Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kandydat na LT 60l
23.02.2014, 00:43
RE: kandydat na LT 60l
Tak właśnie sobie pomyślałam, że może coś tu znajdę z roślinek ładnego i niezbyt drogiego, bo w zasadzie mimo, że mam ten sklep pod nosem to marny wybór. Dzisiaj byłam też w Szczecinie patrzeć i nie dość ze za ten sam rozmiar roślinki musiałabym zapłacić 50% więcej to i wybór nie za duży.

a dużo macie osób z okolic Szczecina? Bo wysłać roślinki to chyba ciężko jest...
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
23.02.2014, 00:50
Saphira napisał(a):A mogę akwarium stopniowo zmieniać w LT?
Chodzi mi o to, że np przygotować podłoże tak jak trzeba i np co miesiąc dokładać powiedzmy 2 roślinki, tak, żeby w końcu zajmowały tyle ile trzeba?

U mnie tak właśnie się to odbywa, z tym że mój baniak od restartu ma prawie pół roku, a nadal go co pewien czas wspomagam CO2 z bimbrowni + niewielkim nawożeniem do słupa wody i podmiany nadal robię częstsze niż w klasycznym low-techu.

http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=4638

Koniec I bomba...
https://finp.pl
23.02.2014, 00:52
Saphira napisał(a):a dużo macie osób z okolic Szczecina? Bo wysłać roślinki to chyba ciężko jest...
Nie jest ciężko, ja wczoraj dostałam kurierem Uśmiech A było ich prawie tyle (4szt. kupiłam w sklepie):
To jest akwarium 100x45cm

[Obrazek: zsxb.jpg]
23.02.2014, 01:16
(23.02.2014 00:50)Gedeon napisał(a):  U mnie tak właśnie się to odbywa, z tym że mój baniak od restartu ma prawie pół roku, a nadal go co pewien czas wspomagam CO2 z bimbrowni + niewielkim nawożeniem do słupa wody i podmiany nadal robię częstsze niż w klasycznym low-techu.

http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=4638

Podoba mi się Twój wątek o patykowni Uśmiech

Do założenia LT przekonało mnie właśnie to, że prawie nie trzeba przy tym nic robić, bo rybki odwalają dużą część roboty Duży uśmiech, więc mam nadzieję, że uda mi się zrobić ten zbiorniczek wg "standardów" LT Uśmiech
23.02.2014, 01:34
Saphira napisał(a):bo rybki odwalają dużą część roboty
Raczej "walą" dając całą robotę do odwalenia bakteriom. Oczko
23.02.2014, 14:46
Użytkownik Rafał napisał w moim temacie ''warto ziemię oddzielić od żwiru plastikową moskitierą czy drobną firaną'' .
Osobiście bym się w to nie bawił. Nie lepiej na ziemię usypać minimalnie więcej żwiru ?
Wydaję mi się że z tą firaną korzenie będą miały cięższą drogę dojścia do ziemi, a jeżeli już dojdą to się wplączą w firane i już wyjąć się ich nie da bez cięcia.
A jeżeli dasz więcej żwiru i roślina zdąży się ukorzenić to nawet jeśli trochę ziemi wyleci to nic się nie stanie wielkiego.
23.02.2014, 14:52
dawiddex napisał(a):Użytkownik Rafał napisał w moim temacie ''warto ziemię oddzielić od żwiru plastikową moskitierą czy drobną firaną'' .
Osobiście bym się w to nie bawił. Nie lepiej na ziemię usypać minimalnie więcej żwiru ?
Korzenie spokojnie się przez plastikową moskitierę przebiją, więc firanka to żadna przeszkoda. Sprawdziłem to u siebie w akwarium. Więcej żwiru nic tu nie pomoże bo i tak przy przesadzaniu będzie problem z wydostającą się ziemią.

dawiddex napisał(a):a jeżeli już dojdą to się wplączą w firanę i już wyjąć się ich nie da bez cięcia.
Tak, wtedy bierzemy nożyczki, wkładamy w żwir i tniemy korzenie aby wyciągnąć roślinę - dlatego zamiast firany polecam moskitierę plastikową - łatwiej się tnie bo czujemy gdzie zaczyna się ziemia. Korzenie które zostaną w podłożu będą dodatkowym nawożeniem dla innych roślin.

dawiddex napisał(a):nawet jeśli trochę ziemi wyleci to nic się nie stanie wielkiego.
Dla jednych walka z glonami jest niczym wielkim, dla innych to poważny problem. A skoro można zapobiec wydostawaniu się ziemi to dlaczego tego nie zrobić?

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
23.02.2014, 14:53
dawiddex napisał(a):A jeżeli dasz więcej żwiru i roślina zdąży się ukorzenić to nawet jeśli trochę ziemi wyleci to nic się nie stanie wielkiego.
Poza tym czytałam, że w LT rośliny się po prostu wycina a korzenie zostawia w podłożu do rozłożenia. A tak wycięta roślinka na pewno się ponownie ukorzeni.
23.02.2014, 14:56
Masz rację. Tnąc w sposób o jakim pisałem mamy roślinę z korzeniami, bo tylko ta część kóra przebiła moskitierę/firanę zostaje w żwirze i rozkłada się. A i tak przed sadzeniem powinno się korzenie przyciąć, więc nie ma znaczenia czy zrobimy to w akwarium czy już po jej wyjęciu.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
24.02.2014, 01:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.02.2014 01:00 przez Saphira.)
(23.02.2014 14:53)cleo1985 napisał(a):  
dawiddex napisał(a):A jeżeli dasz więcej żwiru i roślina zdąży się ukorzenić to nawet jeśli trochę ziemi wyleci to nic się nie stanie wielkiego.
Poza tym czytałam, że w LT rośliny się po prostu wycina a korzenie zostawia w podłożu do rozłożenia. A tak wycięta roślinka na pewno się ponownie ukorzeni.
Ja również czytałam, że nie należy się przejmować korzeniami. Jak roślinka więdnie to wycinamy tylko to co wystaje ze żwiru a resztę zostawiamy.

A w jaki sposób zasadza się taką roślinkę w LT? trzeba wyciąć jakąś mini dziurkę w moskitierze (ja wole moskitierę) czy przysypujemy żwirem, a korzonki już same poszukają dziurek w siatce?
24.02.2014, 01:24
Cytat:A w jaki sposób zasadza się taką roślinkę w LT? trzeba wyciąć jakąś mini dziurkę w moskitierze (ja wole moskitierę) czy przysypujemy żwirem, a korzonki już same poszukają dziurek w siatce?
W LT sadzimy tak samo jak wszędzie. Najlepiej przy pomocy pęsety łapiemy za korzonki i "wciągamy" pod żwirek na jakieś 2-3cm - tak aby schował się korzeń i część łodyg (aby mieć pewność, że roślinka nie wypłynie). Moskitiery - jeśli już zastosujemy - nie dziurawimy. Pamiętajmy, że żwirku powinno być 4-5cm, korzenie same dotrą do ziemi znajdującej się niżej. Ja do tej pory posługuję się swoją pęsetą 9cm i jakoś daję radę. Zwróć również uwagę na to czy roślinkę, którą sadzisz należy umieścić w żwirze czy przywiązać do korzenia/kamienia, np. anubiasy.
24.02.2014, 02:09
dziękuję Uśmiech
Ja jestem początkujący akwarysta (i u mnie w rodzinie jakoś nikt rybek nie miał, więc nawet ie miałabym kogo zapytać Uśmiech ), więc moje pytania mogą się wam wydawać baaardzo banalne Uśmiech, ale cieszę się, że tak cierpliwie na nie odpowiadacie Uśmiech
24.02.2014, 07:42
Poszukaj filmików na youtube pod hasłem sadzenie roślin w akwarium. Będzie Ci łatwiej ogarnąć temat a przy okazji może zobaczysz takie same rośliny jakie masz u siebie. Jak masz możliwość wrzucaj swoje fotki to nam również będzie łatwiej Ci podpowiadać
24.02.2014, 09:24
Póki co jeszcze nie mam roślin Uśmiech. Mam tylko dwie sztuczne, których chcę się pozbyć.
24.02.2014, 12:36
Saphira napisał(a):moje pytania mogą się wam wydawać baaardzo banalne Uśmiech

Proszę cię, nie przejmuj się tym. Nie ma głupich pytań. Lepiej trzy razy zapytać niż raz źle zrobić. Moje pytania związane z budową solniczki często są tak banalne, że aż podgrzewają atmosferęDuży uśmiech.

Saphira napisał(a):Mam tylko dwie sztuczne, których chcę się pozbyć.

Po kilku latach "banalnej" akwarystyki mam ich cały karton, sam nie wiem po co je trzymam. Jak się ostatnio zastanowiłem ile mnie kosztowały to byłem w szoku, bo za te pieniądze można było kupić wiadro prawdziwych.

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
24.02.2014, 13:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.02.2014 13:07 przez Saphira.)
(24.02.2014 12:36)Adam napisał(a):  
Saphira napisał(a):Mam tylko dwie sztuczne, których chcę się pozbyć.

Po kilku latach "banalnej" akwarystyki mam ich cały karton, sam nie wiem po co je trzymam. Jak się ostatnio zastanowiłem ile mnie kosztowały to byłem w szoku, bo za te pieniądze można było kupić wiadro prawdziwych.

No ja bym pewnie od razu miała prawdziwe roślinki gdyby mi się nie trafiła okazja kupna całego akwarium z wyposażeniem i rybami za cenę samego akwarium.

Wczoraj robiliśmy porządek z akwarium i przygotowaliśmy je już pod LT. Musze dokupić żwiru, bo jak się okazało wcale mi się poziom podłoża nie podniósł mimo, że wylądowała już w nim ziemia (wszystko co wcześniej leżało na środku akwarium leżało na mega cienkiej warstwie podłoża i ziemia jest ledwo przykryta Smutny ), ale przynajmniej po zerwaniu tapety zrobiło się jaśniej (teraz jest niebieskie brystol). No i dzisiaj zakup pierwszej roślinki (i może uda się coś żywego dostać od osoby, która wzięła skalara Uśmiech )

No i tu mam kolejne pytanie. Jeżeli mam rybki z biotopu Ameryki Południowej to roślinki też powinny pochodzić z tego biotopu, czy mogę z innego?

Spodobała mi się roślinka Aponogeton ulvaceus (bulwa)
[Obrazek: aponogeton_ulvaceus_(bulwa).-i-6588-1-300.jpg]
Pochodzi z biotopu afrykańskiego, a z tego co widzę nie potrzebuje za dużo światła i rośnie dość szybko (a z racji tego że okna mam usytuowane na wschód i zachód, to jest ciemnawo, więc roślinka o umiarkowanych wymaganiach świetlnych powinna dać radę)

Odpowiedz