Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hodowla dżdżownicy kalifornijskiej i doniczkowca karma dla ryb i nie tylko
18.12.2014, 18:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.12.2014 19:05 przez alegumis.)
Hodowla dżdżownicy kalifornijskiej i doniczkowca karma dla ryb i nie tylko
Witam

Jakiś czas temu założyłem hodowlę dżdżownicy i doniczkowca razem w jednej hodowli. Pozwolę sobie przedstawić Wam swoje spostrzeżenia. Może niektórzy z Was mają już swoje hodowle bądź spotkali się już z opisem mojej lub innej w internecie bo sposobów na trzymanie robaków jest sporo, jednak istnieje szansa, że komuś przydadzą się informacje przedstawione poniżej.

Jak założyć hodowlę

Po pierwsze musimy zdobyć porcję zarodową robaków, ja zaczynałem od porcji około dwustu dżdżownic podzielonej równo na dwie kuwety. Jedna porcja poszła do pojemnika o pojemności około 12 litrów druga do większej około 40 litrowej, obie z przykryciem. Po dwóch miesiącach okazało się, że mniejsza kuweta sprzyja szybszemu namnażaniu dżdżownic. W tym samym czasie doniczkowce trafiły do osobnej 12l kuwety. Po okresie trzech miesięcy 12 l pojemnik zrobił się za mały i dżdżownice trafiają to docelowej hodowli, składającej się z dwóch wiader włożonych jedno w drugie. W mniejszym 20 litrowym zamieszkały dżdżownice i doniczkowce (ponieważ nie chciało mi się trzymać dwóch niezależnych hodowli)a drugie 30 litrowe służy jako zbiornik na skraplającą się wodę i produkty przemiany materii. Robaki w drugiej kuwecie pozostały do dziś, tylko wywierciłem otwory w dnie i podstawiłem pod spód drugą identyczną kuwetę na skropliny. Jak powstawała hodowla można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Załączam też dwa przykładowe filmy jak założyć w prosty sposób hodowle. Można powiedzieć, że jest to dziecinnie łatwe Oczko

Wersja z kuwetą źródło internet

Wersja z wiadrami źródło internet i zdjęcia z prac przy założeniu mojej hodowli, jak już wspomniałem dziecinnie proste Uśmiech

Dwa wiadra mniejsze i większe pasujące jedno w drugie, w mniejszym wiercimy dość gęsto otwory w dnie, następnie ja wsypałem zrębki drzew liściastych ( około 3 l) jako swego rodzaju drenaż dodatkowo są one źródłem niezbędnej dżdżownicą do rozmnażania i tworzenia kokonów celulozy. Spryskujemy zrębki następnie wsypujemy około 3 litrów ziemi ogrodowej bez nawozu. Ziemię również spryskujemy i dodajemy źródło celulozy w postaci kartonu, wytłoczek od jajek, papieru toaletowego szarego, wszytko to namoczone i bez toksycznego dla dżdżownic druku. Następnie zasypujemy to kolejna porcją ziemi ogrodowej i dodajemy słomę lub siano ponownie spryskujemy i zasypujemy ziemią ogrodową. Do tak przygotowanej hodowli dodajemy porcje zarodową. W drugim wiadrze wiercimy dużym wiertłem 10-12 otwory wentylacyjne w miejscu poniżej pierwszego wiadra. Hodowlę należy regularnie polewać wodą dla uzyskania odpowiedniej wilgotności, nadmiar wody spłynie do dolnego wiadra.

Dżdżownice wytrzymują temperaturę nawet do 30 stopni jednak optymalna temperatura do hodowli obu robaków to 18-21 stopni poniżej 15 stopni dżdżownice coraz słabiej się rozmnażają w temperaturze poniżej 5 stopni przestają się mnożyć i tylko wegetują.

Czym karmić dżdżownice i doniczkowce

Dżdżownice, jedzą prawie wszystkie odpadki po owocach i warzywach z wyjątkiem cytrusów. Z mojej obserwacji wynika, że najlepiej zjadają miękkie części owoców czy warzyw, twarde części pozostają nie zjedzone, do tego stopnia, że jeśli połozy się jabłko przecięte na pół to będziemy mieli wrażenie, że nie zostało ono zjedzone tymczasem od spodu zniknie miąższ a zostanie cieniutka skórka. Jeśli zaś chcemy hodować razem dżdżownice i doniczkowce musimy podawać gotowane warzywa i tu najlepiej sprawdzają się ziemniaki i wszelkie warzywa, które często zostają po obiedzie. Jak już wspominałem wcześniej by dżdżownice się rozmnażały należy podawać im źródło celulozy w postaci wspomnianych już namoczonych kartonów, wytłoczek od jajek i papieru toaletowego szarego bez nadruku. Ciekawe jest to, że hodowla jest bez wonna, jeśli ktoś z Was ma w domu wiadro w którym zbiera tzw. kompost (ja mam takie od kiedy sięgam pamięcią, później wykorzystywany w ogródku) to wie jaki zapach się z niego wydziela, tutaj nie ma takiej sytuacji, pewnie jest to związane z florą jaka towarzyszy robakom no i oczywiście z ilością odpadków. Swoją pierwszą hodowlę przymałemu w pokoju a żona nawet o tym nie wiedziała Uśmiech Film robaków podczas konsumpcji poniżej a zdjęcia na końcu postu. Miłego oglądania Uśmiech

Dżdżownica kalifornijska z hodowli a dżdżownice z ogródka

Chyba najistotniejszą informacją przemawiająca na korzyść kalifornijki jest jej zdolność rozrodcza co najmniej 10 krotnie większa (niektóre źródła podają nawet 15 krotnie) od ogródkowej i osiąga dojrzałość płciową średnio po trzech miesiącach, co sprawia, że mamy stały dostęp do karmy. Robaki podczas igraszek na przedostatnim zdjęciu. Dżdżownice są oczywiście obojnakami.

Drugą istotą sprawą jest zdolność kumulacji przez dżdżownice większości substancji szkodliwych bez wpływu na ich zdrowie i populację co powoduje, że podając dżdżownice z ogródka musimy być pewni, że nie pochodzą z ziemi nie skażonej np nawozem lub środkami ochrony roślin.

Dżdżownica kalifornijska, żyje ok 15 lat natomiast ta ogródkowa ok 5 lat, nie jest to informacja, która ma znaczenie w akwarystyce gdzie podajemy ją jako karmę Oczko, ale jak już podajemy różnice to pozwoliłem sobie o tym wspomnieć.

Karmienie ryb dżdżownicą

Do karmienia staramy się wybierać osobniki nie dojrzałe płciowo, takie które nie posiadają tak zwanego siodełka rozrodczego, który wygląda jak powiększone kilka pierścieni zwykle jaśniejszego koloru, widoczne na ostatnim zdjęciu. Robaki wyciągamy z hodowli płuczemy pod bieżącą woda i kroimy na mniejsze kawałki. Niektórzy zalecają zostawić robaki w mleku w celu oczyszczenia, ja tego nie robię, tak jak i nie podaję ich w całości co też niektórzy czynią. Poniżej film wybaczcie mi, ale nie kręciłem nowego z logo LFA, następnym razem się poprawię Oczko

Dodatkowe korzyści

Poza karmą dla naszych pupili, dżdżownice produkują też tzw. biohumus, wermikompost, który jest niczym innym jak produktem przemiany materii robaków. Jest to doskonały naturalny nawóz dla roślin, który działa rewelacyjnie. Moje rośliny od kiedy podlewam je rozcieńczonym wermikompostem rosną jak szalone i mają soczyste, lśniące, zielone liście a te kwitnące w tym roku miały dwa razy tyle kwiatów. Podlewać możemy tym co ścieknie do dolnego wiadra czy kuwety lub zbierając biohumus z hodowli i rozcieńczając z wodą.

Jak już wcześniej wspominałem, bardzo dobrze się czuję wśród Was, więc jeśli jest ktoś chętny na porcję zarodową to dla dwóch pierwszych osób mam porcję zarodową, które wyślę na mój koszt po Nowym Roku, kto pierwszy ten lepszyUśmiech

Załączone pliki Miniatury

.jpg  2.jpg (Rozmiar: 56,12 KB / Pobrań: 366)

Pozdrawiam serdecznie

Akwarystyka jest zbyt pięknym hobby, żeby mieć tylko jedno akwariumUśmiech

[Obrazek: sudan468px.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
[-] 11 użytkowników podziękowało za ten post:
Adam (18.12.2014), adam1004a (08.01.2015), adams2121 (20.05.2015), bartesta (19.12.2014), fazi_poz (18.12.2014), Jaro (18.12.2014), Majkel (22.12.2014), Pethro (19.12.2014), wampir803 (09.01.2015), WIT (18.12.2014), Zdzichu (18.12.2014)
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
21.12.2014, 09:17
RE: Hodowla dżdżownicy kalifornijskiej i doniczkowca karma dla ryb i nie tylko
Cytat:więc jeśli jest ktoś chętny na porcję zarodową to dla dwóch pierwszych osób mam porcję zarodową, które wyślę na mój koszt po Nowym Roku, kto pierwszy ten lepszy

Rozumiem, że nie ma chętnych w takim razie, żeby nie było, że się wycofuje na zgłoszenia czekam do końca roku i jeśli nikt się nie zgłosi uważam temat za zamkniętyUśmiech

Pozdrawiam serdecznie

21.12.2014, 10:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.12.2014 10:59 przez adam1004a.)
Ja bym był zainteresowany doniczkowcami - koszty pokryje. Na Kalifornijki mam zbyt małe ryby. Hodowle będę musiał ukryć przed żona w piwnicy, ew. W pracy. Może ktoś z Gorzowa się też pokusi? Żywy swój pokarm to same zalety. Kiedyś hodowalem owocówki
21.12.2014, 12:11
Adam po Nowym Roku podeślę Ci porcję doniczkowca, jest mały, więc mogę wysłać w kopercie tylko na skarmianie będziesz musiał poczekać nawet dwa miesiące i zacząć dosłownie od pojemnika 1litr po lodach. Co do dżdżownic to nawet gupiki karmią oczywiście siekaną drobno. Oczko

Pozdrawiam serdecznie

21.12.2014, 23:45
Z dżdżownicami podobno nie można przesadzać, bo może dojść do otłuszczenia u ryb.

Ja w sezonie karmie moje skalary zwykłymi dżdżownicami z ogródka, tylko że po wyciągnięciu z ziemi wkładam je na kilkanaście godzin do pojemnika z wilgotną trawą, żeby się wyczyściły, później pod kran, na deskę do krojenia i siup do akwarium.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
22.12.2014, 00:22
adam1004a napisał(a):Hodowle będę musiał ukryć przed żona w piwnicy

A kolega jak widać z fotorelacji z dziećmi zakładał! Zobacz jaką miały ekologiczną frajdę przy konstruowaniu maszyneriiUśmiech

pozdrawiam, bartesta
[Słonina - 346 + 96 litrów]
22.12.2014, 08:38
cypeks napisał(a):Z dżdżownicami podobno nie można przesadzać

To prawda- są nieźle sycące dla ryb. Jednak czas, kiedy karmiło się jednym, dwoma pokarmami minęły i świadomy akwarysta będzie je podawał z czymś i nie codziennie- oby tak było Uśmiech No i wpływają o czym już było na popęd ryb Uśmiech
22.12.2014, 10:37
To prawda to bardzo treściwe pożywienie i nie można przesadzasz raz dwa razy w tygodniu przy stały podawaniu. Jak Marcin napisał powinno się karmić zróżnicowanym pokarmem. Dżdżownice można też podawać tarlakom przez około tygodnia codziennie, ale tylko w tym wypadku bo później normalną dietę. U mnie zaobserwowałem więcej ikry przy podawaniu dwa razy w tygodniu.

Ps Staram się zachęcać i uczyć mojej dzieci przy każdej okazji może uda mi się zaszczepić co nieco. Pierwsze efekty już były kiedy mój sześcioletni syn wrócił ze szkoły szczęśliwy bo jako jedyny wiedział co robią dżdżownice i dlaczego są pożyteczne, pani była pod wrażeniemUśmiech ciekawe co by powiedziała gdyby wiedziała, że trzyma je w domu. Uśmiech

Pozdrawiam serdecznie

22.12.2014, 19:22
alegumis napisał(a):ciekawe co by powiedziała gdyby wiedziała, że trzyma je w domu
A co by powiedziała pani katechetka, gdyby się dowiedziała, że tata sieka dżdżownisie żywcem na kawałki Język

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
22.12.2014, 20:10
pani katechetka pewno nic, co innego zielono-czerwone-gendery, to oni mają uraz do schabowego i zrazików.
zaczynam rozważać, czy nie pobawić się w kalifornijki, tylko co ja zrobię z taką ilością biomasy??
22.12.2014, 20:12
Rozrzucisz na ogródku.

22.12.2014, 22:50
Katechetka raczej nie może mi nic zarzucić bo napisane jest czyńcie sobie ziemię poddaną Oczko Takie niestety jest prawo natury i płatki, granulat czy mrożonki dla ryb to z czego powstająOczko Nie powiem zawsze z ciężkim sercem to robię i zdecydowanie większość znajduje nowych właścicieli i tak jakąś część każdy ocali a trochę już tego było nawet już Irlandię podbijamyOczko Uśmiech Mam z tego swego rodzaju satysfakcję, że robaki rozjeżdżają się po kraju i nie tylko.

Pozdrawiam serdecznie

23.12.2014, 12:18
oczami wyobraźni widzę minę mojej żony... mężu co to jest, a dżdżownice hoduje.... pewnie da mi skierowanie do lekarza od głowy Oczko
miejsce w piwnicy na dziewczyny z Kalifornii już zrobiłem Oczko teraz trzeba tylko zmontować pudełka do hodowli i kupić jakąś ziemię bez nawozów sztucznych i innych cudów. będzie się działo Oczko a jak w domu zacznę robić sałatkę z dżdżownic ....
23.12.2014, 13:02
U mnie pięknie hodują się na kompostownikuUśmiech. I jak to było w filmie, hodowla robaka, hybryda kalifornijska panie naczelniku Uśmiech Ale ten pomysł mi się podoba mało miejsca zajmuje.
23.12.2014, 13:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.12.2014 13:25 przez alegumis.)
Adam ja używam takiej i nie narzekam. Tu w opisie jest, że ma nawóz, ale na worku nie ma w składzie nawozu i dopytywałem jeszcze w sklepie a nie odważyliby się mnie okłamać Oczko chyba, że coś się zmieniło ostatnio dziś mogę sprawdzić i dam znać jeśli chcesz.

http://www.castorama.pl/ziemia-uniwersal...-10-l.html

Pozdrawiam serdecznie

23.12.2014, 13:49
Generalnie jest tak, że im tańsza ziemia, tym mniejsza szansa, że jest wzbogacana nawozami. Z tymi najtańszymi trzeba jednak uważać, ponieważ do niektórych dodają styropian jako wypełniacz, żeby zwiększyć objętość - chyba że to nie przeszkadza w hodowli.

Odpowiedz