Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hodowla muszki owocówki
19.04.2011, 22:28
Hodowla muszki owocówki
Wiele osób ostatnimi czasy zaczyna się interesować terrarystyką. Jednak z niektórymi zwierzętami jest problem, a mianowicie z ich wykarmieniem, ponieważ trzeba zakupić pokarm o odpowiedniej wielkości ( wiadomo, nie damy 1cm modliszce dorosłego świerszcza Język )

Taką alternatywą ( prócz wylęgu świerszcza ) jest muszka owocówka, poza tym jest ona przeważnie w ciągłym ruchu, więc nasz zwierz będzie się musiał troszkę pogimnastykować Oczko

Przejdźmy zatem do opisu :

Zapewne każdy z nas chciałby posiadać własną hodowle karmówki, stałe, tanie źródło pokarmu, a przy tym małe koszty w jej utrzymaniu.
Przedstawię moje rozwiązanie na hodowle znacznej ilości muszek 2000-3000 szt.

1. Najpierw zabierzemy sie do robienia pojemnika. Poj. 4 L- takie wiaderka dostaniemy za 1 zł lub za darmo w sklepie rybnym.
[Obrazek: pict03738es.jpg]

2. Przerabiamy pokrywkę wycinając w niej dziurę o średnicy pojemnika po jogurcie, oraz wycinamy (tu akurat wielkąt:] ) dziurę na wentylacje. Pojemnik po jogurcie przyklejamy klejem do plastiku.
-Wycinamy kawałek materiału(ręcznik papierowy) i naklejamy go przy pomocy taśmy dwustronnej.
[Obrazek: pict03708cl.jpg]

[Obrazek: pict03712vk.jpg]

[Obrazek: pict03693wa.jpg]

3. Teraz możemy zabrać się za przygotowanie pożywki- bardzo prosty a zarazem skuteczny przepis, stosowany przeze mnie i dający dobre rezultaty.
Składniki:
- Kasza manna- 200 g
- Płatki owsiane- 200 g
- 5 średnich jabłek
- Łyżka drożdży

Przepis:
Kaszę mannę i płatki zalewamy wrzątkiem i przykrywamy do momentu napęcznienia. Jabłka ucieramy na drobnej tarce bądź miksujemy robotem.
Oba składniki należy wymieszać.
[Obrazek: pict03726je.jpg]

Łyżeczke drożdży rozpuszczamy w wodzie i mieszamy z poprzednimi składnikami.Dzięki nim pożywka nie zapleśnieje.
[Obrazek: pict03741ka.jpg]

Wkładamy do pojemnika ręcznik papierowy oraz na dno pożywkę
[Obrazek: pict03768nc.jpg]

Gotowa hodowla. Dzięki słoikowi możemy nałapać potrzebną ilość muszek, zakręcić go i dać na chwilę do lodówki.Muszki wtedy są "ospałe"- łatwiej je złapać.
[Obrazek: pict03794ka.jpg]

Zakupioną wcześniej "małą" hodowle muszki przekładamy do "fabryki".
[Obrazek: pict03673si.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

19.04.2011, 22:37

Hmmm....
Pudełko po jogurcie wystaje na zewnątrz pojemnika. Jak więc do niego przykręcić później słoik , bez otwierania pojemnika ?? Chyba, że będziesz łapał w ten słoik muszki, które po otwarciu pojemnika rozlecą się po mieszkaniu Duży uśmiech

edit: A sorry, zajarzyłem Duży uśmiech

450 Malawi
Socolofi, Demasoni F2, Perspicax "Red Top Ndumbi" F2, Msobo "magunga" F2, Hongi "red top" F2
23.04.2011, 11:44

Bardzo fajny sposób założenia hodowli muszek, bardzo funkcjonalny. Z mojej strony dodam, że stosowane są także inne przepisy na pożywkę, ja np. używam cukru,mąki,agaru w stosunku 1:1:0,7 + przecier z jabłek, roztwór drożdży.

Są dwa gatunki muszek hodowanych na karmówke :

- drosophila melanogatser
- drosophila hydei (większa)

Agar bardzo dobrze zagęszcza pożywkę, można go też zastąpić żelatyną. Dzięki temu możemy uniknąć topienia się muszek.

Jest jeszcze jeden przepis, który w praktyce eliminuje ryzyko pleśnienia:

woda 260 ml,
agar 6 g,
cukier 70 g
maka (krupczatka) 30 g (rozmieszac w 75 ml wody)
drozdze suche 7.5 g (rozpuscic w 40 ml cieplej wody)
drozdze swieze 10,7 g (rozmieszac z niewielka iloscia cukru w 40 ml wody)
kwas propionowy 2,6 ml

niestety dość szybko wysycha..

dla zainteresowanych więcej tutaj : http://www.reptilia.pl/owady/drosophila/

p.s

@Nohan, jesteś autorem poradnika który tu zamieściłeś, bo identyczny jest tutaj : http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=89719
23.04.2011, 12:07

Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Nohan - prosiłem wielokrotnie o podawanie źródeł. Za kopiowanie artykułów z innych forów, bez zgody autora i bez podania źródła - otrzymujesz ostrzeżenie - Rafal

http://akwarium.zgora.pl
http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
28.06.2012, 21:49
RE: Hodowla muszki owocówki
Posiada ktoś na sprzedaż choćby niewielkie ilości bezskrzydłych muszek owocówek?

Odpowiedz