Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
z łuski wielopłetwców
08.11.2014, 07:23
Post: #1
z łuski wielopłetwców
Na potwierdzenie informacji, znalazłem coś w sieci:

Rybia zbroja dla żołnierza.jpeg  1.jpeg (Rozmiar: 54,34 KB / Pobrań: 18)

Zbroja z zachodzących na siebie łusek wzorowanych na łuskach afrykańskiej ryby mogłaby skutecznie chronić współczesnych żołnierzy -informuje "New Scientist".

Wielopłetwiec senegalski (Polypterus senegalus) występuje w dorzeczu Konga. Ta drapieżna ryba pokryta jest romboidalnymi łuskami i przypomina gatunki sprzed 96 milionów lat.
Łuski wielopłetwca składają się z wielu warstw. Gdy ryba zostanie ugryziona, każda warstwa pęka w inny sposób, toteż łuska jako całość pozostaje nienaruszona. Dzięki ruchomym połączeniom pomiędzy łuskami, ryba może wyginać ciało podczas pływania.
Jak twierdzi Swati Varshney z Massachusetts Institute of Technology (USA), ta kombinacja giętkości i wytrzymałości świetnie by się sprawdziła w pancerzu dla człowieka. Wraz z kolegami badaczka poddała łuski badaniom rentgenowskim, zrekonstruowała ich kształty i wyjaśniła szczegóły połączeń.
Łuski giętkiego ogona są małe i pozwalają wyginać ciało. Boczne łuski chroniące ważne narządy są większe, wytrzymalsze i sztywniejsze. Połączenia pomiędzy nimi są tak ścisłe, że łuski wzmacniają się nawzajem.

Po uzyskaniu komputerowego modelu łusek, naukowcy powiększyli ich wymiary 10-krotnie i wydrukowali na drukarce 3D arkusz 144 połączonych elementów z twardego materiału.
Badacze mają nadzieję, że łuskowa zbroja z takiego materiału zastąpi w przyszłości ciężkie pancerze z kevlaru, używane obecnie przez amerykańskich żołnierzy. Oczywiście łuski musiałyby mieć różną wielkość i ruchomość zależnie od chronionej części ciała - najmniejsze okrywałyby stawy. W zależności od materiału można by dobrać właściwości ochronne pancerza - na przykład ceramikę do ochrony przed gorącem, a metal do zabezpieczenia przed przebiciem.

źródło:http://facet.wp.pl/kat,69514,wid,15296376,wiadomosc.html?ticaid=113c3f
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.