Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
240 litrów-kolejne problemy
Informacje o zbiorniku:
Parametry wody:
temp. 25-26°C
pH: 7,4
KH: 12°n
GH: 20°n
NH3: 0 mg/l
NO2: 0 mg/l
NO3: 20 mg/l
PO4: 0,25 mg/l
Fe: 0,1 mg/l

Nawożenie:
Zastosowałem podłoże AQUATIC NATURE PRO SOIL
CO2 z butli podawane przez dyfuzor/reaktor UP-AQUA 2b/s 0d 11:00 do 21:00

Sprzęt:
-Akwarium proste 240l wym: 120x40x50 cm
-Filtr zewnętrzny Eheim Professionel 3 2073
-Pokrywa aluminiowa 4x30WT8 + odbłyśniki + dodatkowo 54WT5
-Świetlówki (od przodu): SYLVANIA Grolux30W, Aquastar30W, Aquastar54W,Heagen 2xSun-Glo30W, czas świecenia 11:00-21:00
-Grzałka z termostatem Jager - Eheim 250W
-Odmulacz na baterie Eheim

Dołączam fotkę zbiornika:

Pierwszy problem to zielony nalot na przedniej i tylnej szybie (bliżej wylotu z filtra) akwarium, który trzeba usuwać co 3-4 dni, oraz pojawiające się od czasu do czasu glony (krótkie nitki na liściach roślin).
Drugi to niezbyt czysta i nie do końca idealnie przezroczysta woda oraz osad na powierzchni.
I trzeci to mała zawartość C02 w wodzie, przy KH 12°n i pH 7,4 poziom CO2 jest na poziomie 15mg/l, a chciałbym go podnieść ale większe dawki CO2 nie pomagają w zbiciu pH.

Zastanawiam się co zrobić. Użyć jakiegoś dodatkowego wkładu w celu poprawienia jakości wody, może węgiel aktywny, zeolit... (Mój zawiera wkłady Eheim Mech pro, Eheim Substrat pro, Eheim bio MECH)
Zastosować lampę UV do walki z glonami i nalotem.
Czy może zakupić filtr RO, przy pomocy którego przy podmianach z czasem zmniejszę pH i KH i może tym samym pomoże to w walce z glonami i poprawi czystość i przejrzystość wody.

Z góry dzięki za pomocSmile
Odpowiedz
Napisz jak częste stosujesz podmiany wody, czy dodajesz węgiel w płynie - to może pomóc w walce z glonami. Podajesz jakies mikro i makro? U mnie obniżenie ph do 6,5 przy pomocy wody ro zwiekszyło nasycenie w co2 przy tej samej ilosci podawanego gazu, rosliny zaczeły lep[iej bąblować.
Odpowiedz
Więc dodatkowe informacje:
Podmiana widy co tydzień około 60 litrów.
Nie nawożę mikro, makro nie dodaje C02 w płynie...
Odpowiedz
Wydaje mi się, że światła masz na tyle dużo (ponad 0,5W/L jak dobrze widzę), że warto by było czymś akwarium nawozić i pomyśleć o jakimś CO2.
pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Odpowiedz
Przy tym podłożu zielony pył to sporo mikro w wodzie a brak któregoś z makro by flora mogła skutecznie pierwiastki pobierać. Zainteresowałbym się potasem który jest jednym z ważniejszych makro i odpowiada za wymianę osmotyczną u roślin. I faktycznie w wodzie miększej o połowę, było by nieco łatwiej.
Odpowiedz
2b/s to nie jest dużo. Ja obecnie daje dużo więcej, bo też rebus z glonem mam. Ilość podawanego CO2 musisz ustalić metodą prób i błędów. Zwiększ ilość bąbelków 2-3 krotnie i patrz na stan ryb i pH.
dobra dystrybucja CO2 to 70% sukcesu, a nie jest to takie łatwe jak by się wydawało. mi się wydaje, że w problem z glonami wpakowałem się właśnie przez zmianę sposobu rozpuszczania co2 w akwarium, z bardzo wydajnego na słabo wydajny.

jak zielone szyby to dużo mikro? też gdzieś czytałem o tym. ja walczę z sinicami i z różnym szczęściem.

ten twój dyfuzor to to urządzenie/
[Obrazek: NewAtomizer.jpg]
Odpowiedz
A ja przy atomizerze jaki pokazałeś daję 1 bąbel na sekundę i stężenie CO2 w wodzie mam odpowiednie, stały test zabarwia się na żółty kolor.
Być może problemem jest tutaj zbyt słaba cyrkulacja wody w zbiorniku.
Odpowiedz
Używam takiego atomizera:

.jpg   500eb46d3eb30.jpg (Rozmiar: 11,38 KB / Pobrań: 125)

Przy 2b/s stały test delikatnie zmienia kolor z granatowego na niebieski ale do zielonego czy zielono-żółtego do mu daleko...
Cyrkulacje wody mam raczej dobrą. Z lewej strony zbiornika wzdłuż bocznej szyby jest deszczownia ustawiona w prawą stronę tak aby powodowała ruch tafli wody, ruch roślin (nawet niższych) po lewej stronie wskazywałby na to że woda jest dostatecznie "mieszana"

Jeżeli mówimy o nawożeniu, a chciałbym spróbować tzw. solami w przypadku potasu K należałoby zakupić K2SO4 w proszku, czyli siarczan potasu...
Tylko jak tym nawozić, jak przygotować i jakie dawki. Ewentualnie jakie inne sole zakupić...
Odpowiedz
Podstawowy zestaw przy wodzie kranowej to K2SO4, KNO3, KH2PO4. Raczem magnezu potrzebował nie będziesz bo w wodzie kranowej jest go wystarczająco dużo.

Trochę o nawożeniu i przygotowaniu soli pisałem kiedyś tutaj: http://akwarystyczne.info/forumdisplay.php?fid=40

http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=51

http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=754
Odpowiedz
Czyli rozumie, że tak.
Przy pomocy soli K2SO4, KNO3, KH2PO4 (oczywiście odpowiednio przygotowanych i dawkowanych) utrzymam optymalne parametru wody.
Zastanawiam się jeszcze nad żelazem może w postaci Chelat Fe 8%...

Ale czy ustabilizowanie parametrów potasu, fosforu azotu i ewentualnie żelaza rozwiąże moje problemy...

"...zielony nalot na przedniej i tylnej szybie,...pojawiające się od czasu do czasu glony,... niezbyt czysta i nie do końca idealnie przezroczysta woda oraz osad na powierzchni,...mała zawartość C02 w wodzie, przy KH 12°n i pH 7,4 poziom CO2 jest na poziomie 15mg/l, a chciałbym go podnieść ale większe dawki CO2 nie pomagają w zbiciu pH..."
Odpowiedz