Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Test pokarmu EHEIM profesionelfood - granulat small dla ryb morskich
26.11.2014, 10:01
Test pokarmu EHEIM profesionelfood - granulat small dla ryb morskich
Ponieważ ostatnio jakaś moda na testy pokarmów EHEIM nastała na forum Oczko ale wszystkie dotyczyły pokarmu dla ryb żyjących w akwariach słodkowodnych, zamieszczam opis pokarmu przeznaczonego dla akwarystyki morskiej.

Otrzymałem duże opakowanie (275ml) pokarmu EHEIM profesionelfood - drobny granulat dla wszystkich ryb morskich.

Pudełko jak pudełko, choć wyróżnia je od innych to, że podstawą opakowania nie jest koło jak zdążyli nas przyzwyczaić chyba wszyscy producenci pokarmów, a kwadrat. Opakowanie jest też dość ubogie pod względem graficznym (mało kolorowe w porównaniu z konkurencją), ale nie to jest przecież najważniejsze.

Skład pokarmu jest interesujący:
mięso ryb, śledzie (z odłowu), krewetki (z odłowu), algi, mąka pszenna, czosnek, spirulina, wapń.

Podczas pierwszego karmienia tym granulatem ryby zainteresowały się nim, ale natychmiast go wypluwały. Trwało to ze 2 tygodnie, co drugi dzień podawałem ten pokarm i sytuacja się powtarzała. Najbardziej zadowolone z takiego stanu rzeczy były krewetki oraz wężowidło - one nie wybrzydzały. Ale w końcu i ryby przekonały się do niego i jedzą go chętnie, także wtedy, gdy jest to już kolejne karmienie w ciągu dnia. Podejrzewam, że przyczyną takiego zachowania ryb mógł być czosnek który jest jednym ze składników pokarmu - moje ryby wcześniej nie były karmione żadnym pokarmem z czosnkiem.

W ofercie EHEIMa dla ryb morskich są dwa granulaty opisane jako GRANULAT i SMALL GRANULAT. Ja ze względu na obsadę w akwarium wybrałem ten drobniejszy granulat.

Drobny granulat ma jednak większą granulację niż granulaty "small" z oferty Hikari, które do tej pory używałem. Moim zdaniem powinien być ciut drobniejszy, bo np. młoda Zebrasoma flavescens (czyli popularny żółtek) mimo, że tym pokarmem jest bardzo zainteresowany - nie jest w stanie go zjeść. Dobrym rozwiązaniem mogłoby też być wymieszanie w opakowaniu granulek o różnej wielkości (takie jak są i drobniejsze) - to rozwiązałoby problem przyjmowania pokarmu przez mniejsze ryby, które z tym granulatem sobie nie radzą.

I na koniec filmik z karmienia tym pokarmem. Jak widać, duża część granulek od razu opada na dno, niewielka ich część pływa po powierzchni i w przeciągu kilkunastu minut też stopniowo tonie. Pokarm nie pęcznieje po wrzuceniu do wody, nie brudzi też wody nawet jak przez dłuższy czas leży na dnie. Pomimo początkowych trudności z przyjmowaniem pokarmu przez ryby - polecam.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 3 użytkowników podziękowało za ten post:
Adam (26.11.2014), bartesta (26.11.2014), Jaro (26.11.2014)
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
26.11.2014, 10:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.11.2014 10:50 przez Adam.)
RE: Test pokarmu EHEIM profesionelfood - granulat small dla ryb morskich
Rafal napisał(a):Skład pokarmu jest interesujący:
mięso ryb, śledzie (z odłowu), krewetki (z odłowu), algi, mąka pszenna, czosnek, wapń.

Właśnie mnie tknęło. O co tu chodzi? Już gdzieś to widziałem, na przykład tutaj:

EHEIM Professionelfood Granulat dla dyskowców

Pokarm dla paletek ma identyczny skład, chyba nie ma spiruliny, choć ta bym nie zaszkodziła. Może pobawimy się w znajdź różnicę Duży uśmiech.

Jeśli się nie mylę to znaczy, że morskie stwory można równie dobrze karmić miksami dla paletek.

Trzymam w ręce teraz EHEIM profrssionelfood Fakes dla gupików i zgadnijcie jaki ma skład? Tak, zgadliście, ale to pewnie dlatego, że gupiki to tak na prawdę morskie rybki Oczko

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein
26.11.2014, 11:45
Też zwróciłem uwagę na to, że składy podane na opakowaniach są bardzo podobne. Nie ma tam podanych procentowych zawartości poszczególnych składników a te mogą być różne w różnych pokarmach, choćby dlatego, że są pokarmy dla ryb roślinożernych i mięsożernych. A to, że ryby morskie i słodkowodne karmi się podobnie - to prawda. Składniki pokarmów dla ryb morskich zwykle hodowane są w słonej wodzie. Składniki pokarmów dla ryb słodkowodnych - w wodzie słodkiej lub słonej - i te drugie są bezpieczniejsze. Na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, ale udział procentowy poszczególnych składników może być zupełnie inny.

Napisałeś o miksach... Ryby w swoim akwarium karmię miksem z Ichtyo Trophic. Nazywa się to Unimix morski. Różnica jest taka, że w miksie z IT dla np. zbrojników czy welonów prócz "robali" żyjących w wodzie morskiej jak solowiec są też "robale" zamieszkujące wody słodkie - ochotka, wodzień. W miksie morskim takich nie ma. Co nie znaczy że miks morski nie nada się do karmienia ryb słodkowodnych - w skłądzie ma to, co bez problemu mogą zjeść też ryby słodkowodne - mięso ryb morskich, małży, kryla, lasonogi, artemię, ikrę ryb morskich itd.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
26.11.2014, 12:25
Rafal napisał(a):Nie ma tam podanych procentowych zawartości poszczególnych składników a te mogą być różne w różnych pokarmach,

To faktycznie nabiera sensu w takim wydaniu. Jeśli chodzi o witaminy to też nie ma się co dziwić. Na 100% jest to jeden składnik, tak zwana multiwitamina wyprodukowana specjalnie na ich zamówienie.

Więcej o dyskowcach na dyskowce.info
Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł. – Albert Einstein

Odpowiedz