Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poradnik kupującego
29.04.2014, 21:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.05.2014 13:55 przez Norrden.)
Post: #1
Poradnik kupującego
Zwierzęta w akwarium morskim mają niesamowitą paletę kolorów i form. Jednakże zgubne jest sądzenie że wystarczy kupować ryby podobnych rozmiarów aby wszystko dobrze funkcjonowało. Na rafach toczy się nieustanna wojna: momentami wydaje się że wszystko poluje na wszystko... Dobór zwierzaków które będą spokojnie współegzystowały na naszej domowej rafce jest więc problemem. Jako iż sprzedawcy często zapominają dopowiedzieć nam iż wybrany przez nas kolorowy rybek po podrośnięciu zje resztę obsady, koralowce i zagryzie na deser skałą powstał ten poradnik.
Proszę wziąć pod uwagę tylko to że iż ryby mogą mieć cechy osobnicze i niektóre egzemplarze mogą nie wykazywać opisanych zachowań, bynajmniej przez jakiś czas jednak natura ma to do siebie że nie da się oszukać. Podobnie w drugą stronę, z pozoru spokojna ryba może zacząć bez żadnego wyraźnego powodu zachowywać się agresywnie.

Ryby
Acanthurus rodzina - Duże, bardzo terytorialne ryby. Potrafią sterroryzować całą obsadę. Dodatkowo podatne na stres związany z transportem, aklimatyzacją czy grzebaniem w zbiorniku.
Acreichthys tomentosus - Zwany popularnie brzydalem. Dobry w walce z aptasią, jednak po skonsumowaniu tejże zabierz się za xenię, zoa i inne miękkie koralowce.
Amphiprion clarkii i inne błazenki: Na nieduże akwarium (do 300l) para to max. Terytorialne wobec swojego gatunku.
Canthigaster rodzina. Opędzlują każdego ślimaka do 5 cm. Przyłapane także na obgryzaniu nóg wężowidłom. Może być natarczywa wobec krewetek.
Bodianus rodzina - Młode są spoko, jak podrosną z zamiłowaniem polują na skorupiaki.
Cephalopholis miniata - ładna rybka... Poza tym dorasta do 40cm i wykazuje się agresywnym usposobieniem
Chelmon rodzina - Kolejny popularny zjadacz aptasi. Wciągnie też z chęcią rurówki. Bez znacznej ilości żywej skały mogą nastąpić problemy z wykarmieniem. Podatny na stres.
Chaetodon rodzina Jak wyżej z szczególnym apetytem na zoa
Centropyge rodzina Potrafią dziabnąć korala. Centropyge shepardi wykazuje zaś wyjątkową agresję wobec innych centropyg. Centropyge heraldi zaś ze względu na występowanie zazwyczaj łowiona jest za pomocą cyjanku co najczęściej kończy się jej zgonem po jakimś czasie.
Cirrhitichthys falco Agresywna, uwielbia frutti di mare z krewetek oraz krabów.
Coris rodzina Przepiękne ryby które niestety rosną dosyć spore: Coris gaimard do 40 cm. Podrośnięty może polować na skorupiaki i mniejsze ryby.
Chrysiptera rodzina Powinna być dodawana jako jedna z ostatnich, nowych lokatorów przyjmuje z tradycyjną dresiarską gościnnością (czytaj: wpier#$%l)
Dascyllus aruanus Można go określić krótko: Bandyta. Potrafi terroryzować znacznie większe ryby.
Doryrhamphus dactyliophorus Piękna iglicznia, wymaga jednak bardzo częstego karmienia drobnym żywym pokarmem. Często nie udaje się jej przestawić na mrożonki.
Doryrhamphus melanopleura Patrz wyżej.
Dendrochirus rodzina Małe skrzydlice o wspaniałych kształtach. Jak i piękne tak i jadowite. Wprawdzie ukłucie nie jest śmiertelne jednakże ból potrafi trwać do 3 tygodni.
Forcipiger flavissimus Potrafi zejść bez podania przyczyn nawet po paru miesiącach. Generalnie delikatna ryba i utrzymanie jej jest dużym problemem. W skład diety wchodzą też koralowce i rurówki.
Forcipiger flavissimus Patrz wyżej.
Halichoeres chrysus Wpiernicza wszystko z twardym pancerzem - kraby, krewetki, rurówki, slimaki.
Hypsypops rubicundus Piękny... ale garbik, czyli terrorysta.
Naso lituratus Piękny przedstawiciel rodziny pokolców. Rośnie do 30 cm i potrafi poustawiać wszystkie ryby z akwarium.
Nemateleotris rodzina Piękne strzałki, mogą walczyć z osobnikami z swojego gatunku, dodatkowo uwielbiają skakać poza akwa wykorzystując do tego każdą możliwą szczelinę.
Novaculichthys taeniourus Świetna rybka o ciekawych kształtach. Jednakże możesz być pewien iż piach w Twoim akwa będzie umiał pływać, zaś wszystkie skałki które da się zdemontować owa rybka użyje aby zmontować sobie urocze wysypisko którego będzie dzielnie pilnowała. Oprócz skał na kupkę trafią też korale, ślimaki oraz kraby.
Odonus niger Rośnie do 40cm. Krewetki w zbiorniku się szybko skończą, podobnie jak kraby.
Ostracion rodzina Ryby pudełka o ciekawym kształcie i ubarwieniu mają jeden feler: zestresowane potrafią uwolnić toksynę która wszystko co ma kręgosłup w akwarium wysyła na ten lepszy ze światów.
Pictichromis diadema Bandyta jakich mało, można spróbować wpuszczać do akwarium w którym mamy już obsadę, jednak nie ma gwarancji iż nie będzie się rozbijał a potrafi ganiać ryby nawet 3x większe od siebie.
Pictichromis porphyrea Patrz wyżej
Pomacanthus rodzina Duże rozmiary, nałogowe wyżeranie koralowców i na koniec gdy podrośnie to zmienia ubarwienie na znacznie mniej atrakcyjne.
Pomacentrus rodzina Typowo garbikowate zachowania (czytaj: bandyta)
Pseudocheilinus hexataenia Ma jakiś uraz do mandarynów... Na ogół będzie gnębiła je aż do zamęczenia.
Pterois rodzina Rodzina dużych skrzydlic, posiada kolce jadowe.
Rhinecanthus aculeatus Agresywna, będzie robiła sobie kolacje z pozostałej części obsady o ile zmieści się do pyska.
Rhinecanthus verrucosus Jak wyżej
Scorpaenopsis rodzina 7 miejsce na liście najbardziej trujących żyjątek na świecie mówi samo za siebie
Signigobius biocellatus Bardzo ciężko przestawić go na mrożony pokarm
Synchiropus rodzina Popularne w sprzedaży mandaryny. Wymagają dużej ilości skały z żywymi robalami na które to namiętnie polują. Niektóre osobniki dają się przestawić na mrożony pokarm.
Thalassoma lunare Agresywna, wymaga bardzo powolnej aklimatyzacji.
Valenciennea strigata Jeżeli kochasz piasek wszędzie, na skałach, na koralowcach to ta ryba jest dla Ciebie! Najlepsze skojarzenie z tą babką to
klik
Wargatki - Bodianus, Cirrhilabrus, Coris, Halichoeres, Labroides ,Macropharyngodon, Paracheilinus, Thalassoma Ryby które niekoniecznie przepadają za towarzystwem innych wargaczy i może skończyć się to walkami w akwarium. Są wprawdzie znane przypadki gdy w dużym akwarium trzymano kilka gatunków wargaczowatych jednak w mniejszych zbiornikach zdecydowanie nie poleca się takiego połączenia. Uprzywilejowanymi rybami są ryby z rodziny Labroides - ze względu na funkcje lekarskie są przez większość gatunków tolerowane.
Xanthichthys auromarginatus Bardzo agresywna ryba wyposażona w silne szczęki, zdarzały się przypadki bolesnych ugryzień.

Kraby:
Calcinus(rodzina) - Uchodzą za jednych z bardziej destrukcyjnych budowniczych. Korale muszą być koniecznie przytwierdzone do skał. Są to silne kraby, które z łatwością przerzucają skały dużo większe od siebie.
Clibanarius spp - Poza niewątpliwie pożytecznymi funkcjami sprzątacza ma irytujący zwyczaj przewracania wszystkiego co nie jest przybite gwoździami. Napotkane ślimaczki potrafi eksmitować z muszli celem jej przejęcia dodatkowo uzyskując obiad z dotychczasowego lokatora.
Camposcia retusa - Krab dekorator, robi sobie kamuflaż z różnych ciekawych rzeczy znalezionych w akwarium: glony, gąbki i niestety kawałki koralowców... Rośnie do 15 cm tak więc przewrócenie kawałka skały o wymiarze 10cm to dla niego żaden problem.
Percnon planissimum - Pożyteczny glonożerca, jednakże mogą nam nagle zacząć znikać małe ryby...


Krewetki
Alpheus(rodzina) - Więksi przedstawiciele mogą polować na małe ryby, krewetki czy kraby.
Gonodactylaceus, Odontodactylus I inne krewetki modliszkowe. Brawo, właśnie stałeś się posiadaczem najbardziej zabójczego stworzenia na rafie. Urodzony killer doskonale wyposażony przez naturę w narzędzia do zabijania. Nawet o nim nie myśl chyba że ma być sam w zbiorniku.
Hymenocera spp - Harlequin shrimp. Przepiękna krewetka która ma jedną wadę: Jest specjalistą pokarmowym i niczego innego poza rozgwiazdami nie ruszy. Wymagana stałe dostawy chociażby asterin (na przykład z sumpa). Nawet 3cm osobnik poradzi sobie z 10cm rozgwiazdą.
Lysmata(rodzina) - Silnie terytorialne krewetki, tolerują się tylko w dobranych parach lub dwójce samic. Mogą atakować innych przedstawicieli swojej rodziny.
Lysmata debelius - Kolejna pięknie ubarwiona krewetka. Problem z nią jest tylko taki iż jej widokiem będziemy cieszyli się jakieś dwie sekundy podczas każdego karmienia.
Lysmata kuekenthali - Potrafi przetrzebić populację rurówek.
Lysmata wunrdemani - Podobnie jak Lysmata kuekenthali nie przepada za rurówkami.
Stenopus hispidus - Krewetka boksująca, kontrastowo ubarwiony drapieżnik który będzie polował na ryby i bezkręgowce.

Jeżowce:
Diadema setosum Bardzo przydatne stworzenie zajmujące się sprzątaniem naszego akwarium. Długie kolce wspaniale wbijają się w rękę zaś ich usunięcie jest problematyczne z powodu kruchości. Jak w przypadku każdego jeżowca: Zetknięcie z powietrzem atmosferycznym = zgon.
Mespilia globulus - Przydatna kulka która robi za mobilnego mopa. Jednakże niech nas nie zdziwi widok naszych super kolorowych zoa jeżdżących po jakimś czasie na naszym jeżowcu. Tak jak w przypadku powyższym: powietrze zabija.
Tripneustes gratilla - Patrz wyżej

Ślimaki, małże:
Conidae Ślimaki stożki. W ogóle nie powinny trafić do sprzedaży. Jeżeli jednak trafisz na takiego i trafi Cię on, to możesz zadzwonić do Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej tylko po to aby się pochwalić (o ile zdążysz wybrać numer)
Cypraea rodzina - Ślimaki które przy 10 cm wielkości przypominają w akwarium mały czołg... Dodatkowo gustują w koralowcach miękkich typu zoanthusy.
Lima scabra - Zwierzę nie do wykarmienia w warunkach domowych.
Nassarius sp - Leń totalny, jeśli liczymy na przekopywanie piasku, lepiej wybrać ślimaki z rodziny Babylonia. Będzie wychodził zza skał tylko w czasie karmienia.
Tectus spp - Podobnie jak porcelanki zaliczany do średnio delikatnych, większe osobniki będą niszczyć SPSy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 3 użytkowników podziękowało za ten post:
bartesta (09.08.2014), Eldur (30.10.2014), Norrden (02.05.2014)
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.