Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mącznik młynarek - Tenebrio molitor
26.04.2011, 11:43
Post: #1
Mącznik młynarek - Tenebrio molitor
Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) to jeden z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych pokarmów dla zwierząt terraryjnych, ryb, ssaków i ptaków insektożernych. Mącznik to nieduża larwa chrząszcza żywiąca się produktami zbożowymi. Jest bardzo odporna na niedostatek pokarmu i wilgoci oraz na niskie temperatury. Można ją łatwo i długo przechowywać.

Mącznika należy przechowywać w płaskich kuwetkach czy pudełkach szklanych lub z solidnego plastiku (cieńki plastik może zostać przegryziony) wypełnionych otrębami, płatkami zbożowymi, ziarnami zbóż, kawałkami pieczywa. Chętnie uzupełnia dietę w kawałki warzyw i owoców, co pozwala mu jednocześnie zaspokoić pragnienie. Podawanie świeżych pokarmów np. tartej marchwi powoduje szybkie linienie larw, co ułatwia uzyskanie miękkich owadów dla delikatnych zwierząt. Zbyt gruba warstwa larw, brak suchego substratu (tj. otręby), brak dopływu świeżego powietrza (zamknięty pojemnik) oraz wysokie temperatury (upały) mogą powodować padanie larw. Większe ilości można przechowywać w zimnym miejscu i ograniczyć żywienie co wydłuża okres wzrostu i odsuwa w czasie przeobrażanie się w poczwarki i żuki. Mącznik używany na bieżąco do karmienia zwierząt powinien być jednak obficie żywiony aby stanowił bardziej wartościowy pokarm.

Mącznik młynarek ma twardy, chitynowy pancerzyk i dlatego nie powinien być podawany jednorazowo w dużych ilościach płazom i gadom. Mącznik świeżo-wyliniały (jest wtedy zupełnie biały) stanowi znacznie delikatniejszy pokarm i może być podawany także młodym i delikatnym zwierzętom.

Za zgodą sklepu: http://www.egzotarium.pl

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

Odpowiedz 


Skocz do:Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.