Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POLSKIE owady,gady,pajęczaki - makrofotografia
#1
skakuny(Salticidae) - rodzina pająków, które nie tkają sieci, tylko polują skacząc na swoją ofiarę. W skład rodziny, mającej minimum 65 mln lat, wchodzi ok. 5 tysięcy gatunków przynależących do blisko 500 rodzajów, co czyni je najliczniejszą rodziną wśród pająków z ok. 13 proc. wszystkich gatunków. W Polsce stwierdzono występowanie 65 gatunków. Skakuny na ogół są niewielkich rozmiarów, większość osiąga 2-12 mm, choć zdarzają się osiągające ok. 20-30 mm (np. z rodzajów Hyllus i Sandalodes) oraz takie, które nie przekraczają 1 mm (rodzaj Eupoa)


Załączone pliki Miniatury
                           
Odpowiedz
#2
Piękne.
pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
Odpowiedz
#3
1. formica rufa
2. formica cunicularia

3.Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) – gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie całej Polski i podlega ścisłej ochronie. Jest najczęściej występującym gadem na terenie kraju.

4.Krzyżak pomarańczowy (Araneus alsine) – gatunek dużego pająka z rodziny krzyżakowatych. Krzyżak pomarańczowy żyje w środowisku wilgotnym, przede wszystkim na: wilgotnych łąkach, w wysokiej trawie, i w miejscach zdecydowanie zacienionych.

5.Kątnik większy (Tegenaria atrica) – gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Nazywany też „kątnikiem domowym większym” dla odróżnienia od spokrewnionego kątnika domowego (Tegenaria domestica). Jego długość wynosi 1–1,8 cm (wraz z odnóżami do 8 cm). Silnie owłosiony. Jest pospolity, niekiedy bardzo liczny, z powodu budowy sieci żywi się owadami kroczącymi. Jego jad jest słaby, w dodatku tylko większe osobniki są w stanie przebić skórę dorosłego człowieka[1]. Kątniki budują trójkątne sieci o długości podstawy do 50 cm uchodzące do lejka, w którym przebywają pająki. Pająk ten żyje synantropijnie. Na strychach, w piwnicach i za meblami.


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#4
Wałęsak zwyczajny (Pardosa amentata) – gatunek pająka z rodziny pogońcowatych.
Długość 5–7 mm, ciało krępej budowy, odnóża krótkie, głowotułów długi. Występuje na terenie Europy i Rosji. Żyje na terenach otwartych w trawach, w miejscach wilgotnych. Nie buduje sieci. Samica nosi kokon wypełniony jajami przyklejony do spodniej strony odwłoka.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#5
Nie, no ten pierwszy z tymi niebieskimi oczętami jest zaje...fajny Big Grin
Szacuneczek dla autora zdjęć, szczęka opada Wink
396l  morska przygoda
Odpowiedz
#6
Z bliska to wszystkie wyglądają na ogromne i przerażające, szczególnie kątnik - choć jest niewielki to zawsze budził we mnie odrazę...
Odpowiedz
#7
w tak dużej skali jak czasem fotografuję, każdy ich ruch to chwile grozy Big Grin
Odpowiedz
#8
lukas.wtorkowski napisał(a):w tak dużej skali jak czasem fotografuję, każdy ich ruch to chwile grozy Big Grin
To Twoje zdjęcia? Rewelacyjne!
Odpowiedz
#9
tak, wszystkie zdjęcia mojego autorstwa

1.Ryjkowiec
2.Żaba leśna


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#10
Fotki rewelacyjne. Myślę, że Łukasz nie obrazi się, jak wrzucę linka do innych prac (jeśli się obrazi to oczywiście usunę, proszę wówczas o PW Wink ):
http://lukasart-photo.ateliora.com/pl
http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>