Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MITY o wodzie z RO
22.01.2017, 01:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.01.2017 02:10 przez Lukasz.)
RE: MITY o wodzie z RO
Dalej uważam że życie w akwarium jest droższe od filtra RO, a twoje argumenty jakoś do mnie nie trafiają bo nie widziałem twojego akwarium (galeria czeka).
Rób jak uważasz, poczekamy na efekt. Po twoich wypowiedziach widzę że nie posiadasz doświadczenia z akwarystyką morską. A używanie kranówki to proszenie się o kłopoty.

Skoro to jest takie proste do dlaczego jakoś nigdzie nie widać solniczki prowadzonej na kranówce, a kiedy TDS pokazuje 005 w akwarium pojawiają się okrzemki?
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
22.01.2017, 10:58
Akwaria na kranowce byly pokazywane na forum. Poszukaj w galerii zbiornikow Norrdena czy Sephera.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
22.01.2017, 12:05
Myślę, że każdy ma rację (tylko zbyt ofensywnie to przedstawiają ).
Zależy jaką mamy "optykę" na zawartość życia morskiego w akwarium: spójrzcie na optymalne wymagania dla koralowców miękkich i acropor, garbików i pokolców; są co najmniej odmienne.

rafoholik Zdziwko
22.01.2017, 22:33
Dla zainteresowanych podaję parametry wody z kranu po około 2 miesiącach w której zaczęły rosnąć pierwsze korale miękkie:

KH - 7,0 (OK)
pH - 7,6 ( za nisko - na dole dodatkowe informacje (1) )
NH4 < 0,05 mg/l (OK)
NO2 < 0,02 mg/l (OK)
Cu - 0,1 mg/l (OK)
O2 - 6,0 mg/l (OK)
NO3 < 0,5 mg/l (OK)
PO4 < 0,02 mg/l (OK)
SiO2 - 3,0 mg/l (za wysoko - na dole dodatkowe informacje (2) )
Ca - 560 mg/l (za wysoko - na dole dodatkowe informacje (3) )
Mg -1120 mg/l (za nisko - na dole dodatkowe informacje (4))
Zasolenie - 1,025 mierzone areometrem i refraktometrem.

1. Co do PH - test robiony był metoda miareczkowania - JBL - w celu weryfikacji zakupiłem tester elektroniczny Voltkrafta - ponoć o wysokiej dokładności z kalibracją w dwóch punktach (4 i 7 ph) - i tu zaskoczenie wskazał wynik dużo wyższy bo aż 8,6 ph (7,6 JBL) - więc górna granica zasadowości wody morskiej. W razie problemu w prosty sposób można obniżyć ten zasadowy odczyn biodegradowalnym kwaskiem cytrynowym. Na razie nie ruszam - bo skoro codziennie otwierają mi się 2-3 główki korala - to po co ryzykować ? Dodatkowa zamierzam kupić jeszcze paski do testów pH ( np. merc) oraz zakupić świeże roztwory buforowe.

2. SiO2 - a więc nieszczęsne krzemiany .. jak wspomniałem .. koral rośnie więc nie ruszam też. Teoretycznie powinny zjeść ten krzem glony zwane okrzemkami ... ale po miesiącu walki z nimi w akwarium zniknęły (wywoływały nieładne zmętnienie o czym zapewne wszyscy wiedzą) - samoczynnie - chyba pozostawiając trochę jeszcze tego krzemu. W prosty sposób można się ich pozbyć (krzemianów) lub zbić przy pomocy np.: PhosGuard. Na początku przez pierwszy miesiąc walczyłem trochę podobnymi preparatami z okrzemkami i zmętnieniem - ale doszedłem do wniosku po przeczytaniu wielu postów - że trzeba dać im czas po prostu - żeby wszystko wyjadły - i sytuacja stabilizuje się sama. I tez to się stało u mnie (woda nabrała klarowności) - choć troszkę krzemu zostało.

3. Ca - 560 (zalecane 440) .. stwierdziłem że nie ma sensu na razie tego ruszać ..skoro korale tak to lubią i nawet trzeba uzupełniać te pierwiastki w wodzie... Dodatkowo nawet zakupiłem Calcium z Aquafore -stu w celu uzupełniania Uśmiech Ponoć niezbędne bo mocno asymilowane przez niektóre korale .. więc czekam aż poziom tego pierwiastka (soli) spadnie samoistnie... za sprawa korali

4. Mg - troszkę za mało - 1120 mg/l (1200-1600 zalecane). Tu koryguje Magnesium z Aquaforestu - licząc na szybszy rozwój moich pierwszych korali - choć jak na start z wody kranowej - a nie RO - to i tak dobrze im idzie. Spróbuję w tygodniu wkleić zdjęcia tym moich zhoantusów - jak znajdę chwilkę czasu - po określeniu problemu - dlaczego blog - nie ładuje mi zdjęć Uśmiech

Tak naprawdę akwarium wystartowałem na wodzie z kranu - ponieważ przeprowadzałem wstępny test szczelności - z lenistwa nie chciało mi się jej już wylewać - jest jej prawie tona Uśmiech Co do soli podobna historia... po podłączeniu odpieniacza okazało się iż nie pieni - wytwarza bąbelków i piany. Po określeniu problemu - brak zasolenia - pierwsze 10 kg soli z kuchni wylądowało w sumpie...
i zaczęło pienić Uśmiech jak wyżej pisałem doszedłem do wnisoku..że skoro ta woda już jest tak dobrze odstana .. to po co zamieniać ją na RO i pompować - poszło jeszcze 20-30 kg soli z aquaforestu ..i działa ... korale miękkie rosną - więc można taki baniak wystartować na wodzie z Gorzowa Uśmiech Nie aż taki syf jak niektórzy mówią. Mam zamiar w następnych tygodniach dorzucić jakieś inne zwierzęta z grupy korali ... jak tylko uda się wygospodarować trochę czasu na zakup i wycieczkę do Poznania lub Szczecina...

Zastanawiam się nad innym problemem - skoro korale miękkie zaczęły rosnąć - czy można próbować wprowadzać organizmy bardziej złożone - typu ślimaki i kraby? czy jeszcze nie czas ? a krzem będzie im mocniej szkodził niż koralą i trzeba czekać az biologia zbiornika zrobi swoje?
22.01.2017, 22:48
A możesz to akwarium nam pokazać?
22.01.2017, 22:50
Ponieważ wątek rozwinął się w kierunku akwarystyki morskiej przeniosłem wątek do odpowiedniejszego działu.

Wydaje mi się, że koralom łatwiej zaszkodzić nieodpowiednią wodą niż krabom. Więc jeśli Twoim zdaniem korale mają się dobrze (przydałyby się jakieś zdjęcia aby to potwierdzić), to kraby powinny na tej wodzie żyć.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
22.01.2017, 22:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.01.2017 22:59 przez Lukasz.)
Kodalom miękkim (jakimi są zoa) stężenie Ca i Mg nie robią większej różnicy. One też nie konsumują tego. Utrzymania Ca i Mg jest ważne jak posiada się dużą liczbę korali twardych (LPS i SPS)
Możesz powiedzieć czym były mierzone te parametry?
08.02.2017, 01:51
Testy jak na zdjęciu ..dzisiaj dołożyłem dwie rybki..jak na razie czują się dobrze Uśmiech w wodzie z kranu jak i korale Uśmiech miedkkie

Załączone pliki Miniatury

08.02.2017, 06:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.02.2017 06:42 przez Norrden.)
Z własnego doświadczenia na kranówce powiem, że krzemiany same z siebie nie powoduje wykwitu okrzemek. Ba, w wodzie która po tds pokazuje 000,test również zmienia kolor. W przypadku dojrzałego akwa szansa na ich pojawienie się jest taka sama na kranówce jak i RODI bo wymaga zachwiania systemu - najczęściej mogą pojawić się latem gdy skoki temperatury w zbiorniku są znaczne.
Prowadziłem taki zbiornik blisko 2 lata, nim mi go ospa ze sklepu nie ubiła i powiem, że nie widzę różnic. Sps i lps rosną tak samo jak na RODI. Nieco łatwiej utrzymać podwyższone parametry no i odpada zabawa z filtrem osmozy. Kolejny zbiornik który tworzę również stawiam na kranówce. Także nie kibicuję, bo zwyczajnie nie ma powodu Duży uśmiech Jako ciekawostkę dodam, że Pterapogony tarły mi się jak głupie, lecz dwa razy przegapiłem moment wypuszczenia przez samca młodych i je zjadła reszta obsady.

Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
08.02.2017, 09:00
Tak z ciekawości, kolego Voyager jaką Masz wysokość akwarium?
08.02.2017, 10:12
Podkarm żółtka, bo strasznie chudziutki.

396l morska przygoda
08.02.2017, 10:31
Jako, że dalej nie masz wątku o swoim akwarium zapytam tu? Ile ma głębokości i czemu tak mało?
08.02.2017, 14:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.02.2017 14:18 przez adam1004a.)
filtr 5um po 4 miesiącach moczenia w gorzowskiej wodzie, a ja się dziwie że mam kamienie na nerkach

[Obrazek: 551693dd9ce2c5d6.jpg]

po lewej stary, po prawej nowy dla porównania, własnie pije herbate w pracy na kranowicie
08.02.2017, 14:31
Woda to jedno, instalacja drugie. Co z tego, że w domu masz pexa skoro bliżej centrum ołowiane i żeliwne jak we Wrocławiu...

Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]
08.02.2017, 19:43
alex napisał(a):Podkarm żółtka, bo strasznie chudziutki.

Oj tak, koniecznie. Dostałeś piękny egzemplarz lecz zapewne wymęczony transportem do kraju. I nie suchym tylko rożnymi treściwymi mrożonkami na początku zamoczonymi przed podaniem w preparacie czosnkowym (np Garlic Guard) i/lub kropli vitamin (np Sera fishtamin).

rafoholik Zdziwko
12.03.2017, 23:20
http://reefhub.pl/kranowka-w-akwarium-morskim/

Czy twoje akwarium jeszcze żyje? Uśmiech

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.