Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parametry wody a nawożenie.
08.11.2014, 10:04
RE: Parametry wody a nawożenie.
To jest właśnie efekt lania pojedynczych nawozów zamiast kompleksowego nawożenia. Ciężko będize coś sensownego doradzić, bo nie dojdziemy do tego w żaden sposób, czego w wodzie może brakować.

http://logika.edu.pl
http://akwarystyczne.info
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
08.11.2014, 17:59
jak dla mnie powinieneś zacząć lać jakiś kompleksowy nawóz.
Mi osobiście podpasował z AZOO ale to już Twój wybór.
do tego trochę żelaza (ilość w zależności od wyniku testu) i będzie śmigać.

no i może troszkę mniej światła.
będąc u Ciebie zauważyłam, że akwa jest niedaleko okna. czy światło słoneczne dociera do niego? jeśli tak to przez jaki czas jest nastawione akwa na wpływ światła z dworu?

http://www.aquarebels.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
08.11.2014, 18:40
Nie, akwarium ma zaklejoną boczną ściankę taśmą do plandek ona nie przepuszcza światła, druga sprawa 90% dnia rolety są spuszczone więc akwa nie jest narażone na ataki słońca.
15.11.2014, 11:26
Fe-01
GH-31
KH-23
NO2-0
NO3-20
PO4-1.5
ph-7
NH3-0
Takie wyniki uzyskałem dziś.
2dni wstecz spuscilem 40l wody i dolałem destylowanej 40l. Zbiornik wyglada tragicznie. W dzień co2 w nocy pompka. Rośliny rosną w oczach z dnia na dzień jest widoczny przyrost. Ale osad brązowy,śliski jest dosłownie wszędzie. Z roślin liściastych jako tako do usunięcia, ale już z łodygowych które są mega delikatne niestety nie. Osad nawet na falowniku się pojawił.Ograniczylem z 4x36 na 3x36. Wcześniej przy 2x36 nie było tego problemu czy to wina oświetlenia? Ręce mam już przy ziemi.
15.11.2014, 12:43
Wina światła? I tak i nie. Ograniczając światło ograniczasz zapotrzebowanie roślin na poszczególne składniki. Pewnie przy pełnym świetle nie jesteś w stanie dostarczyć czegoś, co jest potrzebne roślinom do wzrostu. O ile makro i mikroelementy to nie problem, bo zawsze można dolać, to największym problemem w mocno oświetlonych zbiornikach jest najczęściej rozpuszczenie odpowiednio dużej ilości CO2. I wtedy glony to wykorzystują.

16.11.2014, 01:39
(07.11.2014 17:09)Mati43 napisał(a):  Przed podaniem nawozu pH było 7,4-7,5 dziś ponad 8 Ale wtedy nie mierzyłem GH i KH
Jeśli nawóz zawiera potas w postaci wodorowęglanu potasu to jak najbardziej test na KH pokaże jego wzrost.

"Ale osad brązowy,śliski jest dosłownie wszędzie"
To akurat mogą być rozkładane reszty chelatowe z mikro. Wygląda to jak glon glut lecz często jest biofilmem bakterii po prostu.
Spróbuj nie lać żadnego mikro przez kilka dni. Dopóki na młodych liściach roślin nie zobaczysz braku fe, nie lej mikro. Owszem silne światło przyczynia się właśnie do puszczania wiązania chelat - mikro.
I bardzo możliwe, że Rafał sugerując ci za słabe rozpuszczanie CO2 względem światła ma rację. Zostaje ci za dużo niewykorzystanego mikro prawdopodobnie.
Miałem tego rodzaju gluty gdy zacząłem lać mikro w akwarium na Amazonii New. Dosłownie, falowały mi na środku dna "wyrastając" z niego.Uśmiech
Nie gwarantuję, że to mikro jest przyczyną jednak, od czegoś musisz spróbować.
Skoro rośliny rosną bardzo dobrze jak piszesz, to prędzej masz nadmiary niż niedobory któregoś składnika.
16.11.2014, 02:20
Wszystko by się zgadzało est tylko jedno ale....Mianowicie ja nic nigdy nie lałem. Zaczeło się to dziać po dodaniu 2x36W. Później doszło Co2. Wydaje mi się że problem z rozpuszczanie CO2 jest znikomy. Falownik oraz wylot z filtra ładnie miesza bąble. Chociaż mogę się mylić. Co do MIKRO MAKRO nie lalem tego nigdy. tydzień temu dollałem 25ml Easy LIFE FERRO? Jakoś tak. Młode liście jak widzę rano czystę tak po 8-9h są już z nalotem. Wyczuwalny pod palcami jako śliski brązowy osad. A w miejscach takich jak narożniki szyb, są "włoski" brązowe.
16.11.2014, 03:42
Mati43 napisał(a):Mianowicie ja nic nigdy nie lałem. Zaczęło się to dziać po dodaniu 2x36W
No to już zmienia postać rzeczy gdyż razem z tym:
Mati43 napisał(a):tydzień temu dollałem 25ml Easy LIFE FERRO?
bardzo pasuje do rozkładanego chelatu żelaza.Uśmiech
Mati, ja wiem, że w instrukcji pisze o podaniu 10ml na 100 litrów wody raz na tydzień.
Jest tylko małe, ale.
Ciężko dać zapas mikro "na zapas" zwłaszcza gdy bodajże, chelaty Easy Life nie należą do tych najmocniejszych co w połączeniu z mocniejszym światłem ma prawo dać szybsze niż wcześniej rozbicie wiązania chelatu z żelazem.
Wówczas (przy mocniejszym oświetleniu) podaje się mikro odrobinę codziennie by dostarczyć a nie przedobrzyć. Na przykład 1ml na 100l codziennie zamiast jednorazowej dawki tygodniowej. Po za tym tak wysokie KH również sprzyja strącaniu żelaza. Po za tym, samo podanie żelaza tylko dlatego, że test pokazał zero nie jest najlepszym pomysłem. Zwykle podaje się pełno kompleksowe mikro a żelazo jest dodawane jako dodatek "extra" gdy stwierdzimy taką potrzebę.
No i jeszcze o wzroście KH możliwym bez podawania potasu.
Jak pierwszy raz odpaliłem zestaw co2, codziennie notowałem wzrost KH o 1 stopień.
Przyczyną okazał się paroletni żwir który zawierał w sobie pewne ilości pokruszonych muszli ślimaków. Wolne Co2 powoduje bowiem przechodzenie nierozpuszczalnego węglanu wapnia (muszle ślimaków, sole organiczne wapnia będące częścią mułu, niektóre ziarna stanowiące składnik żwiru) w rozpuszczalny wodorowęglan wapnia który test nam pokazuje jako wartość KH.
Wymieniłem na nowy żwir i problem ustąpił.
I jeszcze taka tam sobie powiastka.Oczko
Niemal zawsze, akwarysta mający spokój w akwarium zwiększa nagle światło by "polepszyć" warunki roślinom.
Przy niższym natężeniu światła w zbiorniku miesiącami może się utrzymywać wysokie stężenie mikroelementów które szkody nie czyni bo jest naturalnie chelatowane a więc niedostępne dla glonów. (Akwaria typu Low-tech na przykład)
Nagłe dostarczenie dodatkowego światła zaczyna rozbijać nagromadzone połączenia metal - chelat i problemy się zaczynają.
Zostało ci dojść który wariant jest u ciebie najbliższy zaistniałym problemom. Uśmiech
16.11.2014, 14:26
Dzięki za odpowiedź. Od dziś podaje MIKRO i MAKRO które dostałem od forumowicza. Myślałem że GH i KH mam od kamieni. Wyjałem,zrobiłem podmiane i to samo. Będę podawał MIKRO i MAKRO ale czy w tym przypadku EASY FERRERO także podawać? Odmulam dno, oświetlenie zmniejszyłem do 3x36W z 12 na 8h. Najgorzej z dnem jest w miejscu rosnących roślin. Staram się wytrzepywać z nich ten syf ale to mało daje. Dziś rano zaobserwowałem że na kamieniach powstał czarny dosłownie nalot. Będę walczyć do końca roku z akwa, jak nic nie wskóram zrobie tak jak ma MarcinSZDuży uśmiech hehehe
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
16.11.2014, 14:45
Daj temu troszkę czasu- raczej nic od ręki w akwarium nie da się nigdy robić. Potrzeba trochę cierpliwości.
16.11.2014, 15:22
Tak wiem śmieje się.
16.11.2014, 16:03
Mati43 napisał(a):GH-31
(...)
Takie wyniki uzyskałem dziś.
2dni wstecz spuscilem 40l wody i dolałem destylowanej 40l.

Ile to akwarium ma litrów? Przy takiej twardości Gh i kH15 to dozowanie CO2 nie ma sensu, zbicie pH jest praktycznie niemożliwe, dodając powietrze w nocy to już na pewno to CO2 nic nie daje. Rozpraszanie kostką? To może być skuteczne, ale musiałbyś osiągnąć kH około 7. No i przy takim typie akwarium (co2,nawozy) zainwestowałbym w komputer np ten, który sprzedaje Rafał. Pozdrawiam

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
16.11.2014, 20:57
Adamie, akwa ma 240l. Czy podaję powietrze czy nie, parametry wody niemal identyczne. Czy dozowanie nie ma sensu? nie wiem, ale skoro z dnia na dzień mam spore przyrosty roślin to chyba jednak jest sens.Co2 rozpuszczane kostką to fakt, bąble wlatują do falownika, a to co nie wleci zostaje rozbite przez wylot filtra. Zobaczymy, aje czas do końca roku. Później restart i tematyka jak u MarcinaSZ.
16.11.2014, 22:11
A więc tak, myślę że to nie ma sensu. Na tak twardej wodzie, kwas węglowy, który powstaje z CO2 nie powoduje jej zakwaszenia. Rośliny, które rosną jak szalone będą rosły i bez niego. Przerabiałem to w holenderskim treningu 126. Po odłączeniu co2 padły trzy czerwone, a reszta dalej rosła jak szalona. To kwestia światła i nawozów. Może po prostu nie masz wymagających roślin?

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
17.11.2014, 08:04
Nie wiem. Mówisz że to nie a sensu być może, tylko że po dołożeniu oświetlenia szału nie było, po dodaniu CO2 no zaaczeło się ostro. Po tygodniu Co2 zaczynało wszystko wychodzić,tz. nalot brązowy,nitki brązowe ogólnie zrobił się "syf". Następnie pojawił się problem żółknięcia liści łodygowca. Kupiłem ten FERRO, różnica była już następnego dnia. ale postępowanie nalotu było imponująco szybkie jak wzrost roślin.Codzienie zruszam dno,falownik nagania syf w strone filtracji.Co kilka dni odmulam ręcznie. Nie znam się na tych rozkładach itp. Może włąsnie tutaj leży problem. Od wczoraj stosuje MIKRO I MAKRO według zaleceń. Myślałem że problemem są kamienie płaskie z nad morza. Ale po wyjęciu GH i KH nadal wysokie.
Wczoraj znajomy chciał mi sprzedać takie lampy http://allegro.pl/35-halogen-led-reflekt...18382.html tylko że 6500K. cena za sztukę 25zł. Zastanawiam się czy nie były by one lepsze od tego co mam teraz. 3szt starczą by oświetlić mój zbiornik. w sensie szerokość oświetlenia jednej lampy 120st.
Co sądzicie? opłacało by się to zmontować? Zastanawiam się już nad nowym zbiornikiem i tam chciałbym zrobić akwarium otwartę więc od razu jak warto to zakupiłbym kilka szt.
17.11.2014, 08:23
Daruj sobie te lampy, to nie jest odpowiednie oswietlenie dla roslin

Odpowiedz