Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prętniki karłowate
dzięki uprzejmości Miśka udało się dokupić samice prętnika karłowatego, które są trudno dostępne w sklepach w ZG i Sulechowie i Kargowej, przeniosłem je do małego 25 l akwarium (które miało iść na sprzedaż ale kupiec nawalił).

do czego zmierzam, samiec buduje gniazdo z roślin, gania nonstop samice, zaczynam się martwić o samice, ikry nie widzę a samiec nonstop poprawia gniazdo, chciałbym podmienić wodę i nie wiem co robić czy czekać aż zniesie ikre czy podmieniać jak co tydzień.
Odpowiedz
Jak masz tam tylko parę prętników to można sobie pozwolić na ograniczenie podmian wody. W ogóle nie podmieniałem prętnikom wody gdy były w akwarium tarliskowym. W końcu karmienie jest ograniczone więc nic się nie powinno złego stać a dodam iż częstym sposobem na pobudzenie do tarła było ograniczenie podmiany na dwa trzy tygodnie a potem podmianka i prętniki rozmnażały się na całego.Smile
A samica przy pierwszym tarle lubi mieć problemy z wypuszczeniem ikry i samiec musi się często niezle namęczyć by ikrę z niej wycisnąć.
Odpowiedz
jakieś 40 minut temu tańczyli pod gniazdem, samica jest mniejsza od samca i strasznie wystraszona, są jeszcze raczki Cambarellus 1,5 cm 2 szt
Odpowiedz
fanbmw napisał(a):jakieś 40 minut temu tańczyli pod gniazdem
Zgodnie z rytuałem tego gatunku samiec obejmuje samicę pod gniazdem, obraca i drżąc wypuszcza nasienie zapładniając wypuszczoną przez samicę ikrę. Z początku może być wiele razy obejmowana przez samca a do wypuszczenia ikry nie będzie dochodzić. To może być za pierwszym tarłem tylko kilkadziesiąt jajeczek jednak ponowne tarło da już większą ilość aż do kolejnego, kończącego się złożeniem 800-1000 sztuk ikry.
Raczki to jeszcze będą robić za sanitarkę odpadową w tym zbiorniczku więc tym lepiej. Po prostu pomiń tą podmianę a zrób dopiero następną za tydzień. Im trzeba na ten tydzień spokoju.
Odpowiedz
i tak uczynię, przez tydzień spokój, jedynie dolewka wyparowanej wody.
Odpowiedz
Jak ja je rozmnażałem to z tarłem bywało różnie, albo ikrę miałem następnego dnia po wpuszczeniu, albo siedziały razem przez miesiąć i nic, możliwe że samica była za młoda.

a nawiasem mówiąc, jedyny sklep co ode mnie bierze prętniki w parach to Faunostyl na Ptasiej, inni wolą tylko samce, bo samice się nie sprzedają (nie wiem skąd taki wniosek)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:

Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>