Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 4.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ca. 140+50 L] Przesiadka z nano na mezzo
01.07.2013, 18:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.07.2013 23:22 przez Rafal.)
[ca. 140+50 L] Przesiadka z nano na mezzo
Czas powoli zapoczątkować nowy wątek. Po umiarkowanym powodzeniu w trzymaniu słonej wody w słoiku pora na uruchomienie czegoś odrobinę większego w miarę możliwości lokalowych i finansowych. Przesiadka odbywa się stopniowo, ale ponieważ jest już bliżej niż dalej postanowiłem podzielić się planami i postępami.

Co ma być:

Akwarium ok. 100L 60x40x40-45. Takie sobie wymarzyłemOczko Planuję komin do przelewu. Może uda mi się go wkleić bezbarwnym silikonem tak, żeby nie było tzw. siary...

Odpieniacz DIY używka (już jest, działa chyba dobrze)

Oświetlenie DIY LED Cree 14 x Royal Blue, 7 x Białe i 3-4 x UV, razem trochę ponad 50 W - największy hamulec w przesiadceOczko

Sterownik PWM świt/zmierzch - bajer, ale co tam, jak szaleć to szalećOczko

Żywa skała ok 12-15 kg (jest póki co mniej więcej 8-9 kg) + trochę piasku

Cyrkulacja: Koralia Nano 1600 + Nano 900 (na razie jest tylko ta druga)

Grzałka - jest 25W, która teraz się nie włącza wcale. Planuję 100W, choć to pewnie za dużo, mam w mieszkaniu dość ciepło.

Gotowy jest mały sump z trzema komorami (1: odpieniacz, grzałka, i chemipure, 2: kamloty i spaghetti, 3 - siporax, termometr i powrót), oświetlenie 1 x LED 3W.

Dziś odebrałem formatki do prostej szafki pod akwarium. Niestety nie będzie ani tak uroczo różowa, ani wyposażona w piękne szufladki jak Marcina, ale trudno, przeżyjemyOczko Jak mnie natchnie na wycieczkę do Leroy Merlin, to może skręcę ją jeszcze dziś. Pewnie natchnie, przecież, (tu stosowna partykuła), nie wytrzymam! Jak skręcę będzie można kupić i ustawić szkiełkoUśmiech

Sump wymaga przeklejenia nieco wyżej szybki z pierwszej komory, co zrobię przy okazji przekładki do szafy. Zrobię foty kiedy zajmie w szafce miejsce godne Samodzielnej Konstrukcji Hydraulicznej . Na razie jest wetknięty na ziemi między nogi stolika i niewiele można by ze zdjęć wyrozumieć.

Niebawem ze Skalą planujemy przystąpienie do Poważnej Konstrukcji Świetlnej, z której zapewne pojawi się osobna pouczająca "czego nie robić" relacja. Pokonanie tego zadania pozwoli na radość z nowego zbiornika.

A więc to zobaczenia wkrótceUśmiech

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

01.07.2013, 19:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.07.2013 19:53 przez Skala.)
RE: [ca. 100+20 L] Przesiadka z nano na mezzo
Nowe akwa widzę ruszyło z kopyta
Grzałka napewno się przzyda ledy nie grzeją wody
Ja po wakacjach też ruszam nowym projektem
Kto ci kleił akwa masz otwory w dnie czy przelew z rurek
01.07.2013, 20:53
Uznałem, że taki litraż to za dużo komplikacji, żeby zlecać klejenie. Kupię gotowca bez dziur, przelew będzie na rurkach.

pozdrawiam, bartesta
02.07.2013, 05:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.07.2013 05:46 przez Norrden.)
Bartku, jeśli mogę coś zasugerować.
Pomyśl nad bocznym panelem, doklej grzebień i zrób z niego tak jakby ten fragment rurek który masz w akwa. Spływ będzie całą szerokością ścianki.
Atutem tego rozwiązania jest dodatkowa komora "sumpa", wydajniejsze pozbywanie się zanieczyszczeń z powierzchni, wolniejszy (bo całą szerokością) spływ a co za tym idzie bezgłośny i niewidoczne rury.

Tą modyfikację możesz przeprowadzić sam na gotowym akwa. Wystarczy wydzielić szybą o 3-4 cm niższą przestrzeń po boku i zakryć taflą pcv z wyciętym wczesniej grzebieniem (coś jak u mnie w kostce).

Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]
02.07.2013, 08:46
Brzmi skomplikowanie, ale wszystko jest do zrobienia. Wczoraj jeszcze przemyśliwałem sprawę przelewu. Musiałbyś mi to zobrazować jaśniej, może jakaś fota? Czy to wygląda tak, jak na Twoim porzednim projekcie? Z racji na ustawienie szafki w grę wchodzi tylko przelew z tyłu, a przegradzanie całej szerokości akwarium to chyba za duża strara pojemności. Bardziej sensowne już by było zamówienie akwarium z wyciętą szybą i doklejonym panelem z dziurami na spływ zzewnątrz na tylnej ścianie akwarium. To jednak wyższa inżynieria. Dlatego myślę o kominie w narożniku, też można zasłonić lub zamalować i rury z środku nie będzie widać. Akwarium jednak będzie ostatnim punktem prac, więc jest jeszcze czas na prace koncepcyjne.

pozdrawiam, bartesta
02.07.2013, 22:02
Żeby dać podgląd na zakres podjętych prac oraz zobrazować akwarystom, a zwłaszcza ich małżonkom, towarzyszkom życia itd. oraz ku ogólnej uciesze gawiedzi załączam zdjęcie z prac nad instalacją szafki wraz z ogólnym rzutem na pokój:

[Obrazek: 20130702_213149.jpg]

Jak widać droga akwarysty usłana jest różami. Niestety są to raczej róże szklane, zwane aiptasiami. Zresztą zwykłe róże też kłująUśmiech

Pomału jednak prace postępują. Szafka skręcona. Kostka ustawiona, sump poszedł do naprawy, jego miejsce zajęła konstrukcja tymczasowa typu "Eintopf". Działa jednak poprawnie, co daje nadzieje, że sump właściwy też odpali. Najgorsze, że zapomniałem zamknąć balkon i okrutnie pogryzły mnie komary, czego w ferworze walki nie zauważyłem. Na szczęście zimne piwo, o które przezornie zadbałem przed przystąpieniem do prac przynosi ukojenie i pozwala radować się z sukcesu i nie przejmować bałaganem. Żona na szczęście tego nie widziDuży uśmiech

pozdrawiam, bartesta
03.07.2013, 00:31
Brawo. a jeszcze nie tak dawno chodziło mi po głowie żeby Cię zapytać kiedy likwidujesz słodkie i zamieniasz je na solniczkę .
03.07.2013, 00:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.07.2013 00:38 przez bartesta.)
Wybrałem wariant pośredni. Zostawiam słodkie, które widać po prawej (akara właśnie ponownie próbuje odchować młode) i odpalam odrobinę większą solniczkę, która może już nosić miano akwarium.

pozdrawiam, bartesta
03.07.2013, 09:56
Fajna fotorelacja Duży uśmiech Czekam na dalsze zdjęcia i już nie mogę doczekać się efektu końcowego Uśmiech Tak więc... do roboty Bartesta! Oczko
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

05.07.2013, 22:08
Kroczek kolejny - sump po poprawkach został zainstalowany. Na razie jak widać rury wchodzą przez "plecy" szafki, ale jak będę stawiał docelowe akwarium, to wywiercę dziury w blacie i puszczę spływ i powrót zupełnie pionowo. Szafka w środku:

[Obrazek: 20130705_214755.jpg]

Sump z góry:

[Obrazek: 20130705_214813.jpg]

pozdrawiam, bartesta
06.07.2013, 15:34
A jaka obsada będzie w nowym szkiełku
Ryby ?
Korale Miękkie lps czy sps ?
bezkręgowce ?
Napisz co planujesz
ps.A jak tam gloniaki rosną z chęcią się uśmiechnę po garść
06.07.2013, 15:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.07.2013 10:07 przez bartesta.)
Zadajesz trudne pytaniaOczko

Moim zdaniem ryba w akwarium być musi, od tego ona jest, żeby pływała. Mam wybranych kilka rybek, które rozmiarami powinny pasować do 100 litrów. Być może będzie to nieco więcej niż 100, żona twierdzi, że trzeba zrobić takie, jakie się zmieści na szafce, czyli ok 140Uśmiech. Co do gatunków to mam jeszcze sporo czasu na dokształcenie i decyzję, ale rozważam takie:
Pseudochromis fridmani
Koumansetta hectori
Ecsenius stigmatura
Chrysiptera cyanea
Pomacentrus auriventris
Neoglyphidodon crossi

Marzy mi się mandaryn, ale podobno trudny jest w utrzymaniu i potrzebuje większego zbiornika. Jak ktoś wie więcej nt. tej ryby - czego potrzebuje do szczęśliwego żywota, to proszę się podzielić!

Na pewno jakieś ślimole, może większe wężowidła, jakiś jeżowiec, kilka krewetek. U kolegi Remiego były wypasione amboinensis, prawda?Oczko Na pewno będzie quadricolorDuży uśmiech

Co do korali też na razie jestem zbyt początkujący, żeby jasno wiedzieć czego chcę, zapewne skończy się na totalnej mieszance O matko

Glon dla Ciebie będzie chyba już niedługo.

edit:
Wystepuja pewne zmiany na etapie programowym. Dla oszczędności zmieniłem cyrkulator - zamówiłem jvp 100 bez magnesu zamiast koralii nano, cena zadecydowała. Jest to o tyle istotne, że muszę przeprojektować również lampę, ponieważ akwarium prawdopodobnie będzie miało około stu czterdziestu litrów a więc potrzebuję większej mocy światła, czyli wiecej diod, ergo niestety więcej kasy. Zapewne także powiekszyć będzie trzeba sumpa. Powiększyć czyli zbudować nowy;-) Na szczęście jest miejsce w szafce na ok. 50-litrową konstrukcję. I na szczęśce sump jest tańszy niż światło.

pozdrawiam, bartesta
11.07.2013, 15:35
Postępy są znaczne, choć jeszcze nie widoczne. Otóż wszystkie elementy poza drutem do lutowania diod są zamówione, włącznie z akwarium. Akwarium wprawdzie nie będzie takie, jakie sobie wymarzyłem... bo będzie większe Diabeł: 70x45x45, ca 140L. W przyszłym tygodniu przystąpimy do wykonana lamp led, moja będzie ostatecznie miała moc ok. 74 W.

Chyba czas zainteresować się inżynierią genetyczną i rozważyć możliwość implantacji zooksanteli w moim organizmie. Mógłbym wtedy jak korale i gwiazdor Stachursky żyć światłem, bo na nic innego mi już w tym miesiącu nie wystarczyO matko

pozdrawiam, bartesta
11.07.2013, 15:54
Już nie mogę się doczekać świecidełek Uśmiech
24.07.2013, 16:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.07.2013 19:16 przez bartesta.)
RE: [ca. 140+50 L] Przesiadka z nano na mezzo
Krzysztof już się cieszy nowym zbiornikiem pełnym na razie przede wszystkim wody, pora zatem na następny baniak:-) U mnie zajmie to trochę więcej czasu. Dziś odebrałem akwarium, na razie jeszcze siedzi w aucie. Stwierdziłem, że kominy wkleję sam. Jeśli operacja się powiedzie, jutro zacznę wlewać solankę. W międzyczasie jeszcze wzmocnię szafkę. W weekend dolewka wody z podmiany i... przesiadka!

Edit:
tymczasem kominy wklejone. Muszę powiedzieć, że o ile w sumpie jest całkowita tragedia, to tu udało mi się całkiem równo. Akwarium schnie sobie tymczasem na balkonie:

[Obrazek: 20130724_190305.jpg]

pozdrawiam, bartesta
25.07.2013, 05:41
RE: [ca. 140+50 L] Przesiadka z nano na mezzo
Wow, z taką ilością wzmocnień to akwarium będzie niezniszczalne Uśmiech Faktycznie ładnie to wyszło, mam tylko wrażenie że może być problem z czyszczeniem. Choć w sumie wystarczy zamknąć obieg, zeskrobać, odczekać i odessać z dna komina.

Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]

Odpowiedz