Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kandydat na LT 60l
22.02.2014, 20:22
kandydat na LT 60l
Witam,
Tydzień temu zakupiliśmy akwarium ~60l (70x27x34)
obecnie wygląda ono mniej więcej tak:

[Obrazek: 121803907_1_644x461_akwarium-kompletne-5...police.jpg]

czyli kilka dekoracji, 2 sztuczne rośliny i ryby które nie pasują na ten litraż (mam tu głównie na myśli tą wielką pielęgnicę, którą zresztą już wydałam bo miała prawie 20 cm i skalar, który jeszcze w nim pływa). Poza tym pierwotnie znajdowały się w nim jeszcze 1 żałobniczka, 1 glonojad ale nie wiem co za odmiana, bo wiecznie jest schowany i z tego co wywnioskowałam ze zdjęć w internecie kiryśnik czarnoplamy.
Skalara prawdopodobnie komuś oddamy, bo raczej mu nudno i mało mu miejsca, nie wiem jednak jak się ma sprawa z pozostałymi rybkami. Czy mogą one w nim zostać, czy też się nie nadają do tego litrażu?

Mam zamiar zrobić z niego LT. Tapeta z tyłu zostanie zamieniona na prawdopodobnie ciemnoniebieskie tło.

- Jak już uzyskałam informację w innym wątku na dno idzie ziemia, potem jakaś siatka i żwir.
- Jeżeli chodzi o wodę, to czy mogę wykorzystać około połowy tej która jest obecnie w zbiorniku a resztę dolać nowej?
- Czy takie zmieniane akwarium powinno jakoś dojrzewać? (niestety nie dysponuję innym akwarium do którego mogłabym tymczasowo przeprowadzić rybki, więc mam nadzieję, że nie będzie musiało dojrzewać bez mieszkańców)
- Ile rybek mogę do takiego akwarium wpuścić, żeby im było dobrze i nie za ciasno? (wg jakiegoś kalkulatora jest to do 15 mniejszych rybek, a większych około 7, ale nie wiem jak to się ma do rzeczywistości)
- Jakie roślinki nie wymagają zbyt wiele światła (bo mam dosyć ciemne mieszkanie i nie chciałabym aby okazało się, że lampka+światło dzienne okaże się zbyt słabym oświetleniem dla roślinek, które w akwarium posadzę)

Obecnie to chyba wszystkie pytania, które mi się nasuwają, ale pewnie urodzi się ich jeszcze cała masa Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
22.02.2014, 20:45
RE: kandydat na LT 60l
Po pierwsze fajnie, że zaczeliście przygodę z rybkami. To wszystko co jest pozytywne w Twoim poście. Po tygodniu nie można jeszcze wpuszczać ryb. Akwarium powinno dojrzewać kilka tygodni ale nie ze sztucznymi roślinami. Proponuję poczytać posty w dziale dla początkujących, bo nie ma sensu pisać wszystko od nowa.
22.02.2014, 20:56
Nie zrozumieliśmy się.
Akwarium kupiliśmy ze wszystkim co tam jest (z rybami, filtrem, grzałką, dekoracjami, sztucznymi roślinkami i z wodą), czyli ono już jest dojrzałe, ma rybki i ma te sztuczne roślinki (to wszystko w nim było), a ja się chcę pozbyć tych sztucznych roślinek i zrobić z tego LT.
22.02.2014, 21:10
Musisz też pozbyć się tych rybek i dekoracji a najlepiej wszystkiego oprócz filtra, grzałki, oświetlenia.
Nie martw się ja też jak zaczynałem przygodę z akwarystyką to wpuszczałem wszystko co się podoba a potem za pomocą forum przechodziłem na dobrą drogę.
Teraz cierpliwe postaw baniak od nowa z ŻYWYMI roślinkami a rybki wpuścisz za parę tygodni Uśmiech
22.02.2014, 21:15
Super, że chcesz to zmienić. Jeśli masz możliwość oddać komuś te rybki to zrób to i zacznij od początku. Wywal na początek sztuczne dekoracje i sztuczne rośliny. Przyśpieszyć dojrzewanie można kupując specjalne preparaty z bakteriami nitryfikacyjnymi. Niezbędne będa też naturalne rośliny.Naprawdę warto poczytać dział dla początkujących - wiele się z tego dowiesz. Poczytaj o roślinach, wybierz wstępnie jakie byś chciała mieć u siebie w akwarium, wybierz podłoże, zaplanuj aranżację itd. Dopiero na samym końcu zacznij wpuszczać ryby. Jakie? Najpierw sprawdź, które Ci się podobają, potem dobierz je tak aby mogły żyć w wodzie o tych samych parametrach itd. To wszystko jest już na naszym Forum napisane. Na pewno znajdziesz tu pomoc, może rośliny, tanie i zdrowe ryby itd.
22.02.2014, 22:26
Saphira ( niełatwy nick, a nie chciałbym a z e pomylić, jakby co to sorryOczko. Jak na wstępie napisałaś o zmianie dna to jest jednoznaczne z restartem. Jak oddałaś pielęgnicę i pozbędziesz się skalara to zostaną trzy rybki dobrze rozumiem? Zbrojnik przeżyje raczej szybki restart, ale jak wspomniano wcześniej postaraj się je oddać komuś komu pasują. Potem zastanów się nad docelową obsadą. Jak dla mnie litraż bardzo maleńki i w większe ryby bym się nie pakował. Jeśli LT i celem są piękne roślinki to ryby są tylko dodatkiem. I przy takim małym zbiorniku raczej bym nie szedł w coś w stylu gupiki, mieczyki, molinezje bo za chwilę będzie ich za dużo. Można zostawić zbrojnika i garść neonów wrzucić, ale to tylko moja rada, a ja umysłem jestem cały czas w Amazonce. Na pewno jak będę coś wiedział to doradzę. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
22.02.2014, 22:56
Saphira napisał(a):Jeżeli chodzi o wodę, to czy mogę wykorzystać około połowy tej która jest obecnie w zbiorniku a resztę dolać nowej?
możesz a nawet powinnaś. Filtr również opłucz tylko w wodzie z akwarium, nie pod bieżącą.
Saphira napisał(a):Czy takie zmieniane akwarium powinno jakoś dojrzewać?
tak, w sumie tyle samo co każde.
Saphira napisał(a):Jakie roślinki nie wymagają zbyt wiele światła
A jakie masz oświetlenie?

A co do rybek to pomyślisz później i uwierz mi, ale zanim akwarium dojrzeje po restarcie możesz jeszcze kilka razy zmienić zdanie Uśmiech
22.02.2014, 23:07
Ja nie jestem pewien, nie w sumie to jestem pewien. Kupiłaś, nie wiesz co. Jakie pasożyty itd. Ja bym wywalił wszystko. W sensie oddał ryby i zrobił kompletny restart najpierw dezynfekcja sprzętu, a potem nowe rozdanie. Po co ci ta woda? 60l to raczej żadna ilość. Stawiasz na nowo zbiornik i zaczynasz bez przeszłości, która może ci się jeszcze długo odbijać czkawką.

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
22.02.2014, 23:12
Popieram Adama - bezpieczniej zacząć od początku, tym bardziej że nie przyśpieszy to w duży sposób dojrzewania zbiornika.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
22.02.2014, 23:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.02.2014 00:09 przez Saphira.)
(22.02.2014 22:26)Adam napisał(a):  Jak na wstępie napisałaś o zmianie dna to jest jednoznaczne z restartem. Jak oddałaś pielęgnicę i pozbędziesz się skalara to zostaną trzy rybki dobrze rozumiem?

tak, z pierwotnej obsady zostaną 3

Cytat:Zbrojnik przeżyje raczej szybki restart

a zbrojnik to która ryba, bo ja jeszcze ciemna masa jeżeli chodzi o nazewnictwo rybek

Cytat: Jak dla mnie litraż bardzo maleńki i w większe ryby bym się nie pakował. Jeśli LT i celem są piękne roślinki to ryby są tylko dodatkiem. [...] Można zostawić zbrojnika i garść neonów wrzucić, ale to tylko moja rada, a ja umysłem jestem cały czas w Amazonce. Na pewno jak będę coś wiedział to doradzę. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Neony prawdopodobnie w nim wylądują Uśmiech

Co do oświetlenia, to była tam zwykła świetlówka ale zepsuło się całe ustrojstwo odpowiedzialne za jej świecenie i teraz mąż konstruuje oświetlenie ledowe

Co do rybek, to niestety nie będę miała komu ich oddać. Tego skalara to może przygarnęłaby ta sama os. co zabrała pielęgnicę, ale nie jestem tego pewna.
23.02.2014, 00:06
Dodaj post w dziale "Oddam/sprzedam" może ktoś się po nie zgłosi. Zawsze można też popytać w sklepach.
Zbrojnik to glonojad
23.02.2014, 00:07
Też bym robił restart do zera, ewentualnie przy zalaniu użył część starej wody. Low-tech dojrzewa raczej szybko, więc nie bawił bym się w walkę bakterii zachowanych w podłożu. Poradnik dla początkujących z low-techem: http://www.yahilles.republika.pl/lowtech.html
Uwagi ogólne na start:
-low-tech powinien startować od pierwszego dnia z bogatym nasadzeniem roślinności,
-jeśli masz ogrodówkę w podłożu, należy uważać by nie przesadzić ze świeceniem,
- unikać kontaktu ziemi z szybami, u mnie drobiny dostały się miedzy żwir a przednią szybę, co skutkuje pojawiającym się w żwirze zielonym zakwitem bardzo nieestetycznym.

Koniec I bomba...
https://finp.pl
23.02.2014, 00:13
(23.02.2014 00:07)Gedeon napisał(a):  Też bym robił restart do zera, ewentualnie przy zalaniu użył część starej wody. Low-tech dojrzewa raczej szybko, więc nie bawił bym się w walkę bakterii zachowanych w podłożu. Poradnik dla początkujących z low-techem: http://www.yahilles.republika.pl/lowtech.html

właśnie po lekturze tego artykułu stwierdziłam, że zrobię LT Uśmiech

Cytat:Uwagi ogólne na start:
-low-tech powinien startować od pierwszego dnia z bogatym nasadzeniem roślinności,
no i tu jest jeden z problemów - nie wiem jaka ilość roślin będzie odpowiednia Smutny
Cytat:-jeśli masz ogrodówkę w podłożu, należy uważać by nie przesadzić ze świeceniem,
z jakim świeceniem?

Cytat:- unikać kontaktu ziemi z szybami, u mnie drobiny dostały się miedzy żwir a przednią szybę, co skutkuje pojawiającym się w żwirze zielonym zakwitem bardzo nieestetycznym.
mam zamiar zostawić odstęp około 1,5cm z każdej strony i zasypać tam żwiru
23.02.2014, 00:24
Jeśli chodzi o rośliny, to jak spojrzysz z góry na baniak, powinny z tego co pamiętam zajmować ok 70% dna, główny problem z tym założeniem na starcie jest taki że to może się okazać kosztowne.

Ale zresztą możesz mieć gdzieś te wskazania bo rośliny w końcu rosną i jakoś je namnożysz Uśmiech

Świecenie- chodzi o czas oświetlenia. Z ziemią w podłożu jeśli będziesz oświetlać za długo mogą wyskoczyć problemy z glonami więc trzeba się trzymać tych wskazanych 6-8 godzin.

Koniec I bomba...
https://finp.pl
23.02.2014, 00:31
Dzięki za wyjaśnienie Uśmiech

Te roślinki faktycznie mogą być kosztowne... u mnie w zoologicznym jedna chyba średniej wielkości roślinka to około 12 zł, a kilka takich pewnie trzeba by było kupić....

A mogę akwarium stopniowo zmieniać w LT?
Chodzi mi o to, że np przygotować podłoże tak jak trzeba i np co miesiąc dokładać powiedzmy 2 roślinki, tak, żeby w końcu zajmowały tyle ile trzeba?
23.02.2014, 00:37
Możesz to robić stopniowo. Jak będziesz śledzić forum rośliny kupisz znacznie taniej Uśmiech

Odpowiedz