Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lignit
06.01.2014, 20:20
Lignit
Lignit - to częściowo skamieniałe części drzew, które znajdowane są na terenach odkrywkowych kopalń węgla brunatnego. Mają przeważnie barwę od brunatnej do czarnej.W akwariach stosowane zazwyczaj jako podstawa dla mchów i roślin. Preparuje się je tak samo jak korzenie
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

31.01.2016, 19:47
RE: Lignit
Witam odświeżę temat widziałem filmik w którym autor podczas zakładania aqwa ziemię ogrodową mieszał ze sproszkowanym LIGNITEM który jest bogaty w składniki odżywcze, a o walorach estetycznych jak pisał przedmówca wcześniej nie wspominam, i mam pytanie gdzie w okolicach Międzyrzecza można się w niego zaopatrzyć przypominam że to nie typowy węgiel drzewny.

Informacyjnie podaję:

Innym sposobem na wprowadzenie kwasów humusowych do wody będzie ułożenie na dnie akwarium kawałków tzw. Lignitu czyli stwardniałego węgla brunatnego, który skuteczne buforuje pomiędzy substancjami mineralnymi a hydrobiontami. To oddziaływanie wynika z wydzielających się z lignitu substancji humusowych, które nie zawierają czynników chorobotwórczych jak też wstrzymują dyfuzję związków toksycznych i szkodliwych dla roślin i zwierząt. Przykładowo można podać, że 1 kg lignitu zawiera następujące ilości pierwiastków chemicznych:
fosforu (P).....................10-20 mg
potasu (K)................... 20-100 mg
magnezu (Mg).............300-500 mg
wapnia (Ca).............1500-2500 mg
siarczanu (SO4)..............10-20 mg
żelaza (Fe)....................10-30 mg
cynku (Zn).......................2-5 mg
miedzi (Cu).......................2-4 mg
molibdenu (Mo)...............0,1-1 mg
boru (B)...........................2-5 mg
31.01.2016, 19:52
Jeszcze tylko wspomnę że lignit może zawierać metan, by był bezpieczny i nie podtruwał nam życia lignit powinien być moczony w całkowitym zanurzeniu przez parę miesięcy.

A z takich niewymienionych ciekawostek dodam:

We wrocławskim zoo stosują lignit w akwariach ekspozycyjnych z masą roślin, własnie ze względu na jego własciwości nawożenia/buforujące.

Z lignitu powstają tez niektóre krewetkowe preparaty do wody.

I jeszcze co mi się od razu przypomina to zastosowanie lignitu jako odtrutki na skażoną glebę, dzięki dodatkowi lignitu rośliny obsorbują mniejszą ilość toksyn.

http://akwarystyczne.info/showthread.php...648&page=5
31.01.2016, 20:02
A tu filmik na jego temat:

a tu drugi:

31.01.2016, 22:19
Pethro napisał(a):Jeszcze tylko wspomnę że lignit może zawierać metan, by był bezpieczny i nie podtruwał nam życia lignit powinien być moczony w całkowitym zanurzeniu przez parę miesięcy.
Oglądałem właśnie filmik Mossarta. Kupiłem z kilogram lignitu i nie moczyłem go anie minuty. Tylko opłukałem z pyłu i do zbiornika.
31.01.2016, 22:35
piotreksliwa11 napisał(a):gdzie w okolicach Międzyrzecza można się w niego zaopatrzyć przypominam że to nie typowy węgiel drzewny.
W okolicach Międzyrzecza to sądzę, że w Sieniawie można w jakiś sposób załatwić takie coś. Skoro na kopalniach odkrywkowych się na to trafia to w sumie już bliżej nie znajdziesz. Uśmiech

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2017 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.