Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie ryby na bazalcie?
15.02.2015, 20:21
RE: Jakie ryby na bazalcie?
Nantai napisał(a):W innym temacie własnie jest poruszana kwestia naszego egoizmu co do trzymania ryb. Właśnie takie podejście jest egoizmem. "Podobają mi się kiryski i muszę je mieć, nawet na bazalcie" - porażka.
Oczywiście.
Zgadzam się w pełni.
Jestem pod tym względem egoistą. Gdybym nim nie był to zlikwidował bym akwarium, nie jadł mięsa itp.
Pandy miałem na bazalcie ze 4 lata. Nie trzymałem w miękkiej wodzie tylko w kranówie. Od maluchów, wyrosły "byki" po 6cm - takie pasibrzuchy, parę razy się tarły.
Później odsprzedałem bom egoista. Uśmiech

Tylko ciągle zastanawiam sie gdzie widziałeś te okaleczone wąsy. Podejrzewam, ze tak Ci się zdaje, bo przecież one przeczesują piach w poszukiwaniu jedzenia.
Otóż wiedz, że bazaltu nie przeczesują (przynamniej nie moje), bo pewnie instynkt podpowiada im, że to źle dla nich. Takie mądre bestie. )
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
15.02.2015, 20:27
Właśnie Patrycja, moje pytanie nie brzmiało: czy mogę kiryski? Tylko jakie ewentualnie denne mogę....
15.02.2015, 20:47
Bazalt nie ma ostrych krawędzi!! nie wiem skąd ten mit, może jest mylony ze żwirem krzemowym, który nie jest zalecany dla ryb kopiących właśnie ze względu na ostre krawędzie. Poza tym kirysy w zbyt grubym podłożu nie będą kopały i nie ma to znaczenia czy to bazalt czy kwarc.
15.02.2015, 21:12
Tak wyglądają wąsy kirysków na bazalcie, jakoś nie widać pokaleczonych pyszczków.

15.02.2015, 21:30
zgadza się że bazalt nie wyrządzi im krzywdy tylko kolegom chodzi o to że kiryski lubią czyścić skrzela piaskiem a na bazalcie tego nie zrobią
15.02.2015, 21:34
Nie chodzi o rodzaj podłoża tylko jego gradację. Co z tego, że ktoś wybierze kwarc jeżeli będzie za gruby?
A jakie znacznie ma w życiu kirysa oczyszczanie skrzeli piaskiem? Może ktoś dokładniej przybliży ten temat i wyjaśni co się będzie działo z rybkami, które nie będą czyściły skrzeli?
15.02.2015, 21:34
Sorki za OT ale Mati pikne foty "pykłeś" kirysom
15.02.2015, 22:29
cleo1985 napisał(a):Co z tego, że ktoś wybierze kwarc jeżeli będzie za gruby?
Zwykły klasyczny, naturalny piasek np. taki do piaskownic. Im drobniejszy tym lepszy.

cleo1985 napisał(a):Może ktoś dokładniej przybliży ten temat i wyjaśni co się będzie działo z rybkami, które nie będą czyściły skrzeli?

Skoro kolega whyduck się chwali wszem i wobec, że trzymał ryby na bazalcie to widocznie nic się nie działo. Ale...

cleo1985 napisał(a):A jakie znacznie ma w życiu kirysa oczyszczanie skrzeli piaskiem?

Nie tylko kirysy, ale i pielęgniczki, skalary i dyski potrzebują piachu. Jest to ich naturalne zachowanie. Czyszczą przez to skrzela z pasożytów i resztek pokarmu. No i najważniejsze tak jak pisałem wcześniej. One to uwielbiają robić, więc po co zabierać im taką przyjemność? Oczko

Przykład kirysa szukającego drobinki pokarmu:
https://www.youtube.com/watch?v=tPOvOije4vQ
15.02.2015, 23:02
Takie pytanie: kobią bo lubią czy kopią bo są głodne i szukają pokarmu??

Nantai napisał(a):Zwykły klasyczny, naturalny piasek np. taki do piaskownic. Im drobniejszy tym lepszy.
Tak samo może to być piasek bazaltowy. Przecież bazalt nie jest tylko w postaci grubszego żwirku ale i piasku. Przecież rybki nie będą go jadły tylko w nim kopały więc nie ma różnicy z czego on będzie.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
15.02.2015, 23:05
cleo1985 napisał(a):Takie pytanie: kobią bo lubią czy kopią bo są głodne i szukają pokarmu??

I to i to. Jak pisałem to naturalne zachowanie.

cleo1985 napisał(a):Tak samo może to być piasek bazaltowy. Przecież bazalt nie jest tylko w postaci grubszego żwirku ale i piasku. Przecież rybki nie będą go jadły tylko w nim kopały więc nie ma różnicy z czego on będzie.

Cleo1985 jaki jest tytuł tematu. Bazalt czy piasek bazaltowy? Język
15.02.2015, 23:16
Nantai napisał(a):Cleo1985 jaki jest tytuł tematu. Bazalt czy piasek bazaltowy? Język
No tak, dyskusja zeszła na trochę inny tor. Ale ja wciąż się upieram, że nie ważne czy bazalt czy kwarc, ważna jest jego gradacja. Do kirysków (i innych ryb lubiących kopać bądź przesiewać) potrzebny jest piasek. Moim zdaniem może być bazaltowy.

A radząc koledze, to jeśli chce mieć kiryski to warto byłoby zrobić w narożniku plażę, jeśli dołoży kilka kilogramów piasku bazaltowego to nawet jak mu się to trochę pomiesza to tragedii nie będzie bo takie samo kruszywo.
16.02.2015, 01:07
Dokładnie tak samo pisałam wcześniej zrobić plażę ale nie chodzi tu o to co on ma zrobić żeby mieć kirysy tylko jakie rybki może mieć na swoim podłożu
16.02.2015, 18:25
To jeszcze specjalnie dla Nantai, żeby nie było jaki to ja niedobry dla kirysków:
[Obrazek: 1b7759f4a3882502.jpg]

Później te kiryski trafiły na bazalt. Uśmiech

cleo1985 napisał(a):Bazalt nie ma ostrych krawędzi!!
No to kupiłaś stępiony Uśmiech
Ja miałem dwa razy bazalt.
Raz sporej granulacji 3-5mm i ten był dość tępy.
Drugi raz od Retne taki 1-3mm i ten przy sadzeniu roślin wbijał mi się delikatnie w naskórek.
16.02.2015, 18:39
To ci się jakiś chyba felerny trafił bo ja też mam grubszy i drobniejszy i nie jest ostryUśmiech
17.02.2015, 09:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.02.2015 09:03 przez fazi_poz.)
O ile kiryski na bazalcie to jeszcze nie jest największy kłopot (bo nawet jak w nim kopią to raczej go nie przesiewają przez skrzela) o tyle przy wszelkiego rodzaju pielegniczkach i pielęgnicach jest gorzej. Bazalt lubi mieć ostre krawędzie (nawet jak się nam wydaje "stępiony" to raczej jak piasek nie będzie - wszak to kruszona skała) i wtedy przesiewanie go przez skrzela nie jest przyjemne Oczko Co do wyższych gradacji i pielęgniczek - widziałem wczoraj w zoologu ramkę ze żwirkiem pod pokrywą skrzelową (bo była na żwirku, niby niezbyt dużej gradacji, takiej jakiej najczęściej dostać można bazalt)... niezbyt przyjemny widok.

[Obrazek: 28238855_10210920988405419_1981395075703536378_o.jpg]
17.02.2015, 12:47
no nie wątpię widok musiał być okropny

Odpowiedz