Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Babki są fajne?
05.10.2013, 07:12
Post: #1
Babki są fajne?
Trochę o babkach...Tłumaczy oczywiście google...

Tajemnica Stiphodon gobies zidentyfikowany ... prawie!

Odyssey

.jpg  Stiphodon-maculidorsalis-Od-1-Art..jpg (Rozmiar: 273,64 KB / Pobrań: 83)
S. maculidorsalis jest łatwo rozpoznawane przez obecność małych czarnych punktów na grzbietowej powierzchni głowy i tułowia w obu mężczyzn i kobiet. Odyssey

Gobies słodkowodne z rodzaju Stiphodon stają się coraz bardziej popularne mieszkańców akwarium w ostatnich latach, ale znaczne zamieszanie w otoczeniu tożsamości niektórych powszechnie nienotowanych gatunków, ze względu na kilka czynników.

Są to niepewność taksonomicznych z niektórych gatunków ściśle przypominających siebie, brak literatury, oznakowania błędnego przez eksporterów i sklepów z mężczyzn i kobiet często sprzedawane oddzielnie, mieszanie gatunków w zakładach eksportowych, brak zebrania danych i prawdopodobnego handlowi nieopisane gatunki .

Numer zostały nazwane od przełomu XIX i XX wieku, a ostatni jest popularna ryba, która była uprzednio dalej S. Sp. "Fin pomarańczowy", S. Sp. "ST01" lub błędnie jako kongeneru S. zebrinus Watson, Allen & Kottelat, 1998.

Odyssey

.jpg  Stiphodon-maculidorsalis-Od-2-Art..jpg (Rozmiar: 255,17 KB / Pobrań: 83)
Dorosłe samce S. maculidorsalis . Odyssey

S. maculidorsalis Maeda & Tan, 2013 można powiedzieć oprócz kongenerów następującym kombinacji znaków: zwykle 9 miękkie sekund płetwa grzbietowa-promieni; 15 miękkich promieni piersiowy-fin, pierwsza płetwa grzbietowa-u mężczyzn wskazał kolce 4 i 5 podłużnych ; zębów liczy stosunkowo wysoka (42-46 kość przedszczękową zęby okazów <30,0 mm SL; 51-56 w 30.0-39.9 mm SL; 52-59 w 40.0-49.9 mm SL; 64-65 w ≥ 50,0 mm SL); kości zębowej z psów-jak zęby spojenia obu płci; nie biała plama za płetwy piersiowe-bazy u mężczyzn; przednia połowa karku prawie nagi mężczyzna, większość z karku skalowane i większość potylicznej naga kobieta.

Wzór kolor wyświetla także elementy unikalne w rodzaju w tym obecności małych czarnych punktów na grzbietowej powierzchni głowy i tułowia w obu mężczyzn i kobiet, szerokich czarnych pasów w dalszej części sekundy grzbietowo-fin i grzbietowej segmentu ogonowe -fin u mężczyzn, drobnych czarnych punktów na piersiowe-FIN promieni w mężczyzn i mrocznych poprzecznych prętów poprzecznie na bagażniku i płetwy ogonowej-u samic.

To pochodzi z Bengkulu, West Sumatra i Aceh w zachodniej Sumatrze oraz opis, opublikowane w ostatnim numerze "Biuletynu Raffles bioróżnorodności", stanowi część przeglądu rodzaju w tym obszarze.

Odyssey

.jpg  Stiphodon-ornatus-Od-art..jpg (Rozmiar: 154,17 KB / Pobrań: 84)
S. ornatus jest w stanie niektórych znaczących zmian w kolorze wzoru. To nuptial mężczyźni. Odyssey

Autorzy zauważają, że zachodnia Sumatra wydaje się stanowić podstawowe źródło Stiphodon gobies w handlu akwarium z ponad połowy okazów wykorzystywanych w nauce uzyskanych z handlu akwarium w Singapurze.

Wśród nich były dwie inne gatunki, a mianowicie S. semoni Weber, 1895 i S. ornatus Meinken, 1974, a ta wydaje się być ryby, które od dawna znane akwarystów jak S. Sp. "Tęcza", S. Sp. "Fin złota", S. Sp. "Policzek złota" lub S. Sp. "ST02".

To także błędnie jako S. elegans (Steindachner, 1879) w przeszłości i nastąpił znaczny spekulacje dotyczące jego tożsamości bez ogólnego osiągniętego konsensusu.

Peter Macguire

.jpg  Stiphodon-ornatus-PM-art..jpg (Rozmiar: 204,24 KB / Pobrań: 83)
Non-godowy mężczyzna S. Ornatus osoby również wyświetlać niezwykłą varistion w zależności od wzorca kolorów nastroju i okoliczności. Peter Macguire

Fakt, że ryby akwariowe, zebrane w zachodniej Sumatrze powinny mieć znaczenie w tym ostatnim przypadku, ponieważ wiadomo, zakres S. ornatus nie pokrywają się z każdym pokrewnego podobnie wyglądającego, ale to nie jest koniec tej historii.

Na przykład, nie może być jeszcze więcej niż jednego gatunku z mniejszych, niemal identyczny wariant przedmiotem obrotu na tych samych nazwach, a mężczyźni z obu 'form' może również wyświetlać niezwykłą kwotę zależną od zmienności nastroju kolor.

Ponadto S. ornatus przypomina Kongenery S. atratus , S. imperiorientis , S. martenstyni , S. pelewensis , S. pulchellus i S. weberi i dostępnych jest niewiele informacji dotyczących żywego ubarwienia, różnice morfologiczne i ich wzajemne powiązania filogenetyczne, problemy, które prawdopodobnie nie zostaną rozwiązane, chyba wyczerpujące badanie jest przeprowadzane.

Gerald Allen


.jpg  Stiphodon-atratus-GA-art..jpg (Rozmiar: 204,15 KB / Pobrań: 84)
Kilka innych członków rodzaju wydają się bardzo podobne do S. ornatus. To jest dorosły samiec S. atratus od wyspy Fergusson, Entrecasteaux Wyspy, Papua Nowa Gwinea. Gerald Allen

Zagadką jest więc tylko częściowo rozwiązany, ale na razie lista wszystkich podobne wyglądające ryby z handlu akwarium razem od głównego autora Dr Ken Maeda był uprzejmie stanie określić "większość" z nich na zdjęciu jako S. ornatus .

Warto również zauważyć, że wszystkie Stiphodon gatunków w handlu akwarium są zbierane i dzikiego Obawy zostały podniesione w odniesieniu do ich stanu zachowania, ponieważ niektóre są lokalnie endemicznych i może być już zagrożone degradacją siedlisk, zanieczyszczenia lub wprowadzenie gatunków egzotycznych, takich jak tilapia.

Więcej informacji znajduje się pełny, otwarty papier dostępu: Maeda, K. i HH. Tan, 2013. Przegląd Stiphodon (Gobiidae: Sicydiinae) z Zachodniej Sumatry, z opisem nowego gatunku. Biuletyn Raffles Zoologii 61 (2): 749-761

Specjalne podziękowania dla: Ken Maeda.

Żródło:http://www.seriouslyfish.com/mystery-stiphodon-gobies-identified-almost/#more-291372
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
05.10.2013, 22:38
Post: #2
RE: Babki są fajne?
Na rybach jeszcze dobrze się nie znam ale mogę potwierdzić jako facet i łasuch: Babki są fajne !
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
06.10.2013, 01:11
Post: #3
RE: Babki są fajne?
Krzysiek ma rację!!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
06.10.2013, 09:54
Post: #4
RE: Babki są fajne?
hehehe, Panom tylko jedno w głowie Oczko Fajne rybska z babek są, i warte obserwacji. Zaznaczam- obserwacji OczkoUśmiech
Odpowiedz cytując ten post
06.10.2013, 13:50
Post: #5
RE: Babki są fajne?
Te babki są śliczniuche....i ,żeby nie było,że ze mną coś nie halo!! o rybkach mówię!

pozdrawiam
Magda
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post

Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Polskie babki marcinsz30 9 6 778 21.09.2012 18:15
Ostatni post: Rafal

Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.