Sterownik PWM świt/zmierzch - bajer, ale co tam, jak szaleć to szalećWink

Żywa skała ok 12-15 kg (jest póki co mniej więcej 8-9 kg) + trochę piasku

Cyrkulacja: Koralia Nano 1600 + Nano 900 (na razie jest tylko ta druga)

Grzałka - jest 25W, która teraz się nie włącza wcale. Planuję 100W, choć to pewnie za dużo, mam w mieszkaniu dość ciepło.

Gotowy jest mały sump z trzema komorami (1: odpieniacz, grzałka, i chemipure, 2: kamloty i spaghetti, 3 - siporax, termometr i powrót), oświetlenie 1 x LED 3W.

Dziś odebrałem formatki do prostej szafki pod akwarium. Niestety nie będzie ani tak uroczo różowa, ani wyposażona w piękne szufladki jak Marcina, ale trudno, przeżyjemyWink Jak mnie natchnie na wycieczkę do Leroy Merlin, to może skręcę ją jeszcze dziś. Pewnie natchnie, przecież, (tu stosowna partykuła), nie wytrzymam! Jak skręcę będzie można kupić i ustawić szkiełkoSmile

Sump wymaga przeklejenia nieco wyżej szybki z pierwszej komory, co zrobię przy okazji przekładki do szafy. Zrobię foty kiedy zajmie w szafce miejsce godne Samodzielnej Konstrukcji Hydraulicznej . Na razie jest wetknięty na ziemi między nogi stolika i niewiele można by ze zdjęć wyrozumieć.

Niebawem ze Skalą planujemy przystąpienie do Poważnej Konstrukcji Świetlnej, z której zapewne pojawi się osobna pouczająca "czego nie robić" relacja. Pokonanie tego zadania pozwoli na radość z nowego zbiornika.

A więc to zobaczenia wkrótceSmile
pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Odpowiedz
Nowe akwa widzę ruszyło z kopyta
Grzałka napewno się przzyda ledy nie grzeją wody
Ja po wakacjach też ruszam nowym projektem
Kto ci kleił akwa masz otwory w dnie czy przelew z rurek
Odpowiedz
Uznałem, że taki litraż to za dużo komplikacji, żeby zlecać klejenie. Kupię gotowca bez dziur, przelew będzie na rurkach.
pozdrawiam, bartesta
Odpowiedz
Bartku, jeśli mogę coś zasugerować.
Pomyśl nad bocznym panelem, doklej grzebień i zrób z niego tak jakby ten fragment rurek który masz w akwa. Spływ będzie całą szerokością ścianki.
Atutem tego rozwiązania jest dodatkowa komora "sumpa", wydajniejsze pozbywanie się zanieczyszczeń z powierzchni, wolniejszy (bo całą szerokością) spływ a co za tym idzie bezgłośny i niewidoczne rury.

Tą modyfikację możesz przeprowadzić sam na gotowym akwa. Wystarczy wydzielić szybą o 3-4 cm niższą przestrzeń po boku i zakryć taflą pcv z wyciętym wczesniej grzebieniem (coś jak u mnie w kostce).
Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]
Odpowiedz
Brzmi skomplikowanie, ale wszystko jest do zrobienia. Wczoraj jeszcze przemyśliwałem sprawę przelewu. Musiałbyś mi to zobrazować jaśniej, może jakaś fota? Czy to wygląda tak, jak na Twoim porzednim projekcie? Z racji na ustawienie szafki w grę wchodzi tylko przelew z tyłu, a przegradzanie całej szerokości akwarium to chyba za duża strara pojemności. Bardziej sensowne już by było zamówienie akwarium z wyciętą szybą i doklejonym panelem z dziurami na spływ zzewnątrz na tylnej ścianie akwarium. To jednak wyższa inżynieria. Dlatego myślę o kominie w narożniku, też można zasłonić lub zamalować i rury z środku nie będzie widać. Akwarium jednak będzie ostatnim punktem prac, więc jest jeszcze czas na prace koncepcyjne.
pozdrawiam, bartesta
Odpowiedz
Żeby dać podgląd na zakres podjętych prac oraz zobrazować akwarystom, a zwłaszcza ich małżonkom, towarzyszkom życia itd. oraz ku ogólnej uciesze gawiedzi załączam zdjęcie z prac nad instalacją szafki wraz z ogólnym rzutem na pokój:

[Obrazek: 20130702_213149.jpg]

Jak widać droga akwarysty usłana jest różami. Niestety są to raczej róże szklane, zwane aiptasiami. Zresztą zwykłe róże też kłująSmile

Pomału jednak prace postępują. Szafka skręcona. Kostka ustawiona, sump poszedł do naprawy, jego miejsce zajęła konstrukcja tymczasowa typu "Eintopf". Działa jednak poprawnie, co daje nadzieje, że sump właściwy też odpali. Najgorsze, że zapomniałem zamknąć balkon i okrutnie pogryzły mnie komary, czego w ferworze walki nie zauważyłem. Na szczęście zimne piwo, o które przezornie zadbałem przed przystąpieniem do prac przynosi ukojenie i pozwala radować się z sukcesu i nie przejmować bałaganem. Żona na szczęście tego nie widziBig Grin
pozdrawiam, bartesta
Odpowiedz
Brawo. a jeszcze nie tak dawno chodziło mi po głowie żeby Cię zapytać kiedy likwidujesz słodkie i zamieniasz je na solniczkę .
Odpowiedz
Wybrałem wariant pośredni. Zostawiam słodkie, które widać po prawej (akara właśnie ponownie próbuje odchować młode) i odpalam odrobinę większą solniczkę, która może już nosić miano akwarium.
pozdrawiam, bartesta
Odpowiedz
Fajna fotorelacja Big Grin Czekam na dalsze zdjęcia i już nie mogę doczekać się efektu końcowego Smile Tak więc... do roboty Bartesta! Wink
Odpowiedz
Kroczek kolejny - sump po poprawkach został zainstalowany. Na razie jak widać rury wchodzą przez "plecy" szafki, ale jak będę stawiał docelowe akwarium, to wywiercę dziury w blacie i puszczę spływ i powrót zupełnie pionowo. Szafka w środku:

[Obrazek: 20130705_214755.jpg]

Sump z góry:

[Obrazek: 20130705_214813.jpg]
pozdrawiam, bartesta
Odpowiedz