Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metoda Ballinga
24.03.2014, 09:21
Metoda Ballinga
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że tekst nie jest mój, został jedynie przeze mnie skopiowany.
Autorem jest Tester z forum Nano-Reef
Link do oryginału : Metoda Ballinga

Metoda ta jest z powodzeniem wykorzystywana w zbiornikach w których główna obsada to SPSy - gdzie konsumpcja Wapnia jest znacząco wyższa niż w przypadku innych korali.

Cytat:Witam,

Metoda Ballinga – metoda dozowania mikroelementów do akwarium morskiego. Mimo genialnej prostoty wciąż wzbudza kontrowersje i powoduje setki pytań mniej doświadczonych akwarystów. Zdecydowałem się napisać trochę o tej metodzie pod wpływem jednego z ostatnich postów, w których nastąpiła żywa dyskusja na temat tego czy lać składniki w tych samych proporcjach czy nie. To był ten ostateczny element motywujący mnie do opisania tej metody, jednak w wielu innych postach zauważyłem, że wielu akwarystów nie rozumie tej metody i po prostu odtwarza ją według instrukcji z forum czy z Internetu. Brak rozumienia zasad i praw, którymi rządzą się nasze akwaria jest niejednokrotnie przyczyną problemów i kłopotów, które z kolei często decydują o porzuceniu naszego pięknego hobby. Pragnę zauważyć, że osobiście nie stosuje Ballinga (jeszcze) ponieważ na razie nie mam takiej potrzeby. Oznacza to, że moja wiedza praktyczna jest zerowa. Jednak w tym poście chce wyjaśnić jak ta metoda działa i czemu w ogóle ma służyć. Mam też nadzieje, że post ten będzie początkiem wątku, w którym osoby z dużym doświadczeniem w stosowaniu tej metody podzielą się swoimi obserwacjami, po to, aby wątek ten stał się wątkiem referencyjnym dla osób chcących z sukcesem stosować tą metodę. Post ten jest podzielony na dwie części: opis metody Ballinga oraz prawa chemiczne, które nią żądzą.

Tekst jest całkowicie mój, jednak jest podsumowaniem i zlepkiem postów z różnych for akwarystycznych, rad tych, którzy ja stosują, oraz moich własnych obserwacji i wiedzy nabytej na studiach. Jeśli ktoś się nie zgadza z tymi informacjami, znajdzie błąd, lub ma dodatkowe informacje bardzo chętnie edytuje ten tekst.

Metoda Ballinga

Metoda ta została opracowana w latach 90-tych przez Hansa Wernera Ballinga – niemieckiego pioniera akwarystyki rafowej. Facet walcząc z ciągłymi wahaniami parametrów wymyślił jak je podawać mikroelementy, aby wszystko współgrało, co jak wiemy jest dość trudne. Głównym zadaniem tej metody jest utrzymywania wapnia (Ca) i twardości węglanowej (kH). Piękno tej metody polega również na tym, że może być ona nośnikiem również innych pierwiastków np. magnezu (Mg), strontu (Sr) boru (B) czy tez kobaltu (Co). Jednak ja chciałem skupić się na oryginalnej metodzie, której zadaniem jest kontrola Ca i kH. W przypadku akwariów morskich każdy akwarysta wcześniej czy później zauważy, że te parametry mają tendencje spadkowe bez jakichś wyraźnych przyczyn. Wynika to z faktu, że w systemie rafowym występuje duże zapotrzebowanie na wapń. Zapotrzebowanie jest tym większe im więcej jest w zbiorniku SPSów, LPSów, krabów, krewetek, małży czy alg wapiennych. Organizmy te rosnąc, konsumują wapń budując swoje szkielety czy pancerzyki. Niezmiernie ważne jest, aby zachować poziom wapnia na stałym poziomie, gdyż jego niedobór negatywnie wpływa na prawidłowy rozwój tych organizmów, w skrajnych przypadkach doprowadzając do ich śmierci. O ile w małych akwariach, mało zasiedlonych przez konsumentów wapnia, cotygodniowe podmiany wody ze świeżej solanki załatwiają problem niedoboru wapnia o tyle w dużych, mocno zasiedlonych SPSami zbiornikach sama podmiana wody jest niewystarczająca, aby zachować stały, optymalny jego poziom. Konieczna jest dodatkowa dieta wapienna. Są dwie główne szkoły Metody Ballinga. Jedna polega na dozowaniu samego Ca a druga na dozowaniu Ca i Mg. Badania wykazały, że magnez ma istotny wpływ na przyswajanie wapnia przez organizmy i w sytuacjach gdzie systemy są zagrożone spadkiem magnezu zaleca się stosowanie tej drugiej wersji. Jednak w większości wypadków wystarczy dozowanie samego Ca.

Składniki i ich przygotowanie

Metoda Ballinga polega na dozowaniu trzech roztworów. Przed ich przygotowaniem należy zaopatrzyć się w następujące składniki:

· Chlorek wapnia - CaCl2
· Wodorowęglan sodu - NaHCO3 – koniecznie wodorowęglan sodu a nie węglan sodu. Czasami wodorowęglan sodu nazywany jest kwaśnym węglanem sodu.
· Sól bez NaCl

Dodatkowo konieczne są:

· Waga z dokładnością, co najmniej 1g – kuchenna elektroniczna może być.
· Plastikowe butelki lub kanisterki 1-5L – w zależności od miejsca pod akwarium
· Parę metrów wężyka akwarystycznego
· Pompy dozujące – można bez pomp, ale szybko Was trafi choleraOczko
· Cierpliwość – he he
· Test na Ca
· Test na kH
· Test na Mg – nie koniecznie, ale może się przydać

Wszystkie trzy składniki są do kupienia w sklepach akwarystycznych. Prawdopodobnie jednak wyjdzie taniej kupując pierwsze dwa np. w POCH. Jeśli będziecie sami kupowali chlorek wapnia pamiętajcie że jest dostępny w trzech wersjach uwodnienia. Uwodnienie polega na tym, że dany związek chemiczny krystalizując, „więzi” w sieci krystalicznej cząsteczki wody. Nie ma to wpływu na samą metodę, jednak należy wsiąść to pod uwagę ważąc odczynnik. Chlorek wapnia występuje w sprzedaży w kilku formach najczęściej bezwodny, dwuwodny i sześciowodny.

W zależności od ilości miejsca pod akwarium i wielkości baniaków można przygotować 1-10L roztworu. O ile są dobrze przygotowane i przechowywane, można je długo trzymać bez obawy utraty własności. Wiadomo też, że jeśli mamy duże akwarium to warto zrobić więcej, żeby zbyt często nie nurkować pod akwarium Uśmiech. Wszystkie roztwory do Ballinga przygotowujemy w ten sposób ze rozpuszczamy odpowiednia ilość proszku (według załączonych tabel) najpierw w 3/4 ilości wody a następnie, po całkowitym rozpuszczeniu, uzupełniamy wode do żądanej objętości. Dlatego warto to robić w naczyniu z podziałką litrową.

Roztwór 1

Przygotowujemy roztwór CaCl2 w wodzie RODi według poniższej Tabeli 1. Już wyjaśniam skąd te różnice w wadze w różnych stanach uwodnienia. Otóż jak już wspomniałem wcześniej w momencie krystalizowania z wody, chlorek wapnia może uwięzić cząsteczki wody w sieci krystalicznej. Ta uwięziona woda istotnie wpływa na ciężar cząsteczkowy chlorku wapnia. My potrzebujemy wapń, a im bardziej uwodniona cząsteczka tym mniejsza zawartość procentowa wapnia w 1 gramie CaCl2, którą trzeba kompensować zwiększoną wagą.

[Obrazek: gallery_10763_1760_6081.png]
Tabela 1 – Ilosc chlorku wapnia (w gramach) dla odpowiedniej ilości wody

Roztwór 2

Przygotowujemy roztwór wodorowęglanu sodu (kwaśny węglan sodu) w wodzie RODi według Tabeli 2

[Obrazek: gallery_10763_1760_127.png]
Tabela 2. Ilość NaHCO3 (w gramach) potrzebna do rozpuszczenia w odpowiedniej ilości wody

Roztwór 3

He he, tu będzie ciekawie. Zwłaszcza, że niektórzy akwaryści używają określenia „sól bez soli”. Sól ta koniecznie musi być kupiona w sklepie akwarystycznym z zaznaczeniem ze jest to „sól do Ballinga” – żadna inna nie może być. W drugiej części postu wytłumacze procesy chemiczne zachodzące przy dawkowaniu Ballinga i wyjaśnię o co chodzi z tą „niesłona solą” Uśmiech

Przygotowujemy roztwór soli bez NaCl według tabeli 3:

[Obrazek: gallery_10763_1760_2500.png]
Tabela 3. Ilość Soli bez NaCl (w gramach) w odpowiedniej ilości wody

Tym sposobem odczynniki mamy gotowe. Pamiętajcie żeby się upewnić, że proszki się dokładnie rozpuściły.

Dawkowanie

Wśród wielu wątpliwości na temat metody Ballinga często poruszaną kwestią jest ilość podawanych roztworów do systemu. Tu musze kategorycznie stwierdzić, że metoda ta jest obliczona na podawanie takich samych ilości każdego płynu. Czyli jeśli dodajemy 100ml roztworu 1 to musimy dodać po 100ml roztworów 2 i 3. Jest to ważne ze względu na to że stężenia poszczególnych składników są odpowiednio dobrane, tak „aby nic nie zostawało”. Nieprzestrzeganie tej reguły często kończy się rozjechaniem parametrów, na czele z kH. Ile dawkować, zależy od stopnia „zużywania Ca”. Jak to obliczyć? Po wykonanej podmiance, kiedy mamy pewność, że woda jest dobrze wymieszana robimy test na stężenie Ca. Ze względu na to, że testy kropelkowe mogą być obarczone istotnym błędem pomiarowym, można wykonać trzy testy przy różnym świetle i uśrednić wynik. Wynik zapisujemy. Przed następną podmianą wody, powiedzmy, za tydzień powtarzamy test i porównujemy z poprzednim wynikiem.

[Obrazek: gallery_10763_1760_11277.png]

Zakładając, że drugi wynik jest mniejszy od pierwszego możemy przyjąć, że „coś” nam zjada wapń. Jednak nie zawsze odpowiedzią musi dawkowanie Ballinga. Jeśli tygodniowa różnica jest mniejsza niż 10-20mg /l – można odpuścić dozowanie. Tygodniowe podmianki wody w zasadzie załatwią sprawę. Oczywiście przy wyższych różnicach rozważenie Ballinga jest wskazane. Wróćmy do pytania „ile podawać”. Jedna z zasad akwarystyki morskiej mówi, że każde akwarium jest inne. Ta zasada sprawdza się również przy Ballingu. Trzeba poeksperymentować. W Internecie znalazłem taką tabelkę, która wskazuje mniej więcej ile dozować w zależności od ubytku dziennego wapnia ( pamiętajmy, żeby tygodniowa różnicę w ubytku Ca podzielić przez 7) Oczywiście są to tylko dawki orientacyjne i zawsze lepiej zacząć od dwa razy mniejszych. Zaleca się zaopatrzenie w pompy dozujące roztwory, żeby zautomatyzować proces dozowania oraz żeby dozowanie, zwłaszcza większych dawek, rozłożyć w czasie.

[Obrazek: gallery_10763_1760_1579.png]
Tabela 4. Orientacyjne wartości dawkowania roztworow Ballinga w mililitrach w zależności od dziennego ubytku Ca.

Dozowanie magnezu – roztwór 4

W wielu przypadkach, choć nie zawsze, wysoka konsumpcja Ca idzie w parze z podwyższoną konsumpcją Mg. Jest to spowodowane tym, że magnez stymuluje proces wbudowywania wapnia w szkielety korali i niejako czyni go bardziej dostępnym. W związku z tym należy regularnie kontrolować zawartość magnezu w wodzie. W przypadku znacznych ubytków magnezu należy dołączyć ten pierwiastek do tej metody. Można oczywiście dozować ręcznie, ale można też poprosić Hansa o pomoc Uśmiech

Sprawa z dozowaniem magnezu jest o tyle prosta że magnez jako dwuwartościowy pierwiastek, łatwo zastępuje wapń, który jest także dwuwartościowy. Żeby dozować magnez musimy po prostu zmodyfikować trochę roztwór 1. W tym celu należy przygotować roztwór 51g MgCl2 x 6H2OI w 500ml wody. Tym roztworem podmieniamy część roztworu 1. Na początek odlewamy z płynu 1 dokładnie 100ml i zastępujemy go 100ml płynu 4. Jak już wspomniałem spadek magnezu wygląda inaczej w różnych akwariach. Dlatego tutaj uzupełnianie magnezu, a zwłaszcza stosunek do wapnia w roztworze pierwszym należy dobrać eksperymentalnie. Jeśli przy Ballingu zaczyna nam spadać Mg to podmieniamy 100ml roztworu 1 zastępując go 100 ml roztworem 4. Jeśli mamy ciągle ubytek magnezu to podmieniamy 200ml. Tutaj warto zauważyć, że w tym wypadku nie ma liniowej kumulacji magnezu. Dlatego w okresie ustalania dawek, warto eksperymentować na odlanych roztworach 1,2 i 3 w mniejsze pojemniki, przeliczając oczywiście podmianę roztworu 1 i 4 na mniejszych dawkach.

Uwagi:

Wszystkie trzy roztwory powinno się podawać w takich samych ilościach. Jednak w przypadku małych dawek, rzędu do 50ml dziennie można w skrajnych wypadkach pominąć codzienne dozowanie trzeciego roztworu, jednakże KONIECZNIE należy ten brak uzupełniać przy podmianie wody dodając 7x dzienna dawka roztworu 3 do gotowej wody do podmianki.
Dodając roztwór 1 i 2 należy pamiętać żeby dodawać je o innych porach – nierównocześnie, z co najmniej półgodzinna przerwa, albo w najgorszym przypadku w innych częściach systemu. W przeciwnym wypadku grozi nam wytrącenie się nierozpuszczalnego węglanu wapnia CaCO3
Mimo potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania metody Ballinga w akwarium, pamiętajcie ze jest to jednak ingerencja chemiczna. Stosujecie ją na własną odpowiedzialność
Zdaje sobie sprawę z faktu, że wielu doświadczonych akwarystów, którzy stosują to metodę wypracowało własne wersje tej metody. Ja opisałem wersję podstawową po to, aby przybliżyć ją mniej doświadczonym akwarystom.
Metoda Ballinga wymaga regularnych testow na Ca, Mg i kH (o twardości będzie osobny post) zwłaszcza w początkowym czasie dobierania dawek. Upewnijcie się, że macie testy
Nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tą metoda dlatego licze na tych co praktykuja Ballinga, że wspomogą wątek merytoryczna dyskusja.

Pozdrawiam,
Robert

[Obrazek: podpis.gif]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 3 użytkowników podziękowało za ten post:
Arturro (03.01.2016), bartesta (24.03.2014), ZielonyAmator (12.10.2014)
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.