Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ślimak świderek (Melanoides tuberculatus)
#1
(Melanoides tuberculatus)

[Obrazek: 70777.jpg]
Opis:
Melanoides tuberculata – inwazyjny gatunek małego, słodkowodnego, szeroko rozprzestrzenionego ślimaka płucodysznego z podrzędu przodoskrzelnych, w języku polskim znanego pod potoczną nazwą świderek. Bywa hodowany w akwariach. Może być wektorem wielu chorób, w tym również groźnych dla człowieka.

Występowanie:Występuje pospolicie w strefie słodkich wód zwrotnikowych Afryki (Algeria, Maroko, Liban,Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia, Kongo, Burundi, Arabia Saudyjska), w Azji Południowej (Bangladesz, Indie, Sri Lanka) i Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Laos, Malezja, Tajlandia) i w Japonii).
Został zawleczony do Ameryki (na Hawaje) oraz do Polinezji (Polinezja Francuska, Tahiti, Fidżi, Tonga, Samoa, Wyspy Cooka).
Gatunek inwazyjny powodujący zanikanie innych gatunków w danym środowisku a nawet jego wymieranie np. Biomphalaria glabrata i B. straminea
W Polsce został odnotowany w Kanale Zrzutowym Elektrowni Pątnów.

Rozmnażanie:Gatunek żyworodny, rozmnażanie może odbywać się płciowo jak i partenogenetycznie. Dojrzałość rozrodczą osiągają osobniki o długości ok. 3 cm i wieku 1 roku. Najchętniej rozmnaża się na miękkim, piaszczystym podłożu, gdzie młode ukrywają się przez 3–4 miesiące. Plenny, przy nadmiernym rozmnożeniu się może być uciążliwym mieszkańcem[13]. Młode w chwili narodzin mają 1–2 mm długości. Dorosły świderek może urodzić do 70 młodych

Tryb życia: Przebywa w płytkich i wolno płynących wodach o piaszczystym lub lekko żwirowym podłożu. Aktywny głównie w nocy, przekopując dno odżywia się detrytusem. Parametry wody: odczyn pH 7–8, twardość 8–12°n, temperatura 20–28 °C, w części tropikalnej nawet do 35 °C. Krytyczną temperaturą, poniżej której giną jest 18 °C

Ciekawostka: W akwarium tarliskowym (hodowlanym) ślimaków tych nie powinno się trzymać. Powodują one szkody wśród złożonej ikry jak również wśród świeżo wylęgłego lecz jeszcze nie pływającego narybku

Zjadają resztki pokarmu nie zjedzonego przez ryby,spulchniają podłoże w akwarium niwelując strefy beztlenowe są też takimi sygnalizatorami kiedy w akwarium brakuje tlenu lub jest nadmiar co2, wtedy kierują się ku górze,nie zjadają roślin.
Gatunek bardzo łatwy w hodowli nie obciążają jakoś specjalnie filtracji. Jedyną wadę jaką zaobserwowałem, to dość nieładnie wygląda ich nadmiar kiedy oblezą przednią szybę.Ale można temu zapobiec wpuszczając do akwarium anetome hellena lub przegłodzenie kilkudniowe po czym w jednym miejscu wrzucamy kilka tabletek dla zbrojników jak je oblezą można wtedy je ściągnąć wężem do wiadra.
Świderki w dzień przebywają w podłożu. Przeglądając je w poszukiwaniu pokarmu. Dopiero w nocy wychodzą z kryjówek. Wtedy można łatwo określić ile ich jest w rzeczywistości a także usunąć nadmiar. Po około godzinie od zgaszenia światła większość Świderków jest na szybach.

Źródło: http://pl.wikipedia.org
Odpowiedz
#2
Miałem je jako jedzonko z pyszczakami, spisywały się smacznie.
Ale mam pytanie, czy ktoś miał je w typowym roslinniaku?
Odpowiedz
#3
Tak, ja miałem. Nic złego nie robią.
Odpowiedz
#4
Ja też często je miewałem, czasami duże ilości i nigdy nie zauważyłem żeby powodowały jakieś szkody.
Odpowiedz
#5
(14.02.2014, 16:50)Rafal napisał(a): Tak, ja miałem. Nic złego nie robią.
Dzięki Rafale, a czy nie wypływają glossie i np. małe henki w nocy? Pamietam, ze w moim zwirze z pyszczakami to podłoże ciągle było przeryte.
Odpowiedz
#6
Glośki nie wyrwą, z heńkiem może być różnie, bo ma on bardzo słaby system korzeniowy. Zresztą mały heniek sam potrafi wypływać, bez pomocy ślimaków, więc tym bardziej z takimi pomocnikami.
Odpowiedz
#7
U siebie mam kilka tysięcy tych ślimaczków ;p
Mogę powiedzieć, że fajnie zakopują np grotki ceramiczne Big Grin
Odpowiedz
#8
bardzo fajne ślimaczki przekopują dno
mam do oddania trochę jak ktoś chętnySmile
Odpowiedz
#9
Cześć
Jak przystało na Świderka, uwielbiam Świderki.
Niestety dosłownie przed sekundą znalazłem rozłupaną skorupę jednego osobnika, więc boję się, że z tych 88 sztuk wpuszczonych do zbiornika, zostało jedynie kilka.
Wieczorem planuje zgasić Ooo świetlenie w zbiorniku na dwie godzinki i dokładnie je przeliczyć.
Gdyby ktoś jednak miał ich nadmiar, chętnie przyjmę każdą ilość.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>