Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symfonia złota - opinie
18.12.2013, 19:32
Symfonia złota - opinie
Witam szanowne grono

Zastanawiam się nad zastosowaniem symfonii złotej, przypominam że mam oświetlenie 20W, 18W akwarium 112 l profil. Proszę o rady użytkowników symfonii.
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
18.12.2013, 21:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.12.2013 22:00 przez ~eL.)
RE: Symfonia złota - opinie
Mam akwarium profilowane 112l a w nim 2 świetlówki T8 18W bez odbłyśników (dopiero będę zakładał).
Kupując symfonie złotą zamówiłem ją w zestawie z kulkami gliniano torfowymi.
Czy coś daje? Raczej niewiele tym oświetleniu. Tzn ostatnio praktycznie ograniczyłem jej stosowanie ponieważ (dowiedziałem się o tym dopiero po zakupie) Rafał powiedział mi że dawanie nawozów bez odpowiedniego światła mija się z celem i zdaje się że miał racje. Ale od początku... Najpierw zamówiłem parę dni wcześniej paczkę roślin (ścinki - bez korzeni) i sporo się z tego zmarnowało kiedy je "zasadziłem". Kiedy przyszła mi symfonia z kulkami GT i wsadziłem je bezpośrednio pod korzenie w miejsca nowych roślin i parę dni lałem symfonie wszystko się przyjęło. Nie wiem czy to dzięki nawozowi,kulkom czy też po prostu rośliny potrzebowały dobrych kilka dni żeby się "zadomowić".
Z tego co Rafał mi pisał to przy takim oświetleniu kulki TAK ale nawóz NIE bo to bezsensu a i tak nic nie da.
No i oczywiście obowiązkowo też CO2.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
18.12.2013, 22:00
co2 mam z bimbrowni ale słabo leci, ponoć symfonia jest dobra przy małym oświetleniu
18.12.2013, 22:03
fanbmw napisał(a):Zastanawiam się nad zastosowaniem symfonii złotej,
Co byś chciał dzięki niej osiągnąć?
18.12.2013, 22:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.12.2013 22:09 przez ~eL.)
Nie wiem co dla kogo znaczy "dobra" bo osobiście u siebie nie zauważyłem żadnych szybkich rozrostów roślin. Fakt faktem odkąd zastosowałem kulki GT i dawałem symfonię to nawet rośliny które były praktycznie wyniszczone i zgniłe ruszyły od korzenia (tylko jednak jak dotąd egzystuje i chyba tak już zostanie). Nie wiem czy bez tego byłoby tak samo bo nie mam porównania (nie mniej jednak wcześniej przed dodaniem kilka roślin się zmarnowało). Jeśli nie sypie to jakoś mocno parametrów wody to moim zdaniem (aczkolwiek niech wypowie się lepiej ktoś bardziej obeznany) można spróbować - w końcu koszt symfonii w pełnym zestawie na start to bodajże 10zł + przesyłka.
18.12.2013, 22:06
(18.12.2013 22:03)Krzysztof napisał(a):  
fanbmw napisał(a):Zastanawiam się nad zastosowaniem symfonii złotej,
Co byś chciał dzięki niej osiągnąć?

wzrost roślin, a co innego można oczekiwać?
18.12.2013, 22:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.12.2013 22:17 przez Krzysztof.)
Jeśli oczekujesz wzrostu roślin to potrzebne jest nie tylko nawożenie ale światło i CO2. Jeśli któregokolwiek składnika będzie za mało to wysyp glonów będzie na 100%. Używałem symfonii przez około pół roku i raczej mam dobre zdanie na jej temat. Jeśli chcesz spróbować to proponuję na początek dawać mniejsze dawki od zalecanych i obserwować. Pamiętaj, że rośliny mają zdolność akumulowania składników odżywczych więc na prawdziwy efekt trzeba czekać czasami kilka tygodni.
18.12.2013, 22:19
(18.12.2013 22:15)Krzysztof napisał(a):  Jeśli oczekujesz wzrostu roślin to potrzebne jest nie tylko nawożenie ale światło i CO2. Jeśli któregokolwiek składnika będzie za mało to wysyp glonów będzie na 100%. Używałem symfonii przez około pół roku i raczej mam dobre zdanie na jej temat. Jeśli chcesz spróbować to proponuję na początek dawać mniejsze dawki od zalecanych i obserwować.

używałeś gotowego roztworu czy kopiłeś w formie proszku? obecnie co2 jedynie bimbrownia, mam nadzieje w tym miesiącu kupić dodatkowe oświetlenie T5 24W, ale to zależy od mojej żony.
18.12.2013, 22:25
Używałem proszku i rozrabiałem w buteleczka wodą RO.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
18.12.2013, 22:28
a oświetlenie jakie miałeś wtedy?
18.12.2013, 23:05
2x54W + 2x39W do tego odbłyśniki.
18.12.2013, 23:10
czyli mocne.
18.12.2013, 23:16
Przy słabym świetle się nie nawozi. Roślinom wystarczy to co jest w wodzie kranowej i to co ryby wyprodukują.

Podstawa to światło i węgiel (CO2). Są to czynniki, które limitują wzrost (a więc i pobieranie mikro i makroelementów z wody). Dopiero jak zapewnimy roślinom dużą ilość światła i CO2 (koniecznie) wówczas pojawia się potrzeba nawożenia (to co jest w wodzie nie wystarcza ze względu na szybszy wzrost roślin) - nigdy nie odwrotnie.

http://akwarium.zgora.pl
http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
18.12.2013, 23:19
przyjmijmy, że dołożyłem 24W i co2 z bimbrowni, co lepiej podawać symfonie czy osobno mikro i makro i potas?
18.12.2013, 23:33
Na temat symfonii się nie wypowiem, bo nie używałem nigdy.

http://akwarium.zgora.pl
http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
19.12.2013, 01:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.12.2013 01:15 przez ~eL.)
Nie używałem nigdy z osobna mikro, makro i potasu więc ciężko powiedzieć ale tak na logikę to moim zdaniem będzie to lepszy wybór. Roztwór symfonii zawiera określone stałe poszczególnych pierwiastków. Z jednej strony redukuje niedobory ale z drugiej jeśli coś jest utrzymywane na odpowiednim poziomie, zostaje zawyżone.
Podając oddzielnie, zawsze można to trochę lepiej kontrolować.
Przynajmniej tak mi logika podpowiada Oczko

Odpowiedz