Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy delfin "River dolphin discovery raises questions about aquatic biodiversity"
25.01.2014, 20:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.01.2014 20:44 przez Rafal.)
Post: #1
Nowy delfin "River dolphin discovery raises questions about aquatic biodiversity"
Odkryto nowego delfina. Więcej dzięki portalowi:

Rzeka Dolphin Discovery stawia pytania o bioróżnorodności wodnym


.jpg  1.jpg (Rozmiar: 11,99 KB / Pobrań: 32)
Inia araguaiaensis Sp. listopad Nicole Dutra

Nowy słodkowodnych delfinów z Brazylii został opisany w czasopiśmie PLoS ONE, i stanowi pierwszy taki znaleźć w prawie wieku.

Prawdziwi delfiny rzeczne, czyli tych, które istnieją wyłącznie w siedliskach słodkowodnych, są wyjątkowo rzadkie zwierzęta z zaledwie czterech zachowanych gatunków znanych przed nowym odkryciem.

W Azji, dwa podgatunki Platanista gangetica gangetica i P. g. drobne zamieszkują dorzecza Gangesu i rzeki Indus w Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Pakistanu, a Ameryka Południowa jest domem dla trzech gatunków i podgatunków z jednego rodzaju Inia .

Wszystkie z nich są uważane za zagrożone, z rzeki delfina Baiji lub Jangcy, Lipotes vexillifer , może być uznany za wymarły w 2006 roku.


.jpg  2.jpg (Rozmiar: 75,94 KB / Pobrań: 32)
Dystrybucja rodzaju Inia w północnej Ameryce Południowej. Hrbek et al.

Nowy gatunek został nazwany Inia araguaiaensis i wydaje charakterystyczne dla systemu rzeki Araguaia-Tocantins we wschodniej Brazylii, podczas gdy jej pokrewneI. geoffrensis geoffrensis , podgatunek I. g. Humboldtiana i I. bolivensis , są ograniczone do Amazonii, Orinoko i basenów Madeira, odpowiednio.

Araguaia nie stanowi obecnie część głównego systemu Amazon, tylko jest podłączony do jego delty poprzez wąski kanał zachodniej Marajo wyspie (patrz mapa), a następnie rozdzielane przez szereg dużych Rapids na dolnej Tocantins River, największym które zostały zalane, aby utworzyć Tucuruí Dam.

Jest to rozdzielenie geograficzne, uważa się, że miały miejsce jakieś dwa miliony lat temu, że wydaje się, przejechał specjacji w delfinów rzecznych Ameryki Południowej. I. bolivianus jest oddzielona od I. geoffrensis przez kaskady na rzece Madeira górnej, a kontakt pomiędzy dwoma I. geoffrensis podgatunek jest ograniczona przez podobne whitewaters na wyższych Negro oraz znad rzeki Orinoko, plus Kanału Casiquiare.


.jpg  3.jpg (Rozmiar: 33,83 KB / Pobrań: 32)
Czaszki i żuchwy z holotypem. Hrbek et al.

Trzy gatunki stanowią bardzo podobny w sensie morfologii, różnią się tylko liczbą hemimandibular zębów i pewnych aspektach czaszki osteologii chociaż genetycznie i biologicznie różne i wyświetlania silne dowody na izolację reprodukcyjną.

Znaczna część środowiska naukowego rozważenia I. bolivanus być podgatunek I. geoffrensis ale został określany jako odrębny gatunek przez Komitet ds. taksonomii Towarzystwa Morskiej mammologisty od 2012 roku, i że widok jest obsługiwane w tej nowej nauki, chociaż autorzy wydają się akceptować, że to mogą być kwestionowane.

Choć wyraźnie nie ryby, wybraliśmy na pokrycie tego odkrycia, ponieważ podkreśla braki i deficyt wiedzy na temat różnorodności biologicznej i neotropikalnych tej pracy na ryby z systemu Araguaia-Tocantins może ujawnić potrzebę systematycznej i ochrony powtórnej analizy innych taksonów wspólnego między Araguaia i Amazon.

Aby uzyskać więcej informacji pobierz pełną papieru: Hrbek, T., VM Ferreira da Silva, N. Dutra, W. Gravena, AR Martin i I. Pires Farias. 2014. Nowy Gatunki River Dolphin z Brazylii, czyli jak niewiele wiemy, bioróżnorodność. PLoS ONE: e83623 .


żródło: http://www.seriouslyfish.com/river-dolph...diversity/

tłumaczył wujek google
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
25.01.2014, 21:00
Post: #2
RE: Nowy delfin "River dolphin discovery raises questions about aquatic biodiversity"
hehe, czytam, czytam Duży uśmiech i myślę kto to pisał Duży uśmiech a tu na dole .... wujek google Duży uśmiech
Odpowiedz cytując ten post

Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy wiesz że delfin też "człowiek" Majkel 1 3 092 07.01.2014 18:25
Ostatni post: Zdzichu

Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.